دیپلماسی؛ راه‌کار مقابله با مواضع ضدایرانی در بازار نفت

 

PARVANDEحبیب پرونده

گروه نفت

بعد از لغو تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران‌، فروش نفت کشور به نسبت سال‌های گذشته سیرصعودی چشمگیری داشته است تا حدی که بعضیکارشناسان مطرح می‌کنند یکی از دلایل کشورهای عربی برای پیشگیری از کاهش  صادرات نفت، اجرایی کردن برنامه شکست خورده فریز نفت است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، اما پیش‌بینی می‌شود این بار نیز کشورهای صادرکننده نفت در اتخاذ این تصمیم همسو عمل نکرده و فریزکردن نفت همچون دوره قبل به سرانجام نرسد.

حسن مرادی کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد در مورد فریزکردن نفت از جانب کشورهای عربی گفت: اهداف این کشورها جز تلنگر زدن به حباب قیمت نفت و فروش روزافزون خود نیست تا حدی که به بهانه کمک به ونزوئلا، وارد حریم و خط قرمز فروش نفت خام ایران شدند و قصد دارند با ایده فریزکردن نفت، ایران را توسط دیگر اعضای اوپک تحت فشار قراردهند تا روند افزایش تولید و بازگشت به جایگاه گذشته در بازار نفت کشورمان را متوقف کنند.

مرادی این تصمیم دوباره را غلط دانست وافزود‌: بی‌نتیجه بودن این پیشنهاد برهمگان مسجل است، زیرا اگرموفقیت آمیز بود، درهمان مرحله اول تأثیر خود را نشان می‌داد وهمکاری‌‌های لازم در بین کشورها صورت می‌گرفت.

این کارشناس نفتی در پاسخ به سیاست ایران در قبال این رفتار کشئورهای چون عربستان سعودی توضیح‌داد: دیپلماسی بهترین راه برای متقاعد‌کردن کشورهای شیخ نشین است، مسئولین ما باید جایگاه ایران در اوپک را  بار دیگر به ایشان گوش‌زد کنند، تا ایشان فراموش نکنند، جایگاه و توان ایران قابل مقایسه با کشورهای نفتی دیگرنیست و به‌رغم تحمیل تحریم و شرایط سخت حاصل از آن، صنعت نفت کشورمان متوقف نشده و با قدرت به کار خود ادامه داده است.

مرادی در پایان تأکید کرد: اهرم سیاسی و سفرهای چند جانبه مسئولین کشور می‌تواند بهترین راه برای مقابله و خنثی‌کردن بازی اقتصادی بعضی اعضای اوپک باشد.

این در حالی است که آلبرت بغازیان در گفتگو با ایلنا نیز گفته است: تا کنون کشورهای ایران و عربستان و عراق بازارنفت را رهبری  می‌کردند و بقیه هم تبعیت می‌کردند وکسی نیز از سهمیه عدول نمی‌کرد اما اکنون اوضاع تغییرکرده و نمی‌توان امیدوار بود که کشورها به به گفته خود پایبند بمانند.

کارشناس مسائل اقتصادی درباره آینده بازارنفت می‌گوید: ابتدا باید ببینیم که ضمانت اجرایی انجام تعهد کشورها درقبال فریز چقدراست یعنی چقدر اعضای اوپک می‌پذیرند که این برنامه‌ها را اجرا کنند و وفاداری به‌ عهدشان چقدراست.

وی افزود: شرط اول فریز این است که، اگر اعضا می‌خواهند این برنامه را اجرایی کنند و سر به گفته خود می‌مانند، باید ببینیم ابزارهای جلوگیری ازکاهش قیمت نفت چه چیزهایی است؟ این‌که قیمت نفت به صورت مصنوعی پایین آورده شده و یا واقعی است؟

بغازیان تصریح کرد: هم‌چنین باید این مسئله را درنظر داشته باشیم که آیا کاهش قیمت نفت بخاطر شیل‌هاست و یا این‌که ساختگی است، آیا کشورها می‌خواهند جو ایجاد کنند که کشورها به تکاپو بیفتند و این‌که بحث سیاسی است یافنی و باید بدانیم این وضعیت چقدردوام دارد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: ابتدا اعضا باید بین خود تقسیم‌بندی داشته باشند و هرکشوری سهم تولید خود را بداند و در این راستا با هم انسجام داشته باشند هم‌چنین باید بدانیم که آیا اعراب قرارنیست درقبال ایران جبهه بگیرند، آیا ونزوئلا تبعیت می‌کند و یا تحت فشار آمریکاست، درهرصورت آن‌چه مشهود است این‌است‌که اعضا خود سهمیه‌ها را رعایت نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: تا اعضا خودشان یک زبان نباشند تکلیف روشن نمی‌شود و هم‌چنان مازادعرضه وجود خواهد داشت لذا تا زمانی انسجام وجود ندارد واعضا به هم اعتماد نداشته و با هم مشکل دارند فریزدرحد تئوری باقی می‌ماند.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.