رشد مناسبات اقتصادی در گرو بهبود راه‌های ترانزیتی

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی رشد مناسبات اقتصادی را در گرو بهبود وضعیت زیرساخت‌های جاده‌ای و ترانزیتی دانست و از برنامه‌ریزی برای توسعه راه‌های ترانزیتی در مناطق مرزی کشور خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، عباس آخوندی در بازدید از پایانه و گمرک بیله سوار در شمال استان اردبیل با بیان اینکه عدم توسعه جاده های ترانزیتی می تواند بر مبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه تاثیر منفی بگذارد، افزود: بنابراین رشد این راه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی نقص زیرساخت های جاده ای را در فرار سرمایه گذاران از مناطق مرزی به عنوان دروازه صادراتی و اقتصادی کشور دخیل دانست و یادآور شد: در حال حاضر برخی مناطق مرزی به لحاظ راه های ترانزیتی با مشکلات و ضعف هایی روبرو هستند که در پی رفع آن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی توسعه راه های ترانزیتی در این مناطق را بسیار حائز اهمیت دانست و متذکر شد: به عنوان مثال سال گذشته از طریق پایانه مرزی بیله سوار در استان اردبیل بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر از اتباع جمهوری آذربایجان به ایران سفر کردند که نشانگر اهمیت این پایانه و ضرورت توجه به آن است.

وی با بیان اینکه تردد مسافر و خودرو از این پایانه هر سال بیشتر می شود، ادامه داد: چنان که روزانه به طور متوسط بیش از شش هزار نفر از اتباع جمهوری آذربایجان و ۱۷۶ دستگاه کامیون باربری از این پایانه وارد خاک ایران شده و یا از آن خارج می شوند.

**مناسبات اقتصادی تهران و باکو در حال گسترش است

آخوندی با تاکید بر اینکه مناسبات اقتصادی تهران و باکو در حال گسترش بوده است، بیان داشت: در کنار توسعه مناسبات و تبادلات اقتصادی باید راه های ترانزیتی نیز توسعه می یافت اما امروز شاهدیم که وضعیت راه های شهرستان بیله سوار به عنوان جاده ترانزیتی رضایت بخش نیست.

وی با بیان اینکه احداث و یا تکمیل جاده های مناسب در این شهرستان مرزی که دارای گمرگ بین المللی به عنوان رکن مهم اقتصادی است، باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: براین اساس وزارت راه و شهرسازی توسعه جاده های ترانزیتی را در اولویت قرار داده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.