دولت زیر تیغ استیضاح

۱۳۹۷/۰۴/۱۳

در راستای استراتژی سودای “فرصت دهی”


ترمیم یا اصلاح کابینه، از وقتی دغدغه همه طیف های سیاسی شد که رییس جمهور با جدیت اعلام کرد که استعفا نخواهد داد. این قاطعیت کلام موج رسانه ای جریان پایداری را که طرح عدم کفایت سیاسی رییس جمهور را رقم زده بودند، خنثی کرد و موجب شد تا در یک چرخش هماهنگ شده این بار بحث ترمیم، اصلاح و یا تغییر تیم اقتصادی از سوی همه جریان های فکری با محوریت استیضاح از وزرای دولت دوازدهم مطرح شود.
البته این تغییر رویه بنا به مصلحت و در نظر گرفتن اصول صورت گرفت با این استنباط که سخنان رییس جمهور در نشست با مدیران ارشد دولتی با تغییر دیدگاه نسبت به غرب و آمریکا بوده که این امر می طلبد فرصت مجددی به رییس جمهور داده شود.
**” فرصت دوباره ” با شرط و شروط
نایب‌رییس ‌جبهه مردمی نیروهای انقلاب در این زمینه معتقد است «انتظار داریم این سخنان ادامه یابد و ایشان به شیوه های قبل بازنگردد تا وحدت ملی حاصل شود» حداد عادل با بیان اینکه «برای حل مشکلات داخلی، در مقابل دشمن خارجی در کنار دولت هستیم، به شرط آنکه، رییس‌جمهور نیز به سخنانی که گفته است عمل کند»، عرصه میدان را برای دیگر منتقدان ” همراه شده ” باز کرد.
شهردار سابق تهران نیز که این روزها خیز بلندی برای تبلیغات پیدا و پنهان ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برداشته است تاکید کرد: «ما خوشحالیم که دولت ما یک اعلام موضع روشنی در مقابل امریکا داشت و گفت ما باید در مقابل زیاده‌خواهی امریکا بایستیم و تاکیدات خوبی به مسوولان در دولت برای حل مسائل اقتصادی داشت؛ ولی علاوه ‌بر گفتن، نیازمند عمل هم هست».
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اطمینان داد که «امیدوارم این تغییر رویکرد آقای رئیس‌جمهور واقعی باشد… تا زمانی که آقای رئیس‌جمهور خود با روحیه جهادی و فرهنگ و مدیریت جهادی به میدان نیاید، اتفاق خاصی نمی‌افتد».
محمدنبی حبیبی با تصریح بر اینکه موتلفه خود را پشتیبان دولت می‌داند در یک اقدام با جمع اضداد در کنار هم یادآورشد« اگر کسی از دولت انتقاد دارد، می‌تواند بیان کند به شرط اینکه قصد تخریب و مچ‌گیری نباشد. ما در هر صورت خودمان را پشتیبان اصولی از دولت مستقر می‌دانیم و تلاش ما این است که ضمن بیان انتقادات، بنا را بر پشتیبانی از دولت بگذاریم. در شرایط حاضر موتلفه معتقد است که همه نیروهای انقلاب باید سلیقه‌ها را به هم نزدیک و جانانه در حمایت از مقام معظم رهبری سینه سپر کنند.»
اما غلامرضا مصباحی‌مقدم، نوید داد که اصولگرایان صد درصد با دولت همراهی می‌کنند وجریان اصولگرا را به مادری تشبیه کرد که اگر برای فرزندش احساس خطر کند، ایثار خواهد کرد.
این عضو جامعه روحانیت مبارز جریان تاکید کرد که «اصولگرا می‌خواهد نظام جمهوری اسلامی سرپا بماند و ملت راضی و دشمن مأیوس شود. حالا هرکس می‌خواهد کشور را اداره کند، این کار را انجام دهد. در واقع جریان اصولگرا نگاه مادری نسبت به نظام و دستاوردهای انقلاب و ملت ایران دارد».
**اصلاح کابینه به شرط استیضاح
تب تغییر و استضاح حالا مشاوران و حلقه یاران رییس جمهور را نیز فراگرفته است. اکبر ترکان با گشودن سه پنجره استعفا، برکناری یا تغییر کابینه به روی روحانی، وزرای این دولت را هدف قرار می دهد و می گوید « برخی وزرا به جای مراقبت از انقلاب، از خودشان مراقبت می‌کنند».
این عضو موسس حزب اعتدال و توسعه تصریح داشت « درحال حاضر ۳ پنجره به روی دولت باز است، یک پنجره موضوع استعفا را مطرح می‌کند که برخی به دنبال آن هستند، پنجره‌ای دیگر عدم کفایت است که به مطبوعات کشیده شده و عده‌ای از مخالفین سنتی روحانی به دنبال عدم کفایت هستند، اما پنجره‌ای دیگر این است که دولت داوطلبانه و فعالانه نسبت به اصلاحات لازم در کابینه عمل کند و با انرژی جدید به مقابله با چالش‌ها بپردازد که اگر دولت راه سوم را در پیش نگیرد، مخالفین دولت، راه اول و دوم را عملی خواهند کرد».
ترکان یادآور شد که «امروز در مسیر کشور سنگریزه و مانع وجود دارد و این موانع شکست را هم درپی دارد به همین دلیل بعضی افراد که مربوط به آن اتوبان هستند کارآمدی ندارند، بنابراین امیدواریم تغییر در کابینه رخ بدهد و وزرای کارآمد جایگزین شوند چراکه ترکیب فعلی مربوط به دوران دولت یازدهم است که آمریکا رئیس‌جمهوری دموکرات داشت اما در حال حاضر رئیس‌جمهور ایالات متحده تبدیل به فردی جمهوری‌خواه و غیرقابل پیش‌بینی شده است».
هفته گذشته استیضاح بیژن زنگنه، وزیر نفت به تصویب کمیسیون انرژی رسید و به هیات‌رئیسه مجلس اعلام شد تا در جلسه علنی اعلام وصول شود. اما نمایندگان با سودای شخصی، فراکسیونی و جناحی به همین اندک راضی نشدند و به دنبال جمع کردن امضا برای استیضاح برخی وزرا از جمله وزیر کار، وزیر اقتصاد و وزیر صنعت هستند.
** وقتی وزیر حاشیه ساز می شود
وقتی وزیر صنعت با سرپیچی از اجرای دستور رییس جمهور انتشار فهرست ارز بگیران دولتی را به عقل خدادادی موکول کرد، رییس بانک مرکزی در شامگاه همان روز با اعلام اسامی وارد کنندگانی که ارز دولتی دریافت کرده بودند این پیام را مخابره کرد که دولت قصد اصلاح ساختار دارد حتی اگر به نوعی گل به خودی باشد.
**ایجاد فرصت با سودای امتیاز خواهی
کریمی قدوسی نماینده مشهد با اعلام رویکرد خاص خود در این زمینه خیلی چیزها را آشکار کرد «جریان انقلابی به دنبال استیضاح یا استعفای رییس‌جمهور نیست». این مطلب را کیهان از قول او منتشر کرد. وی در ادامه یادآورشد «ما معتقدیم باید زمان بیشتری در اختیار جریان غرب‌گرا باشد تا مشت‌شان برای مردم بیشتر باز شود و مردم خود تصمیم بگیرند با آنها چه کنند.» این رویکرد گهی به نعل و گه به میخ نشان می دهد که هزینه این “ایجاد فرصت های دوباره” برای دولت بسیار گران است.
اما مطالبه گری این جریان ها این بار در رویکردی متفاوت “روحانی جدید” را به میدان می طلبد که برای رسیدن به آن منافع و مصالح ملی را وجه المصالحه قرار داده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.