دلار در آرزوی قیمت ۴۱۰۰ تومان

تحقق پیش بینی جهان اقتصاد در خصوص روند قیمتی دلار

مهندس امیررضا اعطاسی

روزنامه جهان اقتصاد در دو یادداشت قبلی با عنوان “دلار را چه می شود” و “ترامپ پدیده ای نو ظهور، برای اقتصاد ایران” وضعیت دلار را در بازار ایران بررسی نموده است. و پیش بینی از روند قیمتی دلار و دلایل احتمالی و پیش روی افزایش قیمت آن را بررسی کرده است. حال دلار امروز طبق پیش بینی های قبلی به محدوده سقف کانال صعودی خود در محدوده قیمت ۴۱۰۰ تومان رسیده است این قیمت برای دلار در تاریخ ایران بی سابقه بوده است و نشان دهنده افت ارزش ریال در مقابل دلار می باشد. افت ارزشی که قرار بود در دولت روحانی احیاء و ارزش آن نسبت به دلار افزایش یابد. ولی به نظر می رسد دلایلی از قبیل ۱- سیاست های انقباضی دولت، ۲- سعی در کنترل تورم، ۳-رکود چند ساله بازار، ۴-پروژه تک نرخی کردن ارز، ۵-انتخابات آمریکا و ۶- افزایش شاخص دلار به یکبار باعث لبریز شدن کاسه دلار گردید و سکوت چند ساله دلار را به ناگاه شکست آنچه این روزها بسیار خودنمایی میکند پذیرش و عدم مهار این روند صعودی قیمت دلار از سودی دولت می باشد موضوعی که باعث نگرانی بسیاری از فعالان اقتصادی شده است.

فارق از دلایل افزایش لجام گسیخته دلار این افزایش، باعث تاثیرات زیان باری در چرخه اقتصاد داخلی خواهد شد و می تواند نرخ تورم ۸٫۶ درصدی آذر ماه را در ماه های پیش رو تغییر دهد و مجدداً دو رقمی نماید. بازار و مردم در سال ۹۱ یکبار تجربه رویارویی با افزایش قیمت دلار را داشته اند و تاثیرات مخرب آن بر روی اقتصاد خانواده، بنگاه های کوچک و بزرگ و شروع جریان سفته بازی و دلالی را مشاهده کرده اند بایستی دید دولت برای کنترل این نا بهنجاری اقتصادی چه برنامه ای دارد و چگونه می شود این روند شوکه کننده افزایش قیمت دلار را مهار کرد وعده های پیاپی مسئولین در خصوص کاهش قیمت ارز هیچیک محقق نشده است و دلار در دو ماه اخیر در سیر صعودی تاخته است و همچنان می تازد.

حال دلار به سقف  کانال صعودی خود رسیده است و بسیار محتمل خواهد بود که به این سقف واکنش نشان داده و موج اصلاحی را آغاز نماید ولی هیجانات پیش روی این بازار و سفته بازی ها و جمشید بسم الله ها میتواند باعث شکست این مقاومت بسیار قدرتمند شود و دلار را به سمت محدوده ۴۲۰۰ تومان وحتی بالاتر حرکت دهند. مشخصا شکست سقف این کانال نوید جریان افزایشی بلند تری را در خصوص دلار خواهد داد.

هر چه باشد و هر برنامه ای که دلار برای خود رقم زده باشد. این دریاچه خروشان پایگاه مناسبی برای سرمایه گذاری نمی باشد. بسیاری از مردم، بدون نگرش منطقی و صحیح سرمایه گذاری، در سال ۹۱ آلوده این دام شدند و ضرر های بسیار کردند دلار مشخصا به دلیل وابستگی های مختلف از جریانات سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان و همچنین فاکتور های اقتصادی داخلی میتواند فراز و نشیب فراوان داشته باشد. از این رو و با توجه به نزدیک شدن قیمت در محدوده سقف کانال صعودی دلار، ریسک سرمایه گذاری در این کارزار اقتصادی به شدت افزایش یافته است و سرمایه گذاری در این ورطه سودا ایست خانمان سوز که بسیار از تشنه لبان این عرصه را ناکام از چشمه باز گردانده است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.