دلار سبز؛ یوروی سرخ

تحلیل پیش نگر بازار ارز بین‌الملل از تاریخ ۶ آذر تا ۱۰دی ماه ۱۳۹۵؛

علی حیدری

تحلیل‌گر بازارهای بین‌المللی

ولادت حضرت عیسی مسیح علیه‌السلام را از سوی روزنامه جهان اقتصاد و سایت بورس سبز به فارسی زبانان و هم‌وطنان مسیحی تبریک و شاد باش عرض‌ می‌کنیم‌. بازارهای ارز بین‌الملل از روز دوشنبه تا جمعه هر هفته ۲۴ ساعت شروع بکار‌ می‌کنند‌. از این‌رو هر یکشنبه تحلیل هفتگی مشترک‌، در این صفحه ارائه‌ می‌شود‌. این تحلیل بیشتر جنبه اطلاع‌رسانی و آموزش دارد‌.

تحلیل هفته گذشته …

اروپا … این قاره سبز سال ۲۰۱۶ را با رنگ قرمز به پایان رساند‌. از دیدگاه اقتصادی جدایی انگلستان از اتحاریه اروپا و مشکلات اقتصادی در برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و اسپانیا سبب شد که ارزهای پوند و یورو بیش از هزار پیپ (نوعی واحد شمارش در بازار) ریزش داشته باشند و کماکان ترس و تردیدها در مورد این ارزها و کاهش ارزش آن‌ها در بازار حتی تا سال آتی هم با معامله‌گران همراه باشد‌. افزایش حملات تروریستی به اروپا سبب افزایش نگرانی و خلق دولت‌های پوپولیست در فرانسه و حتی آلمان خواهد شد‌. در سال‌های دور تروریسم و ترور از بیرون به اروپا وارد‌ می‌شد اما در حال حاضر شهروندان این کشورها خود واحدهای تروریستی ایجاد‌ می‌کنند‌. همین تنش‌ها باعث شده تا علی‌رغم  بهبود فضای اقتصادی در پایان سال ۲۰۱۶ و خبرهای مثبت اقتصادی‌، کماکان کبوتران سفید (سرمایه گذاران اقتصادی) سبزی اروپا را سرخ ببینند و فعلا از چرخه سرمایه‌گذاری جدید دور باشند‌.

ایالات متحده آمریکا … آن مرد آمد. مردی که تصورش برای بسیاری از تحلیل‌گران غیر قابل باور بود‌. مردی با ایده‌‌های عجیب و قوانین خاص خودش‌،  مردی با کراوات همیشه قرمز‌. ترامپ مردی که برخی از روانشناسان وی را نارسیستیک (خود شیفته)‌ می‌نامند و همین امر به تنهایی سبب گرفتن تصمیمات بیمارگونه لحظه‌ای‌ می‌شود‌. مردی که در پایان سال ۲۰۱۶ سیا (سازمان جاسوسی امریکا) وی را متهم به تقلب در انتخابات کرد و ترامپ در تویتر در پاسخ به این اتهام نوشت: «این‌هایی که اتهام تقلب‌ می‌زنند همان‌هایی هستند که به دروغ به عراق حمله کردند!» این مرد زاییده تلاش اقتصادی است پس بازار امریکا از وی انتظار رشد اقتصادی دارد و همین شایعه و احساس سبب تقویت دلار در بازار جهانی شد این رشد دلار ابتدا برای بازار خوش‌آیند بود اما به‌مرور تقویت دلار برای شرکت‌های صادرات محور مشکل‌ساز خواهد شد‌. بازار در سال جدید منتظر است تا ترامپ رویای دلار قوی‌تر را شکل دهد!

تحلیل هفته پیشِ‌رو …

دلار در ایران … همان‌گونه که در سلسله مقالات گذشته در مورد روند افزایش قیمت دلار در همین صفحه ذکر شد‌، دلاراین هفته  برروی قیمت ۴۰۰۰ تومان تثبیت شد در این میان روی‌کرد مقامات اقتصادی کشور منطقی و به‌دور از هیجانات سیاسی بود که قابل تقدیر است‌. آرام و آهسته به ۲۷ دی ماه سالگرد “اجرای توافق نامه برجام” نزدیک‌ می‌شویم‌. هم‌دلی و هم‌صدایی کل نظام در این زمان تاریخی‌ می‌تواند از هیجانات موجود بکاهد و آسیب کم‌تری به بدنه اقتصادی کشور بزند‌. برروی صفحه شطرنج دکتر حسن روحانی پس از حرکت مهره‌های سیاسی در دوره اول ریاست جمهوری به احتمال قوی در دوره بعدی (در صورت پیروزی) مهره‌‌های اقتصادی خود را جلو خواهد برد‌. با کاهش نرخ تورم انتظار این است که دولت وارد فاز تک نرخی شدن ارز شود تا گام‌های مناسب اقتصادی را با آرامش خاطر بردارد. البته امید این که تک نرخی شدن در سال جاری محقق شود وجود ندارد. اما اخبار منتشر شده در باره انعقاد قرارداد خرید هواپیما‌ که می‌تواند ۲۰هزار فرصت شغلی را در کشور ایجاد نماید برای بیکاران امید بخش تلقی می‌شود. هر چند رویترز مدعی است که این قرارداد سبب ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در امریکا‌ می‌شود‌. مسئولان امر مطلع هستند که جمهوری اسلامی در حال ورود به میان سالی است  و ترس و تهدید‌‌های سیاسی و منطقه‌ای بخاطر اقتدار آن  کمتر دغدغه خواهد بود‌.  به‌هر حال حرکت صحیح مهره‌‌های اقتصادی در سال‌های آتی توسط هر دولتی خواسته اساسی مردم و رهبری است‌.

دلار USD: نیم سال دوم ۲۰۱۶ سال اوج و اعتماد بازار به دلار بود‌. طبق آخرین بیانیه خانم جنت یلن‌، رئیس بانک مرکزی ( FOMC ) امریکا‌، در سال جدید میلادی قرار بر این است که نرخ بهره سه بار افزایش یابد‌. در سال گذشته نرخ بهره باید چهار بار افزایش‌ می‌یافت که فقط دوبار افزایش نرخ بهره را شاهد بودیم‌، به‌همین دلیل سه بار افزایش نرخ بهره در سال جدید بعید است‌. بازار در سال جدید با نگرانی شاهد حضور ترامپ و وعده‌‌های انتخاباتی وی در کاخ سفید خواهد بود. تحقق بیشتر وعده‌‌های انتخاباتی وی با چالش‌های اساسی روبروست‌. سه عامل افزایش بیش از انتظار ارزش دلار در برابر سایر ارزها‌، تردید در تعداد دفعات افزایش نرخ بهره در سال جدید و تحقق رویاهای ترامپ در سال جدید میلادی سبب نوسانات شدید در دلار خواهد شد‌.

یورو EUR: این ارز ابتدای سال میلادی را با نگرانی‌‌های اقتصادی شروع کرد و هم‌زمان شاهد ریزش ارزش آن در بازار بودیم امری که مورد استقبال بانک مرکزی اتحادیه اروپاست‌. در دو هفته آینده  بدلیل نیمه تعطیل بودن این بانک و عدم حضور سرمایه‌گذاران بزرگ در بازار،  یورو به احتمال قوی تا ۱٫۰۵ یا ۱٫۰۶ اصلاح قیمت خواهد داشت‌. البته روند میان مدت یورو فعلا نزولی است‌. در ماه آتی میلادی (ژانویه) خبرهای اقتصادی برای یورو در بیشتر مواقع مثبت و مناسب است اما با توجه به افزایش فعالیت‌های تروریستی در این قاره صعود رشد اقتصادی با ترس و تردید همراه است‌. فعالان این بازار در کنار رصد مسایل کلان اقتصادی‌،  انتخابات فرانسه و تضعیف قدرت سیاسی مرکل را هم لحظه‌ای پی‌گیر باشند.

پوند GBP: داستانِ ادامه‌دار Brexit  که به احتمال تا سال ۲۰۱۹ در کنار نام انگلستان همراه است‌. در این ماه انتظار سرمایه‌گذاران از این ارز رشد بود اما رئیس بانک مرکزی این کشور نظر متفاوتی ارائه کرد که سبب ادامه ریزش قیمتی این ارز شد‌. مردان ترزا‌ می ‌هر چند با افزایش مناسبات سیاسی و پشت پرده قصد کاهش فشار اقتصادی و سیاسی بر بریتانیا را دارند اما در سال جدید ورود دادگاه عالی انگلستان به پرونده خروج انگلستان از اتحادیه اروپا‌، آغاز پروسه خروج انگلستان از این اتحادیه به‌همراه خبرهای مثبت اقتصادی‌، پوند و قیمت آن‌را به هر سمتی خواهد برد‌.

در مجموع سال جدید میلادی تجربه‌‌های کلان سیاسی اقتصادی جدید در دنیا و حتی ایران رقم خواهد زد که به نوبه خود تکرار نشدنی است‌.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.