راهپیمایی اربعین؛ حرکت اسلامی، مخاطبان بین‌المللی و اهداف جهانی

۱۳۹۷/۰۸/۰۲

خبرگزاری ایکنا نوشت: حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی رهبر، امام جمعه اصفهان، درباره ضرورت توجه به ابعاد فرادینی و جهانی راهپیمایی اربعین با توجه به تحولات عرصه بین‌المللی به خصوص اهمیت بیش از پیش مسئله افکار عمومی گفت: حرکت راهپیمایی اربعین امروز تبدیل به یک حماسه بزرگ تاریخی شده و هر چند به نام شیعه و اسلام است، اما فراتر از آن ابعاد جهانی یافته، به نوعی که سال به سال بر جمعیت حاضر در آن از ملیت‌ها و ادیان مختلف افزوده می‌شود.

راهپیمایی اربعین، انعکاس‌دهنده صادق پیام جهانی امام حسین(ع)

وی ادامه داد: این نشانه جاذبه پیام امام حسین(ع) است که راهپیمایی اربعین به خوبی توانسته رسالت انعکاس و انتقال جهانی آن را با وجود همه کارشکنی‌های دشمن انجام دهد. برای نمونه سال گذشته یکی از استادان دانشگاهی مسیحی از روسیه به نام «الکساندر دوگین» در این راهپیمایی شرکت کرده بود و گزارش جالبی را در این باره به نگارش درآورده بود. این استاد مسیحی این پیاده‌روی را «نشانه‌ای مهم از آمادگی برای یک تحول معنوی جهانی و آخرالزمانی» خوانده بود و از آن به عنوان «مقدمه یک تحول اساسی در مقیاس جهانی» یاد کرده بود. نکته جالب توجه دیگر در گزارش آقای دوگین توجه به نقش این راهپیمایی در ایجاد اتحاد جهانی جبهه عدالت‌طلبان علیه نظام سلطه است که در این راستا گفته بود «ما و همه کسانی که در جست‌وجوی عدالت و معنویت در دنیای ظلمت و ستم‌زده مدرن هستیم باید با همدیگر متحد شویم و این پیاده‌روی جلوه‌ای از این اتحاد است».

پیامی که پیروان ادیان و ملیت‌های مختلف را به اربعین پیوند می‌دهد

حجت‌الاسلام رهبر اظهار کرد: قطعاً افراد غیرمسلمان دیگری هم هستند که چنین برداشت و نگاهی به راهپیمایی اربعین دارند و این می‌تواند ظرفیت عظیمی برای این حرکت محسوب شود. این حرکت در درجه اول اعتباری برای فرهنگ اهل بیت(ع) است و همه این زائران فقط برای امام حسین(ع) و پیام و آرمان عاشورا در این میدان شرکت می‌کنند و این بیانگر قدرت پیام امام حسین(ع) در تسخیر قلب‌هاست. ظرفیت دیگر این راهپیمایی تقویت وحدت امت اسلامی است، زیرا همه مسلمانان حرکت امام حسین(ع) را برای احیای اسلام و عدالت‌طلبی می‌دانند.

امام جمعه اصفهان افزود: از طرفی قیام امام حسین(ع) برای عزت و کرامت انسانی بود و همه بشریت را دربرمی‌گرفت و لذا هر کسی از هر دین و آیینی از این فرهنگ استفاده می‌کند و آن را موافق فطرت و وجدان خود می‌بیند.

راهپیمایی اربعین به مثابه مقدمه‌ قیام جهانی امام زمان(عج)

وی با بیان اینکه البته این راهپیمایی مانور قدرت امت اسلامی هم هست، گفت: به عبارتی راهپیمایی اربعین آغازگر حرکتی است که در نهایت به حاکمیت اسلام و عدالت با قیام جهانی امام زمان(عج) منجر می‌شود؛ در واقع راهپیمایی اربعین مقدمه و زمینه‌ساز قیام جهانی حضرت مهدی(عج) است. چنین حرکتی قطعاً هشداری به دشمنان اسلام و استکبار جهانی است که بدانند مسلمانان با اراده خودشان و با پای پیاده می‌توانند چنین تحول بزرگی را رقم بزنند و لذا متوجه قدرت و اقتدار مردمی دنیای اسلام می‌شوند.

حجت‌الاسلام رهبر در پایان گفت: این راهپیمایی اثبات حقانیت موحدان عالم، عامل وحدت و انسجام مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان و هشداری به استکبار جهانی، جریانات تکفیری، مرتجعین منطقه و صهیونیسم جهانی است. علاوه بر ابعاد مذکور، این راهپیمایی آثار تربیتی مهمی دارد و هر فردی که به این حرکت می‌پیوندد پیام امام حسین(ع) و عاشورا به عنوان یک مکتب در زندگی فردی و اجتماعی‌اش نهادینه می‌شود و چنین فردی مروج و انتقال‌دهنده این پیام به سایرین خواهد بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.