روش‌های قدیمی چاره ساز اصلاح بافت‌های ناکارآمد شهری نیست

در نخستین همایش و نمایشگاه صنعت ساخت مطرح شد

گروه امورزیربنایی-رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: باید راهکارهای جذاب بودن صنعت ساخت برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مطرح شود زیرا در چنین حوزه‌هایی فعالان داخلی، توانمندی رقابت با رقبای خارجی را دارند به همین خاطر در صورت مدنظر قرار گرفتن مقوله اشتغال و تولید، هر مقدار این موارد محقق شوند به برنامه‌های سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نزدیک‌تر می‌شویم.

به گزارش خبرگزاری‌ها، محمد شکرچی‌زاده در مراسم افتتاحیه نخستین همایش و نمایشگاه صنعت ساخت با بیان اینکه «باید یک بازاندیشی درباره صنعت ساخت داشته باشیم»؛ گفت: به دلیل تکمیل طرح‌های عمرانی کشورهای توسعه‌یافته طی دهه‌های گذشته، بیشتر به مبحث نگهداری پرداخته می‌شود و تنها پروژه‌های بسیار بزرگ در دست ساخت قرار می‌گیرد اما در کشورهای درحال توسعه، ساخت یک موضوع کلیدی و عنصر اصلی اشتغال‌زایی، رشد اقتصادی و تأمین کننده سرمایه ملی است.

شکرچی‌زاده با تأکید بر نقش ساخت به‌عنوان پیشران اقتصاد کشورهای درحال‌توسعه تصریح کرد: نباید مقولاتی مانند رکود موجب دور شدن مبحث ساخت از اذهان شود، زیرا توجه به این مسئله می‌تواند منجر به رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی گردد، ازاین‌رو باید موجبات تحقق آن فراهم شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه با اشاره به فراز و نشیب موجود و تهدید منابع ملی اظهار داشت: این فراز و نشیب حتی صنعت ساخت را هم تهدید می‌کند لذا باید راهکارهایی برای نجات این صنعت ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: درحوزه بافت‌های ناکارآمد شهری حدود ۱۴۰ هزار هکتار به عنوان یک ظرفیت مغفول در توسعه شهری وجود دارد، لذا باید روش‌های قدیمی متکی به منابع دولتی مورد بازنگری قرار گیرند تا ضمن نوسازی بافت‌های ناکارآمد، ظرفیت تاب‌آوری شهرها افزایش یابد.

وی افزود: خوشبختانه تجربه مطلوبی برای اجرای این کار در روستاها وجود دارد. به طور مثال پس از وقوع ۳ زلزله بیش از ۶ ریشتری در استان کرمان شواهد حاکی است که سازه‌های بازسازی شده پس از زلزله زند در سال ۸۳ مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله‌های اخیر از خود نشان داده‌اند، از این رو اقدام بنیاد مسکن در آن دوره زمانی، باید به شکلی جدی‌تر در بافت‌های روستایی، مفهوم محلات و شهرسازی نیز مورد توجه قرار گیرد، زیرا معتقدیم که حیات و زیستگاه انسان‌ها باید مطابق با شأن آن‌ها باشد.

شکرچی‌زاده همچنین به مسئله فناوری و توسعه آن در صنعت ساخت پرداخت و گفت: صنعت ساخت در تمام کشورهای جهان متناسب با سایر فناوری‌ها پیش نمی‌رود به طور مثال پیشرفت فناوری در صنایع پتروشیمی یا برق و الکترونیک به مراتب جلوتر از استفاده از فناوری در صنعت ساخت است؛ اما در داخل کشور مقاومت‌هایی از سوی صنعت رخ می‌دهد که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص موضوع شهرهای هوشمند نیز گفت: استفاده از IT و IOT در حوزه ساختمان و شهرسازی متداول شده است که اولین گام‌های نظری آن در کنفرانس امروز برداشته خواهد شد. مقوله شهر هوشمند نیاز به نشست‌های تخصصی خاصی دارد.

شکرچی زاده یادآور شد: سهم فناوری در توسعه اقتصادی در کشورهای توسعه یافته بیش از ۷۰ درصد است؛ اما آماری در این زمینه در ایران وجود ندارد لذا باید به ظرفیت فناوری پرداخته شود وقتی به حوزه فناوری پرداخته شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در ادامه صحبت‌ها به مساله محیط زیست و پرداخت و خاطرنشان کرد: مصرف انرژی در ساختمان‌های داخل کشور بسیار زیاد است و گفته می‌شود،‌ دولت سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار یارانه انرژی می‌پردازد که بخش قابل توجه آن مربوط به ساختمان می‌شود.

شکرچی زاده با اشاره به «آیین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف در آبان‌ماه امسال و تایید و ابلاغ آن از سوی هیئت وزیران» تصریح کرد: مشکل این لایحه عدم تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این لایحه است که پیش بینی شد، دستگاه های دولتی این لایحه را در بودجه سنواتی خود لحاظ کنند؛ اما منابع مالی زمانی محقق می شود که در بودجه سال ۹۷ قرار گیرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.