رییس جمهوری به سازمان ملل می رود

۱۳۹۷/۰۶/۲۶

سخنگوی وزارت خارجه:
رییس جمهوری به سازمان ملل می رود
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه : حضور روحانی در راستای منافع ملی است

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد تصور من این است که رئیس‌جمهور امسال به مانند سال‌های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت و در حاشیه آن با تعدادی از همتایان خود دیدار و رایزنی خواهد کرد.
بهرام قاسمی روز گذشته در نشست خبری با رسانه ها، در پاسخ به اینکه در برخی رسانه ها مطلبی منتشر شده مبنی بر اختلاف نظر میان رییس جمهوری و ظریف درباره حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، افزود: این مطالب نادرست است.
وی ادامه داد: وزارت امور خارجه بر اساس مصالح و مقتضیات و پارامترهای موجود حول و حوش این اجلاس تصمیم گیری خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: حضور در مجمع عمومی سازمان ملل امر جدیدی نیست و مسبوق به سابقه است و فرصت مهمی برای استفاده از ابزار دیپلماسی است و برای بیان دیدگاه های ایران و دیدارهای جانبی برای شنیدن نظرات کشورها است.
قاسمی در پاسخ به این که در جلسه شورای امنیت سازمان ملل چه کسی از سوی ایران حضور خواهد یافت و اهمیت حضور در این جلسه چه میزان است، گفت: در خصوص جلسه شورای امنیت سازمان ملل نظرات مختلف مطرح می شود که صاحب نظران می توانند دیدگاه های خود را داشته باشند و پدیده مبارکی است که می تواند به مسئولان ذیربط در اتخاذ تصمیم کمک کند اما سیاست وزارت خارجه منافع کشور است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: درباره چگونگی حضور در این جلسه پس از اتمام بررسی های لازم اطلاع رسانی خواهد شد.

جهان درانتظار شنیدن مواضع ایران از زبان روحانی درنیویورک است
«فرانک ویزنر» معاون وزیر خارجه پیشین و عضو تیم سابق آمریکا در مذاکره هسته ای با ایران در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، درباره سفر روحانی به نیویورک گفت: هم از منظر آخرین تحولات خاورمیانه و هم از جهت بسته بودن کانال های رسمی دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن، این سفری به غایت مهم خواهد بود.
این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: آقای روحانی در مقطعی بسیار حساس به نیویورک می آید. در مقطعی که منطقه خاورمیانه درگیر چند مساله کلیدی است. جنگ در سوریه در حال نزدیک شدن به یک نطقه تحول در شهر ادلب است، عراق دستخوش نوسان های شدید است، تنش ها در منطقه خلیج فارس نگران کننده است و جنگ در یمن به نگرانی ها بیش از پیش دامن می زند.
ویزنر ادامه داد: منطقه خاورمیانه در قلب گفت وگوهای مجمع عمومی سازمان ملل قرار خواهد داشت، منطقه ای که در آن ایران بازیگری برجسته است. دولتمردان، روزنامه نگاران، اندیشمندان و بیشتر کسانی که به این دوره از جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهند آمند، به تحولات این منطقه توجه ویژه ای خواهند داشت.
وی اضافه کرد: رئیس جمهوری ایران در نیویورک، یک مخاطب جهانی را در برابر خود خواهد داشت. شهروندان کشورهای مختلف جهان منتظر شنیدن سخنان او خواهند بود . در واقع این فرصت کم یاب، تریبونی استثنایی در اختیار وی قرار خواهد داد.

غیبت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل تغییر مشی محسوب می شود
فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر رییس جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کرد غیبت در این نشست ایرادی نداشت اما امسال شرکت نکردن نوعی تغییر خط مشی و موضعی تدافعی محسوب می شود.
«عباس عبدی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا درمورد شرکت دکتر روحانی در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: رییس جمهوری بر حسب روال گذشته باید در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند ولی در خصوص شرکت در جلسه شورای امنیت موضوع متفاوت است.
رییس انجمن روزنامه نگاران استان تهران در پاسخ به پرسشی درباره مطلب یکی از روزنامه ها در خصوص ضرورت حضور نیافتن روحانی در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل و نشست شورای امنیت با هدف تحقیر ترامپ گفت: آن کسانی که در پی تحقیر دیگران هستند، حواسشان باشند به نحو خفت آوری تحقیر خواهند شد در کل سیاست تحقیر به بن بست منجر می شود.
وی تاکید کرد: با توصیه این روزنامه برای تحقیر باید مخالفت کرد، ایران باید سیاستی را انتخاب کند که در آن نه تهدیدی باشد و نه تحقیری را بپذیرد چون به شکست منجر می شود، همچنان که این آقایان در داخل کشور دیده اند هر وقت کسی را تحقیر کرده عکس مطلبی که به ذهنشان می رسید، نتیجه داده است.

حضور روحانی در راستای منافع ملی است
غلامعلی دهقان در گفت و گو با جهان اقتصاد، درمورد سفر روحانی به نیویورک و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل و جلسه شورای امنیت که به ریاست رییس جمهوری آمریکا تشکیل می شود، اظهارداشت: روحانی از این تریبون جهانی می تواند ندای مظلومیت مردم ایران را باردیگر به گوش جهانیان برساند.
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه یادآور شد: فراموش نکنیم که رهبر معظم انقلاب، سیاست خارجی را بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بنا نهاده اند بنابراین عزت ما در این نیست که ترامپ در مجمع عمومی یا شورای امنیت تاخت و تاز کند و کسی به او پاسخ ندهد. در حقیقت این هم یک جنگ است و به تعبیری جنگ رسانه ای است که باید پاسخ مناسب به آن داده شود بخصوص که بعد از عزت، بر حکمت و مصلحت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: بنابراین از هر طرف که به این موضوع نگاه کنیم حضور رییس جمهوری می تواند منشا خیر و برکات برای کشور باشد به خصوص که برخلاف دفعات قبل که آمریکا بسیاری از کشورها را در پشت سرخود همانند کشورهای اروپایی داشت این بار پشتش کاملا خالی است، شاید برای همین است که نتانیاهو می گوید من هم به آمریکا خواهم رفت.

با حضور در سازمان ملل زمین را برای یکه تازی به ترامپ واگذار نکنیم
یک تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های بین‌المللی حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم، گفت: حضور رییس‌جمهور در جلسه شورای امنیت در صورتی که ساز و کار داخلی شورا اجازه دهد وشرکت در این جلسه باعث وهن شخصیت رییس جمهور نشود، مفید است.
نصرت‌الله تاجیک در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه اصولا یکی از وظایف و کارکردهای فعالیت‌های دیپلماتیک ظرفیت‌سازی در سیاست خارجی است، گفت: نباید خود را از صحنه‌های بین‌المللی و ظرفیت‌هایی که وجود دارد محروم کنیم. مجمع عمومی سازمان ملل هر ساله با حضور روسای‌جمهور کشورها برگزار می‌شود و روسای کشورها می‌توانند مطالب خود را مستدل، منطقی و محکمه‌پسند به طور مستقیم با شرکت کنندگان که عموما” روسای کشورها هستند و بیشترین توجه رسانه‌ای و انظار و افکار عمومی به آنها و مسائل مطروحه است مطرح کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال، اولین سال بعد از خروج آمریکا از برجام است و ترامپ بسیاری از طرف‌های تجاری و سیاسی خود را از گزند اقدامات و فعالیت‌های یک‌جانبه‌گرایانه‌اش مصون نداشته، لذا فرصت خوبی است که ما در مجمع عمومی سازمان ملل حضور داشته باشیم تا نه تنها زمین را به وی برای یکه تازی واگذار نکنیم بلکه از موضع حق و دفاع از برجام و دستاورهایش وی را منفعل سازیم.
تاجیک افزود: اگر مبحثی مربوط به ایران مطرح می‌شود و یا آن مبحث می‌تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم منافع ایران را در برگیرد، از این وقت از منظر حقوقی در سطح مناسب و از منظر سیاسی برای بهره‌برداری‌های دیگر ترجیحا برای شخص رییس‌جمهور استفاده شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.