دولت تجهیزات مدرن آبیاری را رایگان در اختیار کشاورزان قرار دهد

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی:

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: با آبیاری قطره‌ای و تحت فشار و دستگاه‌های جدیدی که در تمام دنیا مورد استفاده است مصرف آب کاهش پیدا می‌کند و کیفیت محصول افزایش می‌یابد. تهیه چنین امکاناتی برای کشاورزان مشکل است به همین دلیل دولت باید مزارع و باغات را به سیستم‌های مدرن آبیاری مجهز کند و این تجهیزات را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار دهد.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص روش‌های سنتی آبیاری مزارع، اظهار کرد: در آبیاری سنتی هدر رفت آب زیاد است به طوری که آب زیادی تبخیر می‌شود و علف‌های هرز زیادی را در مسیر ایجاد می‌کند، در نتیجه هر سال وقت زیادی از باغداران به لایروبی جوی‌ها صرف می‌شد و مواد معدنی زیادی از بین می‌رفت.

وی افزود: اما با آبیاری قطره‌ای و تحت فشار و سیستم‌های جدیدی که در تمام دنیا مورد استفاده است مصرف آب کاهش پیدا می‌کند و کیفیت محصول افزایش می‌یابد. تهیه چنین امکاناتی برای کشاورزان مشکل است به همین دلیل دولت باید مزارع و باغات را به سیستم‌های مدرن آبیاری مجهز کند و این تجهیزات را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار دهد.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، تصریح کرد: وقتی کشاورزان می‌بینند در مصرف آب صرفه جویی شده است به کِشت بیشتر روی می‌آورند و به توسعه باغ‌های خود می‌پردازند که باز هم این عامل سبب افزایش مصرف آب می‌شود. وقتی درخت و محصولی بزرگ‌تر می‌شود احتیاج دارد که آب بیشتری مصرف کند و در نتیجه آب کافی در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد.

سلیمی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص باید یک مرکز تحقیقات کشاورزی داشته باشد تا با نظارت دقیق از توسعه باغات و محصولاتی که آب زیادی را مصرف می‌کنند جلوگیری کند. شوراها و دهیاری‌ها نیز باید معتمدان را در جریان این تحقیقات قرار دهند که در نواحی که با کمبود آب مواجه هستیم و از سیستم‌های نوین آبیاری استفاده می‌کنیم، توسعه کشاورزی را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در مناطقی که نمی‌توانیم محصولات خود را با وضعیت موجود حفظ کنیم باید کشت‌های جایگزین را با محصولاتی که آب کمی مصرف می‌کنند جایگزین کنیم، به همین دلیل باید کشاورزان را به کِشت محصولات جدید ترغیب کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.