راه‌اندازی سامانه واچار برای انجام معاملات قراردادهای مشتقه

مرتضی ابراهیمی – مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام فرابورس ایران برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ و مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت با حضور بیش از ۸۲ درصدی سهامداران برگزار شد که طی آن ضمن موافقت با تقسیم سود ۱۵۰ ریالی به ازای هر سهم، اعضای جدید هیات‌مدیره فرابورس انتخاب شد.

به گزارش جهان اقتصاد، در مجمع فوق‌العاده شرکت نیز که بلافاصله پس از مجمع عادی برگزار شد افزایش سرمایه ۳۰۰ میلیارد ریالی فرابورس که ۱۶۰ میلیارد ریال آن از محل سود انباشته و مابقی از محل سایر اندوخته‌هاست به تصویب رسید تا سرمایه فرابورس ایران با افزایش سرمایه ۴۳ درصدی به ۱۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد.

در جریان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و مجمع فوق‌العاده که به طور زنده از طریق اینستاگرام و تلویزیون اینترنتی فرابورس ایران پخش می‌شد، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس به مرور فعالیت‌ها و اقدامات این رکن بازار سرمایه در سالی که گذشت پرداخت و گفت: فرابورس برای تداوم نوآوری در صنعت مالی با عزم اصلاح و بهبود زیرساخت بازار سرمایه کشور و رونق‌بخشی به اقتصاد دانش‌بنیان، اقدامات موثری را مانند ادامه پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار SME، زمینه‌سازی برای ارتقای مدیریت استارت‌آپ‌ها با پذیرش صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و برگزاری رویداد فین‌استارز در سال ۹۶ انجام داد که امیدواریم در ادامه این مسیر نیز بتوانیم با سرعتی بیشتر به این ماموریت خود در توسعه بازار سرمایه جامه عمل بپوشانیم.

هامونی با بیان اینکه از ابتدای راه‌اندازی فرابورس تلاش‌ این مجموعه در جهت رشد و توسعه انواع روش‌های تامین مالی و ارائه ابزارهای جدید مالی بوده است جزئیاتی از آمار عملکردی این رکن بازار سرمایه ارائه کرد که بر اساس آن در پایان سال ۹۶ ارزش کل بازار فرابورس نسبت به آخرین روز معاملاتی سال ۹۵ رشد ۴۰ درصدی را تجربه کرده و ارزش کل معاملات با افزایش ۲۹ درصدی روبه‌رو شده است. ضمن آنکه شاخص کل فرابورس نیز رشد ۲۵ درصدی را در پایان سال ۹۶ تجربه کرد.

پذیرش ۲۱ شرکت در بازارهای اول و دوم و ۸ شرکت در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط و نیز عرضه ‌اولیه و گشایش نماد در مجموع ۱۰ شرکت در این بازارها از دیگر آیتم‌های عملکردی فرابورس در سال ۹۶ است که مدیرعامل فرابورس ایران به آن‌ها اشاره و اظهار کرد، این موضوع از وضعیت قابل قبول فرابورس در زمینه میزبانی از ورود شرکت‌های جدید بازار سرمایه در سال گذشته حکایت می‌کند.

به گفته هامونی انجام ۵ معامله یکجا در بازار سوم، ۱۶ پذیره‌نویسی، انجام ۴ معامله در بازار دارایی فکری به ارزشی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال، پذیرش ۲۱ فقره اسناد خزانه اسلامی و ۲۲ فقره صکوک و اعطای موافقت اصولی تاسیس به ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از دیگر عناوین عملکردی فرابورس در سال ۹۶ به شمار می‌روند که طی این سال برخی ابزارهای معاملاتی جدید نیز برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه به سرمایه‌گذاران معرفی شد و اهداف متنوعی از تامین مالی را محقق کرد.

همچنین راه‌اندازی سامانه واچار به منظور انجام معاملات روی قراردادهای مشتقه و سامانه مذاکره ادغام و تملیک برای معرفی و بازاریابی شرکت‌هایی که در لیست عرضه نهادهای دولتی، سازمان‌ها و ارگان‌ها هستند از دیگر عناوین عملکردی فرابورس در سال گذشته به شمار می‌روند که هامونی به آن‌ها اشاره کرد.

وی در عین حال به بررسی جایگاه بین‌المللی فرابورس ایران پرداخت و گفت: فرابورس سال گذشته به عنوان نائب رئیس کمیته کاری فدراسیون بورس‌های اروپایی-آسیایی و عضو هیات‌رئیسه این کمیته انتخاب شد و هم اکنون نیز عضو وابسته فدراسیون جهانی بورس‌هاست.

برنامه‌های سال ۹۷

هامونی پس از ارائه گزارش کاملی در خصوص عملکرد فرابورس در سال گذشته همچنین به برنامه‌های سال ۹۷ این مجموعه اشاره کرد و اهم پروژه‌های کلان که در این سال در دستور کار فرابورس ایران قرار دارد را شامل ابزارسازی،ساماندهی وضعیت پذیرش، تقویت بازار شرکت‌های کوچک و متوسط، توسعه مدل‌ کسب‌وکار مبتنی بر تکنولوژی، حاکمیت شرکتی، تقویت نظارت بر عملیات بازار و ساماندهی بازار پایه عنوان کرد.

فرابورس هیات‌مدیره جدید خود را شناخت

در مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام که به ریاست علیرضا عسکری مارانی برگزار شد پس از تشریح اهم اقدامات و عملیات توسعه‌ای فرابورس ایران توسط مدیرعامل، گزارش صورت‌های مالی شرکت توسط حسابرس مستقل و بازرس قانونی ارائه و اعلام شد که وضعیت مالی این بورس برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن برای این تاریخ‌ از تمام جنبه‌های با اهمیت‌ طبق استانداردهای حسابداری مطلوب است.

همچنین در این مجمع تقسیم ۱۵۰ ریال سود به ازای هر سهم که ۸۸ درصد از سود قابل تقسیم فرابورس ایران را تشکیل می‌داد به تصویب رسید و اعضای هیات‌مدیره جدید نیز انتخاب شد. بر این اساس اعضای حقوقی هیات‌مدیره فرابورس برای دوره ششم را گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، کارگزاری بانک ملی ایران، گروه مالی ملت، گروه مالی بانک پارسیان، مرکز مالی ایران، بورس اوراق بهادار تهران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تشکیل می‌دهند. اعضای علی‌البدل هیات‌مدیره نیز شرکت‌های سرمایه‌گذاری پارس آریان، سرمایه‌گذاری صبا تامین و گروه صنعتی رنا هستند.

از سوی دیگر موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان بازرس اصلی و حسابرس مستقل فرابورس ایران در سال ۹۷ انتخاب شد.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.