ذرت‌های آلوده از گمرک ترخیص نشد

در بیانیه مشترک استاندارد، گمرک و وزارت کشاورزی تاکید شد

گروه تولید-چندی پیش امیر خجسته، نائب رئیس کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی، در یک برنامه تلویزیونی گفت که مجموعا ۵۰۰هزار تن ذرت در استان خوزستان وجود داشته که از این مقدار، ۳۵۰هزارتن که استاندارد آن از سوی وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد تایید شده به کشور وارد شده، اما ۱۴۰هزار تن از این محموله طبق آزمایش‌های انجام شده آلوده به سم آفلاتوکسین هستند که هنوز در انبار نگهداری می‌شود.

درپی این اظهارات موج شدیدی شبکه های مجازی را در نوردید و بسیاری از کاربران شبکه های مجازی این خبر را به همراه توصیه های ایمنی شدید برای دوستان و آشنایان خود ارسال کردند. شایعاتی که به مردم هشدار می‌داد از مصرف محصولاتی که با ذرت تهیه می‌شود، خودداری کنند زیرا ذرت آلوده به آفلاتوکسین وارد کشور شده است.

این موج خبری مجازی اما، درحالی به یکه تازی خود در دو سه روز گذشته ادامه داد که سه ماه پیش یعنی روز ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸، نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در این باره به طور صریح اعلام کرد: با اشاره به توقف و ترخیص نشدن ذرت های آلوده در گمرک بندر امام گفت: در سال ۱۳۹۵، حدود ۱۲۰هزار تن ذرت وارد بندرامام شد که با کنترل و انجام آزمایش های متعدد، وجود سم آفلاتوکسین بالای این محموله به اثبات کارشناسان استاندارد رسید و گواهی انطباق برای این محموله صادر نشد.وی با بیان اینکه، درصورت عدم انطباق محصولات با استانداردها، محموله باید به کشور مبدا مرجوع شود افزود: صاحبان کالا درصدد بودند که به طرق مختلف کالا را از گمرک ترخیص و وارد کشور کنند.

پیروزبخت با اشاره به برگزاری جلسات متعدد و ورود دستگاههای مختلف نظارتی در این زمینه تصریح کرد: بیش از ۲ هزار آزمایش برروی این ذرت ها انجام گرفت که همه حاکی از غیراستاندارد بودن و مضر بودن این محموله بر سلامت مردم بود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در همین زمینه ادامه داد: بعد از ۳ سال ماندگاری این محموله در گمرک بندرعباس ، به علت شرایط جوی میزان این سموم بیشتر شد.

وی با بیان اینکه، ذرت محصولی است که برای خوراک دام و خوراک انسان مصرف می شود گفت: ذرت هایی که آلوده به سم آفلاتوکسین است اگر به مصرف دام شیری و پرواری برسد، شیر و گوشت دام نیز آلوده به آن سموم خواهد شد.

وی گفت: با ارایه گزارشی از وضعیت این کالا در گمرک به رییس جمهور، خواستار تعیین تکلیف وظایف دستگاهها درخصوص این محموله شد.پیروزبخت با اشاره به اهتمام دولت به سلامت، ایمنی و استاندارد کالا اظهار داشت: رییس جمهور تکلیف کردند که اگر این محموله مرجوع نشود باید امحا شود.رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: دستور رییس جمهور برای اجرا به همه دستگاهها از جمله سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شد.

**خجسته چه گفت؟

امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در مرداد ماه سال جاری در این مورد گفته بود: ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده به کشور وارد شده است.

به گفته وی، عدم هماهنگی دستگاه های دولتی دلیل واردات ذرت های آلوده است لذا وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت و مسئولان گمرک مکلف به ارایه اسناد شدند.

وی می گوید: با پیگیری انجام گرفته و با توجه به اسناد موجود متوجه شدیم که میزان ذرت ها ۵۰۰ هزار تن است که ۳۵۰ هزار تن وارد شده و مابقی در انبارها وجود دارد، لذا امروز از مسئولان گمرک خواسته شد تا گزارش مبسوطی به ما ارایه دهند. از این رو وزرای اقتصاد، جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان نیز باید در نشست مربوط به بررسی این موضوع حضور پیدا کنند.

**واکنش استاندارد، گمرک و وزارت کشاورزی

در نهایت روز دوشنبه سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک و وزارت کشاورزی در بیانیه مشترکی درباره شایعاتی مبنی بر ورود ذرت‌های آلوده به کشور، توضیح دادند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«پیرو انتشار اخبار متناقض درباره ورود ذرت‌های آلوده، به هموطنان گرامی اطمینان می‌دهیم، کیفیت و سلامت ۳۵۰ هزار تن ذرت، قبل از ورود به کشور از سوی سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی پایش و تایید شده و سپس مجوزهای لازم برای ترخیص صادر شده است. لذا مصرف‌کنندگان محترم نسبت به سلامت ذرت‌ها و محصولات تهیه شده از این محموله هیچگونه نگرانی نداشته باشند.

همچنین تاکید می شود برای ذرت‌هایی که آلودگی آن در آزمایش‌های متعدد به اثبات رسیده، مجوز ورود به کشور صادر نشده و از ترخیص آن‌ها ممانعت به عمل آمده است. بدیهی است، برای ارکان مختلف دولت، همواره سلامت و ایمنی مواد غذایی جامعه در اولویت قرار دارد.»

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.