رئیس سازمان نظام دامپزشکی: ویروس آنفولانزای پرندگان، ترکیب یک هیولای مهار نشدنی را دارد

۱۳۹۶/۱۱/۱۴

خبرگزاری ایلنا نوشت: محمد رضا صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور، در خصوص اقدامات دامپزشکی در رفع مشکلات تولیدکنندگان متضرر اظهار کرد: سازمان دامپزشکی با همکاری معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای بعد از پایان دوره قرنطینه مراکزی که درگیر آنفولانزا بودند، پاک سازی و بهداشتی سازی مکان را برای جوجه ریزی انجام دادند تا خلاء به وجود آمده جبران شود.

صفری در رابطه با اقدامات پیشگیرانه و ضرورت انجام آن توسط تولیدکنندگان و دولت خاطرنشان کرد: پیشگیری از آنفولانزا تنها وظیفه دولت نیست که همه از آن طلبکار شده‌اند. تولیدکنندگان هم با رعایت موارد بهداشتی و ساختار بیو سکیوریتی در واحد خود را به درستی انجام دهد، اعم از خودرو، نیروی کارگری، نهاده‌هایی که وارد می‌کند، ضوابط بهداشتی که باید رعایت کند.

وی افزود: حاکمیت هم وظیفه دارد مدیریت کلان مبارزه با بیماری را در کشور به درستی انجام دهد و مسیر درست را ردیابی کند و اوضاع پرندگان حیاط وحش را پیگیر باشد تا بیماری از طریق پرندگان مهاجر وارد خاک کشور نشود تا پرندگان پرورشی و بومی را درگیر نکند.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور در ادامه تصریح کرد: این ویروس بسیار پیچیده است و ترکیب یک هیولای مهار نشدنی را دارد و همه دنیا با آن مواجه است. برنامه بسیار فشرده و همکاری بسیار دقیق، به روز و به ثانیه بین ارگان‌ها، تشکل‌ها، تعاونی ها، محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و قوه قضائیه شکل گرفته است و امیدواریم بتوانیم طبق یک برنامه اصولی این بیماری را مهار کنیم.

صفری گفت: ما سالیان سال است که درباره این بیماری هشدار می‌دهیم. بالاخره در فصل سرما بیماری‌ها بروز پیدا می‌کنند و مسئله جدیدی نیست و یک نهاد حاکمیتی مانند دامپزشکی وظیفه دارد در خصوص بیماری هشدار دهد. هر سال تاکید بر مراقبت ها و پیشگیری ها بوده و امسال هم این وظیفه انجام شده بود.

نظرات شما

×

Comments are closed.