رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر کشور:فروش ۷۰ تن سکه، نقدینگی مردم را بلوکه کرد

زینت هلیلی
اصفهان-خبرنگار جهان اقتصاد

 

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر کشور با اشاره به سیاست ذخیره سازی بانک مرکزی گفت: کجای دنیا حجم عظیمی از سکه در اختیار مردم قرار می‌دهند؟ فروش سکه به مردم بلوکه کردن پول مردم است.

حجت الله شفاهی در نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها، طلا و سنگ‌های قیمتی اصفهان گفت: امسال هم با همه سختی هایش نمایشگاه طلا و جواهر برگزار شد و این یک واقعیت است که برخی مسئولان در داخل کشور سیاست های غلطی در مورد طلا وجواهر داشته‌اند و این صنعت را مانند زاینده رود به مرده‌ای تبدیل کرده‌اند.

شفاهی با اشاره به رشد کشورهایی چون ترکیه در این صنعت افزود: امروز ترکیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان طلاست چرا که دولتمردان آنها به شکل عملی و نه شعاری از این صنعت حمایت کرده اند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر کشور با اشاره به اینکه صنعت طلای ایران هم همچون دیگر صنایع به مرگ رسیده است، اظهار کرد: متاسفانه دیگر صنایع همچون نساجی، فرش دستباف و … هم همین وضعیت را دارند و مابقی صنایع هم در حال پیش رفتن به این وضع هستند.

وی با بیان اینکه تا مسئولان به این صنعت به عنوان صنعتی ارزآور نگاه نکنند اوضاع همین گونه است، اظهار کرد: اگرچه پتانسیل بسیار خوبی در این موضوع در ایران وجود دارد اما تولیدکنندگان به دلیل وجود بروکراسی و وضع مالیات و بیمه رغبتی به شرکت در نمایشگاه‌های داخلی ندارند.

این فعال اقتصادی با ابراز تاسف از وجود نداشتن امنیت برای تولیدکنندگان گفت: ماموران مالیاتی همه جا دنبال تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا هستند و این امر وجود امنیت را از این صنف گرفته است.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلای کشور با تاکید بر اینکه طلاوجواهر یک صنعت ارزآور است، اظهار کرد: در ترکیه شهرک طلایی ایجاد شده که هر روز در پی توسعه فازهای جدید در آن هستند، اما متاسفانه در ایران به دلیل وجود نداشتن امنیت کپی رایت همه تولیدکنندگان خواهان انجام صفر تا صد کار در کارگاه خود هستند.

وی با اشاره به نبود نگاه صنعتی به حوزه طلا و جواهر تصریح کرد: باید برای این صنعت برندسازی کنیم و در تمام دنیا همه برندهای تولیدی برای صنعت سرنوشت سازی و سیاست سازی می کنند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا با بیان اینکه واحدهای تولیدی جزو مظلومترین واحدها هستند، گفت: همیشه به دید ارباب و رعیتی به صنایع علی الخصوص صنعت طلا و جواهر نگاه شده است و همین امر باعث ریزش نیرو و افت ‌آن شده تا جایی که واحدهایی با ۱۵۰ نیرو در حال حاضر با ۲۰ نفر نیرو فعالیت می کنند.

وی با انتقاد از حمایت نکردن دولت از این صنف افزود: در تهیه مواد اولیه دچار مشکل هستیم و بانک مرکزی هم مواد اولیه در اختیار تولید کننده نمی گذارد، باید زیرساختهای تولید را تقویت کرد و کیفیت کار را بالا برد.

شفاهی با بیان اینکه سیاست بانک مرکزی ذخیره سازی است و نه برون سپاری، اظهار کرد: در ماه‌های اخیر بانک مرکزی به بهانه تنظیم بازار ۷۰ تُن سکه را به مردم فروخت و پول و نقدینگی را که مردم با آن طلای ساخته شده می‌خریدند بلوکه کردند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا در انتقاد به فروش سکه توسط بانک مرکزی افزود: ۷۰ تن سکه چیزی معادل ۸ میلیون سکه است و اگر این ۷۰ تن سکه عیار ۹۰۰ را به طلای ۱۸ عیار تبدیل کنیم اگر ۴۲ تن از این سکه ها را افراد خاص خریده باشند ۴۲ تن دیگر را مردم خریداری کرده‌اند که رقم بالایی است.

وی با ابراز تاسف از تغییر ذائقه مردم از خرید طلا به خرید سکه گفت: کجای دنیا این‌قدر سکه در اختیار مردم می گذارند؟ سکه برای یادبود است و هر سال تعدادی برای یادبود ضرب می شود سکه پول رایج مملکت نیست و این تعداد سکه در اختیار مردم گذاشتن واقعا عجیب به نظر می رسد.

وی با تاکید بر اینکه خرید طلای ساخته شده به صرفه تر از سکه است، اظهار کرد: اگر مردم با همین اجرت و ارزش افزوده طلای ساخته شده بخرند قطعا به نفع آنهاست چرا که هم از آن استفاده می‌کنند و هم پس از سالها اصل پول آنها به طور قطع حفظ می شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.