رئیس اتحادیه هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های تهران: پذیرش توریست توسط آپارتمان‌ها از مشکلات هتل‌داری در تهران است/ گردشگران خارجی به جای هتل به خانه‌های چینی و کره‌ای می‌روند

خبرگزاری ایلنا نوشت: رئیس اتحادیه هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های تهران با اشاره به برخی مشکلات صنعت هتلداری گفت: عدم برنامه‌ریزی در برگزاری نمایشگاه‌ها از مشکلاتی است که موجب ناهماهنگی در ایام پیک و خلوتی هتل‌ها می‌شود.

محمد علی فرخ‌مهر رییس این اتحادیه با اشاره به مشارکت ۱۳۲ صنف از شروع ساخت تا بهره‌برداری یک هتل گفت: آنچه برای بهره‌وری بیشتر از یک هتل مورد نیاز است، افزایش توریست خارجی است و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان این‌ که این صنعت، صنعت بسیار اشتغالزایی است، افزود: ستون‌های اصلی این صنعت واحدهای اقامتی هستند که نیازمند حمایت از سوی دولت است اما متاسفانه این اقدام انجام نمی‌شود.

فرخ مهر با اشاره به این که نهاد متولی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است اما تحقق اهداف در این صنعت نیازمند حمایت سایر ارگان‌ها نیز هست، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۴۰ هتل، هتل آپارتمان و پانسیون در تهران وجود دارد که فقط هفت هتل، پنج ستاره است .

وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۶ به دلیل برگزاری اجلاس سران به برخی آپارتمان‌ها مجوز دادند. ما در تهران نیاز به هتل خوب داریم و در نهایت ۵۰ هتل مورد نیاز است نه بیشتر.

فرخ مهر در خصوص حمایت اتحادیه از هتل سازان گفت: برای حمایت از کسانی که تصمیم به این کار دارند اعلام آمادگی می‌کنیم، اما دریافت مجوز و پروانه تاسیس در حیطه وظایف اتحادیه نیست.

وی با اشاره به وجود آپارتمان‌هایی که بدون مجوز اقدام به پذیرش توریست می‌کنند، گفت: مشکلات عدیده ما در تهران، این است که هتل‌ها باید تابع اصول و مقرراتی باشند ولی متاسفانه در شهر آپارتمان‌هایی وجود دارد که از طریق سایت و شبکه‌های مجازی در جذب مشتری فعالیت می کنند که فاقد تابلو هستند.

وی افزود: معضل دیگر این است که خانه‌های چینی به وجود آمده‌اند که تمام امکانات را دارا هستند ولی به صورت غیرمجاز و به صورت مسکونی فعالیت می‌کنند و تأکید میکنم در این شرایط هتل کم نداریم اما حاشیه‌های این موضوع موجب مشکلاتی برای هتلداران گردیده است.

فرخ مهر با بیان این که در تهران اکثر هتل‌ها قدیمی هستند، افزود: طبق پیگیری‌های سازمان و اتحادیه از شورای شهر و شهرداری، عوارض ساخت طی مصوبه شورای شهر طی ماده واحده تخفیف ۴۰تا ۶۰ درصدی برای کسانی که قصد ساخت هتل دارند ارائه و ۴۰ درصد باقیمانده نیز به صورت اقساط بازپرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در تهران تعداد هتل‌ها زیاد است ولی هتل‌های خوب کم است، اگر از فعالیت خانه‌های چینی و کره‌ای و آپارتمان‌هایی که از طریق شبکه مجازی فعالیت می کنند جلوگیری به عمل نیاید، صنعت هتل و هتلداری با ورشکستگی روبه‌رو می‌شود. بسیاری از گردشگران خارجی به جای هتل به خانه‌های چینی و کره‌ای می‌روند.

فرخ مهر با اشاره به وضعیت هتلداری در تهران گفت: تمام شرایط هتلداری باید رعایت شود تا هتل خوب تاسیس شود. کسانی که واقعا می‌خواهند در عرصه هتلداری فعالیت کنند باید همانند سایر هتلداران مجوز دریافت و عوارض و مالیات پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: نسبت به اماکن غیر مجاز از طریق نهادهای ذیربط بر فعالیت آنها نظارت صورت می‌گیرد. جهت احداث واحدهای اقامتی و هتل موافقت‌های اصولی بین اتحادیه و سازمان به صورت کمیسیون برگزار می‌ شود و کسانی که تصمیم به تاسیس هتل و سایر واحدهای اقامتی دارند موافقت‌نامه لازم را دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه هتل‌ها با اشاره به اهمیت رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران هتل ها تصریح کرد: برای جذب مسافر و توریست، نیاز است تا مشکلات هتل داران برطرف شود تا بتوانند رضایت مسافران را جلب کنند.

فرخ مهر با تاکید بر اهمیت حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از هتل داران گفت: در جهت ارتقای خدمات به هتلداران، تفاهم‌نامه‌ای نیز با وزارت بهداشت مبنی بر نظارت واحدهای اقامتی امضا شده و پروانه وزارت بهداشت جهت خود اظهاری و خود کنترلی بهداشتی کسب گردید و این تنها اتحادیه‌ است که مجوز پروانه فعالیت خدمات سلامت را در ادامه روند فعالیت نظارت بهداشتی بر هتل ها اخذ نموده است .

به گفته رئیس اتحادیه هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های استان تهران، باید توانمندی‌های تشکل‌ها کارشناسی شود و به این ترتیب خدمات بهتری به اعضاء و مصرف کنندگان ارائه خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.