رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مراسم افتتاح هزارمین مدرسه‌ی برکت: واگذاری اقتصاد به مردم مانع افزایش فساد می شود

رویا ایلکا

مخبر با اشاره به اینکه امروز تقاضای مشارکت زیاد است،گفت: اگر بتوانیم اقتصاد را به مردم بدهیم و دولت سیاست‌گذار باشد، جلوی فساد هم گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد،محمدمخبر در جشن افتتاح هزارمین مدرسه‌ی برکت رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که در این ستاد از طریق بنیاد برکت ۲۵ هزار و ۵۰۰ طرح متنوع با ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان با ۴۰ نیرو اجرا شده است، اظهار کرد: ما ظرفیت‌های کشور را برای عمران و آبادی به‌کار گرفته‌ایم، خودمان مدرسه و مسکن نساخته و وام نداده‌ایم، و از ظرفیت سازمان‌ها و بانک‌ها استفاده کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که ۱۰ سال از فرمان تاریخی مقام معظم رهبری برای تشکیل بنیاد برکت می‌گذرد، گفت‌: کار ما از توانمندسازی اقتصادی و مدرسه‌سازی شروع شد و امروز ۴۲ خدمت متنوع در حوزه‌‌های مسئولیت‌های اجتماعی و محرومیت‌زدایی ارایه می‌دهیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)  با بیان این‌که اشتغال‌زایی محوری‌ترین کار ماست و تاکنون ۳۲۲ طرح اقتصادی در مناطق محروم ایجاد و از ۱۷۰ مورد خارج شدیم، گفت: ما با هر دو تومان، ۱۰ تومان کار کردیم و اخیراً هم طرح‌های اقتصادی اجتماع‌محور را شروع کرده‌ایم.

وی افزود: در زمینه‌ی سلامت در حال بیمارستان‌سازی و تکمیل بیمارستان‌های نیمه‌تمام هستیم. از ۱۱ بیمارستانی که متهد به ساخت آن‌ها در مناطق محروم شدیم، تاکنون هفت مورد تحویل شده که برخی از آن‌ها ۲۰ سال بود نیمه‌کاره باقی مانده بودند.

مخبر با اشاره به این‌که قرارداد ساخت ۲۱ هزار و ۵۰۰ مسکن را با مشارکت بنیاد مسکن منعقد کردیم که ۶۰ درصد آن‌ها تحویل شده است، اظهار کرد: ۶۰ هزار نسخه‌ی بیماران سرطانی را پرداخت و ۶۰ هزار وام قرض‌الحسنه اعطا کرده‌ایم. هم‌چنین ۳۰۰۰ زوج نابارور را برای درمان تحت پوشش قرار دادیم که تاکنون ۱۱۰ کودک از زوحین نابارور به دنیا آمده‌اند.

وی با تأکید بر این‌که محور بودن مردم از ویژگی‌های اساسی کار در بنیاد برکت است گفت: مردم مشارکت می‌کنند و تا امروز ۱۴ هزار تقاضای مشارکت داشتیم که ۶۰۰۰ مورد جدی بوده و اسناد تحویل شده و به معنای آن است که ۱۲هزار میلیارد تومان آماده‌ی مشارکت داریم و می‌شود کارهای بسیاری در زمینه‌ی توانمندسازی اقتصادی و اشتغال‌زایی انجام داد.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تصریح کرد: باید به اصل ۴۴ و اقتصاد مقاومتی توجه کنیم که عصاره‌ی آن این است که کار را به دست مردم بدهیم. در کشور مشکل تصمیم‌گیری و شجاعت و جسارت در کار داریم.

مخبر ادامه داد: اگر روزی در کشور دستگاه‌ها را به علت کارهای نکرده بازرسی کنند، معلوم می‌شود کارهای نکرده به مراتب بیش‌تر است و باید بیش‌تر به آن ایراد گرفت. متأسفانه از مدیری که می‌آید و بعد از ۱۰ ماه با توجه به امکانات موجود درباره‌ی کارهای نکرده‌اش سؤال نمی‌کنند و نتیجه این می‌شود که منابع کشور معطل می‌ماند.

وی با بیان این‌که در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از طریق بنیاد برکت ۲۵ هزار و ۵۰۰ طرح متنوع با ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان با ۴۰ نیرو انجام شده است اظهار کرد: ما ظرفیت‌های کشور را برای عمران و آبادانی به‌کار گرفته‌ایم، خودمان مدرسه و مسکن نساخته و وام نداده‌ایم و از ظرفیت سازمان‌ها و بانک‌ها استفاده کرده‌ایم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) افزود: آماده‌ایم هزار مدرسه‌ی دوم برکت را بسازیم. تاکنون از قرارداد ساخت ۱۳۵۷ مدرسه، بیش از هزار مورد تکمیل شده است. برای آبادانی ۴۰۰۰ روستا هدف‌گیری کردیم که ۲۵۰۰ مورد انجام شده است.

وی تأکید کرد: کار در آموزش و پرورش هزینه نیست و بهترین سرمایه‌گذاری‌ها در آن باید انجام شود. باید در آموزش و پرورش به شکل اصولی سرمایه‌گذاری شود.

مخبر با بیان این‌که در هیچ کاری نیت ماندگاری نداشتیم و تصمیم داریم شرکت‌های باقی‌مانده را واگذار کنیم و نمی‌خواهیم هیچ‌یک را نگه داریم و همه باید به بورس بروند و به مردم واگذار شوند. متأسفانه بوروکراسی حاکم در سیستم اداری از مشکلات کشور است که باید آن را رفع کرد.

امروز تقاضای مشارکت ما زیاد و است اگر بتوانیم اقتصاد را به مردم بدهیم و دولت سیاست‌گذار باشد، جلوی فساد هم گرفته می‌شود.

لازم به توضیح است، پروژه‌ی آموزشی ۲۴ کلاسه‌ی شهیدان جوزدانی در منطقه‌ی رباط کریم تهران به عنوان یک هزارمین مدرسه‌ی برکت اهدایی مقام معظم رهبری به دانش‌آموزان این منطقه روز سه‌شنبه ۲۸ آذر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

هم‌زمان با هزارمین مدرسه‌ی برکت، ۷۶ مدرسه‌ی دیگر برکت با ۶۰۰ کلاس درس در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته‌ی‌ ۲۶ استان کشور به‌طور هم‌زمان به بهره‌برداری رسید.

در این مراسم، تفاهم‌نامه‌ی ساخت ۲۱ مدرسه‌ی برکت با ۲۶۰ کلاس درس در مناطق زلزله‌زده‌ی کرمان و کرمانشاه هم بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و وزارت آموزش و پرورش به امضا رسید. هم‌چنین این ستاد از طریق بنیاد برکت کار ساخت هزار مدرسه‌ی دوم برکت را با امضای قرارداد ۳۵۷ مدرسه آغاز کرده است.

در جشن افتتاح هزارمین مدرسه‌ی برکت که در محل نمایشگاه‌ دایمی دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برگزار شد، آیت‌الله محمدی گلپایگانی، رییس دفتر مقام معظم رهبری، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، اعضای هیأت امنای ستاد، عارف نوروزی مدیرعامل بنیاد برکت، محمدتقی نظرپور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و جمعی از مسؤولان کشوری و لشکری حضور داشتند. در این مراسم هم‌چنین از تمبر یادبود افتتاح هزارمین مدرسه‌ی برکت رونمایی شد.

عارف نوروزی مدیرعامل بنیاد برکت نیز در این نشست با بیان این‌که امروز بنیاد برکت بستر مناسبی برای انجام خدمات گسترده در حوزه‌هایی است که نیازمند توانمندسازی اقتصادی بیشترند، گفت: ۱۰ سال از تأسیس بنیاد برکت گذشته و ما راهی به بلندای معرفت و دانایی که با نور و برکت عجین شده را طی کردیم و عهد بستیم تا محرومیت را از چهره‌ی ایران پاک کنیم، عهد بستیم هزار روستا آباد شود و اینک در حال عبور از این هزارها هستیم.

نوروزی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال ۸۶ مبنی بر اینکه: در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده، این‌که هزار نقطه آباد شود، هزار مدرسه در کشور ساخته شود و مشکلات هزار روستا برطرف شود، گفت: این فرمایش مبنای تشکیل بنیاد برکت ‌از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) شد و امروز شاهد افتتاح هزارمین مدرسه به همراه ۷۶ مدرسه‌ی دیگر با ۶۰۰ کلاس درس و ۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری هستیم.

وی افزود: مدارس برکت از آزمون‌های زلزله در کرمانشاه و ارسباران و… موفق بیرون آمدند و در روستاهایی که تا هشتاد درصد تخریب شد، شیشه‌ای از مدارس برکت نشکست و دکتر مخبر دستور داد امروز از پیمانکاران این مدارس تقدیر کنیم.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به این‌که کار محکم و اصولی ماندگار است و به دیگران می‌آموزد ساخت‌وسازهای این‌چنینی با رعایت استانداردهای لازم را مدنظر قرار دهند، اظهار کرد: ۱۰ سال گذشت و کار برکت منحصر به ساخت مدارس نشد، راه‌سازی، پل‌سازی، کمک به محرومین، مسجدسازی، توانمندسازی اقتصادی، ساخت مسکن محرومین و ده‌ها فعالیت اجتماعی دیگر نیز هم‌زمان انجام گرفت.

نوروزی ادامه داد: امروز بنیاد برکت بستر مناسبی برای انجام خدمات گسترده در حوزه هایی است که نیازمند توانمندسازی اقتصادی بیشترند.

وی افزود: امروز بنیاد برکت نامی عجین شده با عشق و همت و به وسعت ایران اسلامی است و امیدواریم شایستگی داشته باشیم و این راه پربرکت را شتابان ادامه دهیم.

مدیرعامل بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این‌که امروز بنیاد برکت بستر مناسبی برای انجام خدمات گسترده در حوزه‌هایی است که نیازمند توانمندسازی اقتصادی بیشترند، گفت: ۱۰ سال از تأسیس بنیاد برکت گذشته و ما راهی به بلندای معرفت و دانایی که با نور و برکت عجین شده را طی کردیم و عهد بستیم تا محرومیت را از چهره‌ی ایران پاک کنیم، عهد بستیم هزار روستا آباد شود و اینک در حال عبور از این هزارها هستیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.