رییسی، کپی ناشیانه احمدی‌نژاد

۱۳۹۶/۰۲/۲۷

محمد مهدی میثمی

m.meisami@jahaneghtesad.com

ابراهیم رییسی که با شعار «نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود» پا به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گذاشته است، از ابتدای راه با جمع کردن یاران احمدی نژاد در کنار خودش بطور واضح از شعارش عدول کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد، با آغاز رقابت‌های انتخاباتی روز به روز نزدیکی نظر رییسی به احمدی نژاد آشکارتر شد. وعده‌های‌ افزایش یارانه‌های نقدی، تکمیل مسکن مهر، اسلامی سازی دانشگاه‌ها، محدود سازی دسترسی به اینترنت و حمایت از تحریم به مثابه فرصت توانمند سازی اقتصاد (!) در کنار حضور حداکثری وزیران و حامیان احمدی نژاد در کنار رییسی نشان دهنده تشابه آرای این دو نفر است.

از طرف دیگر طرح برنامه مناظره بین دولت روحانی و احمدی نژاد توسط رییسی در مناظرات را می‌توان از دیگر نشانه‌های حمایت نامزد انتخابات از رئیس دولت‌های نهم و دهم دانست، زمانی که رییسی در مواجهه با انتقادات روحانی و جهانگیری نسبت به میراث احمدی نژاد برای کشور برآشفت و به زعم خودش با ارائه پیشنهاد مناظره در پی فراهم آوردن شرایط اعاده حیثیت برای دولت مورد علاقه اش بود.

قالیباف که از رقابت‌های انتخاباتی به نفع رییسی کناره گیری کرده است نیز با استفاده از راهبرد برچسب زنی و تکرار اشرافی خواندن رقبای خود به وضوح در ادامه منش احمدی نژاد گام برداشت. وی در مناظره‌های انتخاباتی با وعده افزایش سه برابری یارانه‌ها و حمایت از رئیس دولت‌های نهم و دهم در پی کسب رای برای خود بود. در مناظره دوم قالیباف با بیان اینکه بنده همیشه از بزرگترین منتقدین عملکرد دولت نهم و دهم بوده ام، از مردمی بودن و توجه احمدی نژاد به مستضعفین تعریف و تمجید کرد.

اما سوالی که به درستی در اینجا مطرح می‌شود، چرایی رد صلاحیت احمدی نژاد در مقابل دنباله روی و حمایت رییسی-قالیباف از برنامه‌ها و رویکرد وی است. در شرایطی که ابراهیم رییسی خیل وزیران و همراهان احمدی نژاد را در کنار خود جمع کرده است و با تبلیغ تکمیل برنامه‌های وی (مانند طرح مسکن مهر) درصدد جذب رای است، می‌توان این موضوع را مطرح کرد که چه کسی جز خود احمدی نژاد صلاحیت و توانایی کافی برای پیاده سازی طرح‌هایش را دارد؟!

البته توجه به این نکته ضروری است که رییسی با نداشتن سابقه اجرایی و درک درست از مسائل کشور، طبیعتا توانایی لازم برای برنامه ریزی شایسته امور را ندارد و با تصمیم گیری دیر موقع برای ورود به صحنه انتخابات چاره دیگری به جز کپی برداری از برنامه‌های احمدی نژاد را ندارد. با این حال، اداره کشور با اداره صدقه ای یک نهاد مذهبی تفاوت دارد و همانطور که تجربه دولت نهم و دهم نشان داد احیای این رویکرد پایانی جز افتادن کشور به ورطه نابودی ندارد.

رییسی برخلاف آنچه شعار می‌دهد به طور آشکار پا جای پای احمدی نژاد گذاشته و منادی بازگشت به گذشته شده است. گذشته ای که وی از آن دفاع می‌کند و برای عدم تداومش در طی چهار سال گذشته دولت روحانی را نقد می‌کند. بازگشت تورم، تحریم و دلالان زالو صفتی مانند بابک زنجانی برنامه چهار ساله رییسی برای ریاست جمهوری است.

پایان مفتضحانه احمدی نژاد نشانه ای آشکار برای کسانی است که به جای حرکت در مسیر صلاح کشور و مردم، با اقدامات فریبکارانه به دنبال کسب قدرت و تامین منافع حزبی هستند. البته با توجه به نظرسنجی‌ها به نظر می‌رسد که رییسی خوش شانس تر از احمدی نژاد باشد و با شکست در انتخابات از سرنوشت محتومی که در انتظار ریاست جمهوری اش است، خواهد گریخت.

 

 

 

نظرات شما