رونمایی از نخستین طرح پیش‌فروش لوازم خانگی

حذف واسطه ها از بازار کلید خورد

مهدی زاهدی- چندی است بازار لوازم خانگی کشور به تبعیت از بازار های دیگر و به ویژه بازار خودرو، روبه آشفتگی نهاده است، نبود اعتماد عمومی به آینده اقتصاد در این حوزه سبب شده این بازار با هجوم بی سابقه تقاضا مواجه شود،اما برخی کارشناسان معتقدند این تقاضای کاذب از سوی دلالان و سوداگران بازار لوازم خانگی شکل گرفته است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، با این حال اما بررسی جوانب امر و گفتگو با خریداران لوازم خانگی در کشور نشان می دهد اگرچه موضوع ورود دلالان به هر بخشی از اقتصاد که دچار بحران می شود امری غیر قابل انکار است اما گرانی های پی در پی و عدم ثبات قیمت ها، خریداران عادی و حتی کسانی که نیاز فوری ندارند را نیز دچار «بیماری خرید فوری» کرده است و همین امر نیز به ایجاد تقاضای شدید و البته نسبتا کاذب دامن زده است.

روز دوشنبه مسئولان یکی از گروههای صنعتی تولیدکننده لوازم خانگی از ارایه طرحی خبر دادند که مانند طرح پیش فروش خودرو، قرار است بخشی از التهابات و نگرانی های خریداران واقعی بازار را پاسخ دهد؛ طرح پیش فروش لوازم خانگی اسنوا در حالی از امروز(سه شنبه) آغاز می شود که بنا به گفته مسئولان این شرکت با تضمین تحویل و ثبات قیمت همراه است.

گروه صنعتی انتخاب از امروز(سه شنبه) طرح ابتکاری پیش فروش «نقدی و مشارکتی» محصولات خود شامل «یخچال فریز، تلویزیون، اجاق گاز و ماشین لباس شویی و ظرف شویی» به قیمت مصرف کننده و تحویل درب منزل را با هدف حذف دلالان و واسطه ها آغاز می کند.

«امین منانی» قائم مقام این گروه صنعتی در نشستی خبری با اعلام این مطلب افزود: این طرح پیش فروش با مجوز ستاد تنظیم بازار، از ساعت ۱۰ صبح فردا به صورت اینترنتی و با در نظر گرفتن محدودیت «هر کد ملی، یک سبد کالایی» اجرایی خواهد شد.

وی گفت: در طرح نقدی و مشارکتی، انتخاب محصول و پرداخت وجه فقط به صورت اینترنتی است و مشتریان می‌توانند علاوه بر ثبت نام در منزل یا کافی نت ها با مراجعه به نمایندگی ها و عاملان مجاز این گروه صنعتی، در همان نمایندگی ثبت نام و کالای خود را یک ماه پس از ثبت نام دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در طرح مشارکتی، ۵۰ درصد قیمت محصولات اخذ می شود و سود مشارکت ۱۸ درصد است؛ با این تفاوت که در این شیوه قیمت محصول به روز محاسبه خواهد شد.

وی ادامه داد: قیمت‌های در نظر گرفته شده برای محصولات با هماهنگی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خواهد بود و مطابق قیمت مندرج در سامانه ۱۲۴ قابل کنترل است.

این فعال صنعتی گفت: در این طرح، ۵۰هزار کالا،به صورت ۴۰ قلم لوازم خانگی در ۱۶۰ مدل ارائه می شود که برخی از مزایای آن «خرید با قیمت قطعی امروز، اطمینان از افزایش نیافتن قیمت ها در آینده، خرید به صورت تضمینی، رفع نگرانی از نبود کالا در آینده، امکان دسترسی به کاملترین سبد لوازم خانگی با فناوری روز جهان، بهره مندی از جریمه دیرکرد تحویل کالا در زمان تحویل به میزان ۱۸ درصد، حمل و نصب رایگان و همچنین هفت درصد جریمه انصراف» است.

قائم مقام گروه صنعتی انتخاب یادآورشد: در شرایط کنونی بازار لوازم خانگی کشور که شاهد خروج رقبای خارجی به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده ناشی از تحریم‌ها و ترک بازار از سوی آنها هستیم، مصرف کنندگان بیشترین زیان و دلالان بیشترین سود را می برند.

به گفته منانی، این طرح با همکاری بانک صادرات اجرا می شود و در هر روز مبالغ جمع آوری شده صرف ثبت سفارش قطعات خواهد شد؛ با این حال اکنون مواد اولیه مورد نیاز برای تحویل های اولیه در انبارهای شرکت موجود است.

وی تاکید کرد: این طرح برای نخستین بار است که در صنعت لوازم خانگی اجرایی می شود و نگرانی مردم از تامین و وجود کالا و افزایش قیمت‌ها را به حداقل خواهد رساند.

نظرات شما

×

Comments are closed.