رشد دو درصدی بورس

مرتضی ابراهیمی – بازار سهام در هفتمین هفته رشد متوالی خود موفق شد یک افزایش ۲/ ۰ درصدی دیگر را به ثبت برساند تا پس از حدود پنج ماه، شاخص کل مجددا بر فراز قله ۸۰هزار واحدی قرار گیرد. بدین ترتیب بازدهی بورس در سال جدید به مرز ۴ درصد رسیده است. رشد آرام و خزنده بازار در حالی اتفاق می‌افتد که کشور به مهم‌ترین‌ اتفاق سیاسی سال یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری در هفته آینده نزدیک می‌شود. از این‌رو، به‌نظر می‌رسد فضای بورس در هفته آینده کمابیش در حالت صبر و انتظار باشد و تعیین جهت بازار به نخستین هفته خرداد ماه متناسب با نتایج انتخابات موکول باشد.

به گزارش جهان اقتصاد، در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۵۸ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۰۱۲۷ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۳۲۰ واحد افزایش به رقم ۵۵۷۲۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۴۹ واحد کاهش عدد ۱۷۶۹۰۴ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با   ۶  /  ۰  درصد افزایش و  ۵ /  ۰ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در ۵ روز کاری چهارمین هفته سال ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۳۵۶۱۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۹۸  درصد افزایش یافته است.

در ضمن تعداد ۱۰۵۰۳ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۶۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۸۳ درصد افزایش  و  ۳ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

براین اساس تعداد ۳ میلیون ۴۰۰ هزار برگه اوراق بدهی به ارزش بیش از ۳۳۶۰ میلیارد ریال معامله شد.

این درحالی است که تعداد ۱۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۳۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و  به ترتیب با ۲۳ درصد و ۲۶ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

** از ابتدای سال بازدهی آیفکس به ۵٫۴ درصد رسید

معاملات بازارهای فرابورس ایران نیز در حالی هفته پیش ادامه یافت که بهترین عملکرد در رشد حجم معاملات را به ترتیب بازارهای اول و شرکت‌های کوچک و متوسط کسب کردند. بازار SME همچنین تنها بازاری بود که با افزایش ارزش دادوستدها و تعداد دفعات معاملات در میان سایر بازارها روبه‌رو شد.

سومین هفته معاملاتی فرابورس ایران در اردیبهشت‌ماه با ثبت دادوستد یک‌هزار و ۵۶۰ میلیون ورقه بهادار در ۱۶۷ هزار دفعه صورت گرفت که ارزش این دادوستدها ۷ هزار و ۴۳۵ میلیارد ریال بود.

در هفته معاملاتی منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه شاخص کل در آخرین روز کاری در سطح ۹۲۴ واحدی ایستاد و یک درصد نسبت به روز انتهایی هفته پیشین افت کرد، اگرچه از ابتدای سال بازدهی آیفکس به ۵٫۴ درصد رسید.

معاملات بازارهای فرابورس ایران نیز در حالی هفته پیش ادامه یافت که بهترین عملکرد در رشد حجم معاملات را به ترتیب بازارهای اول و شرکت‌های کوچک و متوسط کسب کردند. بازار SME همچنین تنها بازاری بود که با افزایش ارزش دادوستدها و تعداد دفعات معاملات در میان سایر بازارها روبه‌رو شد.

در این بازار ۲۰۰ میلیون سهم به ارزش ۹ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت که در مقایسه با ارقام هفته پیشین به ترتیب افزایش ۲۸۷، ۱۷۰ و ۳۰۰ درصدی حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات را نشان می‌داد.

در مجموع بازارهای اول و دوم نیز ۸۱۸ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۴۵۳ میلیارد ریال مبادله شد که بازار اول با افزایش حجم اما کاهش ارزش معاملات روبه‌رو شد.

هفته قبل همچنین ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به ۳ هزار و ۲۰۹ میلیارد ریال رسید که گروه محصولات کاغذی با ارزش معاملاتی به میزان ۳۴۹ میلیارد ریال، سهم ۱۱ درصدی از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و درصدر این بازار ایستاد.

گروه‌های «فلزات اساسی»، «محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر» و «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات» در رده‌های دوم تا چهارم صنایعی که بالاترین ارزش معاملات را ثبت کردند، ایستادند.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز در حالی معامله ۱۸ میلیون ورقه به ارزش حدود ۴ هزار میلیارد ریال ثبت شد که برخلاف اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، تنها اوراق گواهی تسهیلات مسکن بود که با افزایش حجم و ارزش معاملات همراه شد.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.