دست‌یابی به شاخص ۱۵۰ هزار واحدی با جذب نقدینگی سرگردان

مرتضی ابراهیمی

امروزه شاهد صف های خرید طولانی و متعدد در بازار سهام هستیم این صف ها موجب شده است تا شاخص رکورد های جدید را به صورت هفتگی به ثبت بر سانند. مانند هفته های گذشته دیروز نیز  بازار سهام شاهد رشد شاخص بود. بیشترین رشد در بین گروه های بورسی شامل گروه فلزات اساسی، نفت و کانه‌های فلزی بود که عامل اصلی این رشد را باید در افزایش نرخ ارز جست.

به گزارش جهان اقتصاد، شاخص کل بازار سهام روز گذشته با شیب تندی شروع به رشد کرد و در نهایت با دو هزار  ۷۱۸ واحد افزایش روبرو شد و به رقم ۱۳۷ هزار و ۷۰۳ واحدی رسید. در عین حال شاخص کل هم‌وزن با ۲۱۶ واحد رشد به رقم ۱۹ هزار و ۹۰۶ واحدی دست یافت. شاخص آزاد شناور نیز با ۳۳۱۸ واحد رشد به رقم ۱۴۴ هزار و ۴۰۴ واحدی رسید و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۲۷۱۷ و ۲۰۰۲ واحد رشد کردند.

در فرابورس ایران شاخص کل ۱۸ واحد رشد کرد و به رقم ۱۵۵۵ رسید. ارزش کل معاملات این بازار تا رقم ۴۶۴ میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات به ۷۲۱ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.

اما برخی شایعه ها از ماه ها پیش شروع شده است مبنی بر این که شاخص کل دستکاری می شود و آنچه در سایت tse tmc نشان داده می شود واقعی نیست. برای بررسی این موضوع با یک کارشناس ارشد بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

فرشید اردبیلیون جهانی، مدیر عامل کارگزاری جهان سهم در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به برخی خبر ها مبنی بر دستکاری سازمان یافته شاخص کل بورس گفت: لغت «دست کاری کردن» واژه خطر ناکی است و در کشور های مطرح اگر ثابت شود که شاخص توسط شخصی یا گروهی دستکاری می شود، حبس های طولانی مدت منتظر آن شخص یا گروه خواهد بود.

مدیر عامل کارگزاری جهان سهم  بیان کرد: فرض کنید سهمی ۲۰۰ تومان است و چند گروه یا چند نفر در اقدامی هماهنگ دست به خرید یک سهم می کنند تا قیمت آن سهم را به ۵۰۰ تومان برسانند. این اغدام دستکاری نیست، اما می تواند یک تخلف باشد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: یکی از شروط اولیه دستکاری شاخص بازار سهام این است که قیمت بورسی یک شرکتی بیش از قیمت جایگزینی و قیمت دارایی هایش باشد، بنابراین شاخص کل به معنای دقیق کلمه دستکاری نمی شود.

جهانی عنوان کرد: بر این که شاخص کل را دستکاری کنند اول باید قیمت نماد های بورسی دستکاری شود زیرا مبنای شاخص کل، شرکت ها هستند. و این در حالی است که رشدی که شرکت های بورسی در چند ماه گذشته تجربه کرده اند نسبت به رشد نرخ ارز نا چیز بوده است، یعنی رشد شرکت های بورسی تا کنون در حدود دلار ۵ هزار تومانی بوده است، نه دلار ده هزار تومانی.

مدیر عامل کارگزاری جهان سهم  اضافه کرد: چنانچه گروه های بازار سرمایه را رسد کنیم متوجه می شویم که گروه های صادرات محور رهبری بازار را به دست گرفته اند، یعنی پتروشیمی ها ، پالایشی ها ، فلزات اساسی و… بیشترین تاثیر را در رشد بازار سرمایه داشته اند و این گروه ها قادر هستند شاخص را تا چهار هزار واحد در روز تقویت کنند.

وی افزود: در گذشته با قرمز شدن گروه خودرو سازی شاخص کل به تبع آن قرمز پوش می شد اما اکنون گروه خودرو سازی تاثیر کمی بر شاخص کل دارد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه بیان داشت: چشم انداز بازار سرمایه را بسیار روشن می بینم و سهام داران به زودی شاهد رشد های بسیار بیشتر از گذشته خواهند بود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به برخی شایعه ها که بازار بورس را سرشار از حباب می دانند گفت: بازار سهام حباب نداراد، بلکه برعکس بازار سرمایه جای رشد بسیاری دارد.

جهانی گفت: برای این که حباب را تشخیص دهیم باید P/E تک تک شرکت های بورسی را بررسی و در مرحله بعد P/E کل نماد های بورسی را بررسی کنیم تا بتوان گفت بازار بورس حباب دارد، اما شواهد نشان می دهد که هیچ حبابی در بازار سرمایه وجود ندارد.

به گزارش جهان اقتصاد، عمده مشکلات شرکت های بورسی برای رشد مسئله «نقدینگی» است. حجم مورد نیاز نقدینگی برای کل شر کت های بورسی بسیار بالا است، به طوری که بازار سرمایه به تنهایی توان جواب گویی تامین این حجم از نقدینگی را ندارد، بنابراین بانک ها باید به کمک بازار سرمایه بشتابند تا با تامین نقدینگی شرکت های بورسی شاهد تقویت بازار سهام و در نتیجه رشد کل اقتصاد باشیم.

طبق گزارش بانک مرکزی در ۴ ماه نخست سال یک هزار ۶۷۱ میلیارد ریال بانک ها به بنگاه ها تسهیلات پرداخت کرده اند، که از این رقم ۶۱٫۳ درصد یعنی یک هزار ۲۴ میلیارد ریال صرف تامین سرمایه در گردش بنگاه ها شده است. اما این رقم با توجه به بزرگی اقتصاد ایران بسیار ناچیز است و دولت باید راه حلی بیابد تا سرمایه های سرگردان را به طرف بازار سرمایه کوچ دهد. در صورت تحقق این امر به زودی شاهد شاخص ۱۵۰ هزار واحدی خواهیم بود.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.