راهپیمایی اربعین؛ تمرین قدرت‌نمایی در مقابل آمریکا و اسرائیل

۱۳۹۷/۰۷/۲۲

خبرگزاری ایکنا نوشت: حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه، در خصوص جایگاه و نقش راهپیمایی عظیم میلیونی اربعین در تحولات منطقه‌ای و نگاه به این پدیده به عنوان ابزار مهم جنگ رسانه‌ای گفت: به اعتقاد من راهپیمایی اربعین جنگ رسانه‌ای نیست، بلکه فراتر از آن، قدرت‌نمایی واقعی است که اصلاً هم شوخی‌بردار نیست. در واقع راهپیمایی اربعین مهم‌ترین اهرم قدرت جهانی است.

الگوبرداری راهپیمایی اربعین از شیوه مبارزاتی امام خمینی(ره)

وی ادامه داد: راهپیمایی اربعین برگرفته از روش مبارزاتی حضرت امام(ره) است که آن هم از سیره مبارزاتی ائمه اطهار(ع) الگوبرداری شده است. انقلاب‌های پیش از انقلاب اسلامی ایران، متکی به یک هسته مرکزی یا ارتش آزادی‌بخش بودند؛ انقلاب بلشویکی به یک ارتش یا طبقه کارگری متکی بود یا انقلاب دهقانی چین به یک گروه یا ارتش کشاورزی اتکا داشت که هسته مرکزی انقلاب را به پیروزی رساندند و نظام پیشین را سرنگون کردند. اما روش مبارزاتی امام خمینی(ره) روش جدیدی بود که همه مردم را به صحنه می‌آورد و همه خود را دارای نقش و مسئولیت در این انقلاب می‌دیدند. دشمن هم در مقابل این حضور عظیم مردمی چاره‌ای جز تسلیم شدن نداشت و خلع سلاح می‌شد.

شیخ‌الاسلام اظهار کرد: امام(ره) این روش را نیز در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی با نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به روز قدس دنبال کردند و همه جهان اسلام را در صحنه مبارزه برای آزادی قدس وارد کردند و این مسئله از یک مسئله عربی به یک مسئله اسلامی و فراتر از آن انسانی و جهانی تغییر جهت داد و انتفاضه‌های فلسطینیان نتیجه عملیاتی شدن الگوی مبارزاتی حضرت امام(ره) است.

مشاور وزیر امور خارجه بیان کرد: امروز هم این روش مبارزاتی امام خمینی(ره) به عنوان یک روش حسینی در راهپیمایی اربعین در حال اجراست که به صحنه نمایش قدرت جهان اسلام در برابر دشمنان بدل شده است. اکنون به اندازه‌ قدرت بسیجی که از خود نشان می‌دهیم به همان اندازه در تحولات آتی منطقه و جهان تعیین‌کننده خواهیم بود.

راهپیمایی اربعین فراتر از یک جنگ رسانه‌ای است

وی تأکید کرد: لذا پدیده راهپیمایی اربعین بسیار فراتر از جنگ رسانه‌ای است و اصل قضیه آمدن چنین کمیت میلیونی به صحنه است. راهپیمایی اربعین تمرینی برای قدرت‌نمایی مقابل دشمنان اسلام، آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

شیخ‌الاسلام یادآور شد: در حقیقت این راهپیمایی ساماندهی حرکتی برای نابودی اسرائیل و استکبار است و همین باعث ترس و وحشت آن‌ها شده است، زیرا نمی‌توانند در مقابل این قدرت مردمی کاری از پیش ببرند، زیرا این جمعیت به هر سمتی که حرکت کند آنجا را از وجود دشمنان اسلام پاک خواهد کرد و اگر به سمت فلسطین برود فلسطین آزاد خواهد شد.

امروز پیام امام حسین(ع) به بسیج مجموعه نیروهای ضد سلطه در سطح جهان منجر شده است

مشاور وزیر امور خارجه تصریح کرد: فراتر از این، راهپیمایی اربعین در راستای سخن معروف امام حسین(ع) مبنی بر اینکه «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید» به حضور انسان‌های آزادی‌خواه و عدالت‌طلب فارغ از هر رنگ، مذهب و نژادی تبدیل شده و به برکت این راهپیمایی مجموعه‌ای از نیروهای ضد جریان سلطه و ستم جهانی کنار هم قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه عنصر اصلی اسلام مبارزه با ظلم و عدالت‌خواهی است که در فطرت هر انسانی قرار دارد، گفت: در حال حاضر تمام مبارزان ضد ظلم در سطح جهان و مستضعفان عالم برای پیوستن به این حرکت بسیج شده‌اند و در آینده نیز میزان حضور این افراد بیشتر هم خواهد شد. زیرا مخاطب پیام قیام امام حسین(ع) مردم جهان هستند و همه انسان‌ها را دربرمی‌‌گیرد و این پیام هم به خوبی در راهپیمایی اربعین متجلی شده است.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

نظرات شما

×

Comments are closed.