رویکرد مناسب دکتربطحایی و افزایش سهم آموزش و پرورش در رشد و توسعه

۱۳۹۶/۰۵/۲۹

محمد اسدنژاد، نماینده مدیران و رؤسای آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران

زیربنای توسعه کشور نیروی انسانی متعهد، متخصص وکارآمد است و نیروی انسانی مولد و ماهر را آموزش و پرورش تربیت می کند و آموزش و پروش ما در این جهت با مشکلات جدی روبه رو است که حل آنها به یک عزم ملی و یک خرد جمعی با مدیریت فردی نخبه ، مدبر، کارآمد و شایسته ، پرتلاش وآشنا به روشهای حل مسأله ؛ نیاز دارد.

دارایی های علمی بعنوان ارزنده ترین دارایی ها ، سهم ۷۰ درصدی را در بین دارایی های کشورهای در حال توسعه دارد .این دارایی ها ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می کنند . این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه ،سهم دارایی های فیزیکی و منابع طبیعی بیشتر است . مروری بر رتبه بندی کشورها در حوزه رشد اقتصادی ،میزان تولید ناخالص داخلی و … نشان می دهد که منابع انسانی تحصیل کرده و توانمند بهمراه مدیریت مناسب سکوی پرتاب بسیاری از کشورها بوده است . خواستگاه منابع انسانی و دارایی های علمی آموزش و پرورش است . بی شک تربیت دانش آموزان با پایه علمی مناسب ، خلاق و ماهر می تواند هم در ورود مستقیم به بازار کار بر رشد و توسعه تاثیر گذار باشد و هم در ادامه تحصیلات در مقاطع بعدی و رشد علمی مناسب تاثیر گذار باشد .

آموزش و پرورش باید برنامه محور باشد و با تکیه بر دانش روز، تنها به ارتقاء سطح کیفی فرآیند آموزش و پرورش فرزندان این مرز و بوم  بپردازد و البته تحقق این موضوع نیازمند آن است که همه ارکان نظام دغدغه ی آموزش و پرورش را داشته باشند و با بسیج تمامی امکانات مادی و معنوی در این مسیر گام بردارند؛ یک عزم ملی نیاز است تا شرایط و زیرساخت های لازم برای پیاده کردن سند تحول بنیادین مهیا شود.

یکی دیگر از ضروریات آموزش و پرورش ، انتصاب مدیران ارشد نخبه، کارآمد و شایسته، با همت و پرتلاش، مقاوم و سمج در حل مشکلات، از بدنه آموزش و پرورش و کاملا آشنا به مسائل کلان و جزئیات تمامی بخش های ستادی و اجرایی می باشد.

دکتر سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش از معلمی تا سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را تجربه کرده و با اکثریت مشکلات آموزش و پرورش آشناست و قبلا با آنها دست و پنجه نرم کرده است؛ در واقع او از بدنه آموزش و پرورش بوده و دغدغه ی آن را دارد.

ایشان  به امور مالی مسلط است، با مشکلات معیشتی معلمان و چالش های اقتصاد آموزش و پرورش به خوبی آشناست، می داند که این سیستم بیمار است و نیاز به تحول و روش های خلاقانه دارد و این تحول بنیادین با همت جمعی ، کار تیمی و ایمان قلبی میسر است، او باور دارد که  هر تحولی در آموزش و پرورش از نیروی انسانی شروع می‌شود ، به مدیریت اثربخش جوانان و زنان در رده های میانی اعتقاد دارد و تفویض اختیار به مدیران میانی در امور منطقه ای را نتیجه بخش می داند.

آموزش و پرورش با حدود ۱۴.۵ میلیون دانش آموز و با داشتن بیش از۹۴۰ هزار نیرو، حدود  ۴۰ درصد از کارکنان دولت را دارد .اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ،تعمیق و توسعه فرهنگ عمومی و سبک زندگی ایرانی –اسلامی،ارتقا سواد رسانه ای،خرید خدمات آموزشی،کوچک سازی ساختار اداری،باز مهندسی نیروی انسانی، ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد ،هوشمند سازی مدارس و … از جمله احکام برنامه توسعه ششم می باشد .که تحقق آن مشارکت و تعامل حداکثری همه سازمانها و نهادها را می طلبد.

مرور برنامه های بطحایی نشان می دهد که رویکرد های بسیار مناسب از جمله ؛ تمرکز بر سند تحول بنیادین ، ارتقا کیفیت و جایگاه مدارس ،توسعه عدالت آموزشی ،بهبود ساختارها ،رویه ها و روشها ، ارتقای منزلت اجتماعی ،توسعه فناوری اطلاعات و توسعه حرفه ای معلمان مورد نظر است .با این رویکردها، برنامه انسداد مبادی بی سوادی ، ارتقا کیفیت مدیریت آموزشگاهی ،تقویت فعالیت گروههای آموزشی، مدیریت یکپارچه آموزش و پرورش پیش دبستانی ، تقویت مهارتهای علمی –عملی و کارافرینی،توسعه مشارکت دستگاههای دولتی و غیر دولتی ،مدیریت منابع و مصارف با افزایش بهره وری و …عملیاتی خواهند شد .

نگاه مناسب و شناخت عملیاتی می تواند بسیاری از چالشها را کنترل می نماید . بی تردید آموزش و پرورش هم به مدیریت توانمند نیاز دارد و هم تعامل حداکثری دولت و مجلس و نهادهای مختلف را می طلبد . رشد و توسعه کشور در گرو توجه به آموزش و پرورش می باشد . امید است دکتر بطحایی با تلاشها و تعاملات خود به خوبی برنامه های خود را اجرایی نماید و زمینه رشد و توسعه بیش از پیش کشور را فراهم آورد .

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.