دور زدن تحریم‌های نفتی با صنعت بانکرینگ

شمارش معکوس برای شروع تحریم های نفتی آغاز شده و مسوولان ونمایدگان مجلس به فکر عملی شدن راهکارها علیه تحریم هستند .

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد کارشناسان و تحلیگران نفتی راههای مختلفی برای دور زدن تحریم های امریکا پشنهاد دادند که از جمله مهمترین آنها بحث معافیت ها ، مخالفت ، تخفیف های نفتی و بحث ارزها و بانک ها است .

بر اساس این گزارش مشتریان نفت ایران با استفاده از معافیت ها و روش های پرداخت و حمل مبتکرانه توانستند خرید نفت از ایران را نیز ادامه دهند.

در همین زمینه عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: صنعت بانکرینگ در دوران تحریم جایگاه و نقش مهم تری را ایفا خواهد کرد، حال توسعه این صنعت و عرضه مستقیم نفت در درآمدزایی کشور بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

سیدکمال الدین شهریاری ، با اشاره به ضرورت توسعه بنادر کشور به ویژه در صنعت بانکرینگ، گفت: به طور حتم بنادر از ظرفیت های بالای اقتصادی برخوردار هستند و در این میان صنعت بانکرینگ در این عرصه بسیار مهم و حائز اهمیت است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از بنادر و بسیاری از کشورها در عرصه بانکرینگ بنادر به پیشرفت ها و توسعه چشمگیری دست یافته اند.

وی ادامه داد: صنعت بانکرینگ در بنادر با هدف عرضه مستقیم سوخت به کشتی های در حال تردد شکل گرفته و این موضوع به یکی از صنعت های ارزآور برای کشورها تبدیل شده است.

شهریاری گفت: کشورها برای پیشرفت در حوزه صنعت بانکرینگ، باید در جهت ظرفیت سازی در این عرصه برنامه ریزی کنند که تحقق این مسئله مستلزم تخصیص اعتبارات کلان برای توسعه این صنعت به ویژه خرید تانکر و سوپر تانکرها است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در شرایط کنونی کشور امارات با توجه به توان مالی بالا و سرمایه گذاری در حوزه صنعت بانکرینگ، توانسته بخش اعظمی از بازار این صنعت را در منطقه خلیج فارس تصاحب کند و ایران سهم کمی در این رابطه دارد.

بانکرینگ (Bunkering) گفتنی است یا سوخت گیری و سوخت رسانی ، به عملیاتی اطلاق میشود که در آن یک ایستگاه ساحلی، سوخت مورد نیاز برای روشن شدن در موتورهای اصلی و کمکی شناورها را در اختیارشان قرار میدهد. صنعت سوخت دریایی، شبکه گسترده ای از سازمان و مراودات تجاری را در بر میگیرد. زنجیره تامین این صنعت از پالایشگاه و انبارهای نفت آغاز میشود. مرحله نهایی زنجیره سوخت دریایی،عملیات سوخت رسانی است که یا از اسکله های مخصوص یا به طور مستقیم و یا در لنگرگاه و دریا از طریق برج های سوخت رسان به کشتی عرضه می گردد.صنعت سوخت رسانی به کشتی ها(بانکرینگ) مزایای زیادی دارد که از بین آنها می توان به رونق اقتصادی منطقه ،ارتقای جایگاه جهانی به ویژه در حوزه های اقتصاد و سیاست،کاهش میزان قاچاق سوخت، ارزآوری و کاهش نرخ بیکاری ، اشاره کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.