راه اندازی سامانه ارزی مستقل صرافی همانند بورس

مرتضی ابراهیمی

پس از ان که بازار ثانویه ارز راه اندازی شد، دولت دیگر بازار آزاد ارز را به رسمیت نشناخت در طی این مدت نرخ دلار در بازار آزاد به ۱۸ هزار تومان نیز رسیده بود. اما بازار آزاد ارز هیچ متولی خاصی ندارد و بیشتر نرخ آن در گروه های اجتماعی مشخص می‌شود. در این خصوص با علی صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی گفتگو کرده ایم.

صالح آبادی گفت: در حدود ۹۶ درصد معاملات ارزی کشور در سامانه نیما صورت می‌گیرد‌ و ارز حاصل از صادرات‌غیرنفتی در آن عرضه می شود. دراین سامانه حجم بالای معاملات ارزی صورت می پذیرد تا نرخ ارز مبنای واردات کشور و در نتیجه قیمت تمام شده کالاها در کشور توسط این نرخ مشخص شود. بنابراین این نرخ باید کاملا شفاف به مردم اعلام شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات تاکید کرد: نرخ سامانه نیما و همچنین خریدارن و فروشندگان ارز هرروز باید به طور رسمی اعلام شود.

رئیس انجمن مالی اسلامی گفت: یک بخش اصلی دیگر در معاملات ارزی در صرافی‌ها صورت می‌گیرد که بر مبنای ارز آزاد معامله می شود و این نرخ باید جداگانه اعلام شود که به عنوان مثال هزار دلار به فلان قیمت معامله شد. یعنی صرافی ها مانند بورس یک سامانه جدید را راه اندازی کنند تا در کنار سامانه نیما به فعالیت خود ادامه دهد تا همه مردم حجم معاملات هر دو سامانه را رسد کنند.

مدیرعامل سابق بورس تهران در پایان گفت: راه اندازی سامانه ارزی مستقل صرافی مانند بورس شفافیت لازم را به دنبال دارد.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.