در گزارش ماهانه اوپک در ماه آگوست تشریح شد/ افزایش تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸

گروه نفت

 

گزارش ماهانه اوپک در ماه اگوست با صحه گذاری بر پیش بینی‌های پیشین، کاهش پایبندی اعضا به توافق کاهش تولید در ماه ژوییه را تایید کرد. رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ و افزایش تولید ایران در ماه گذشته میلادی دیگر مواردی است که در گزارش جدید اوپک تشریح شده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از رویترز، اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ به دلیل رشد مصرف جهانی و حذف مازد عرضه در نتیجه توافق کاهش تولید این سازمان، افزایش یابد.

این سازمان در گزارش ماهانه خود در آگوست اعلام کرد تقاضای جهانی نفت اوپک در سال آینده میلادی به ۳۲.۴۲ میلیون بشکه در روز می‌رسد که این رقم ۲۲۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیش‌بینی قبلی اوپک است.

اوپک همچنین اعلام کرد بهبود بازارهای فیزیکی نفت در اروپا و غرب آفریقا و افزایش قیمت نفت برنت برای تحویل فوری نشان دهنده کاهش مازاد عرضه است.

بر اساس توافق کاهش تولید، اوپک حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز تولیدش را کاهش می‌دهد در حالی که روسیه و سایر تولیدکنندگان متعهد شده‌اند که تا مارس سال ۲۰۱۸ حداکثر نصف این میزان از تولیدشان را کاهش دهند.

هدف از این توافق کاهش سطح ذخایر جهانی نفت است که بنابر اعلام اوپک، کاهش ذخایر نفت اقتصادهای توسعه یافته در ماه ژوئن و کاهش ۸۷ میلیون بشکه‌ای آنها در مقایسه با متوسط پنج ساله از زمان آغاز اجرای توافق در ژانویه، نشان دهنده موثر بودن توافق اوپک برای بهبود بازار است.

اوپک همچنین تصریح کرده است، احتمال کاهش بیشتر ذخایر نفت خام آمریکا با توجه به نرخ بالای فعالیت پالایشگاه‌های این کشور وجود دارد.

اوپک پیش‌بینی‌های خود برای رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را نیز افزایش داده است و اعلام کرد میزان مصرف در سال آینده میلادی ۱.۲۸ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد.

اما این گزارش نشان می‌دهد که تولید نفت ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت ماه در ژوییه بالاتر از میزان تقاضای پیش بینی شده بوده است، که عمدتا به لیبی و نیجریه که از همراهی با توافق معاف شده بودند، بازمی‌گردد.

اوپک با استناد به آمار منابع ثانویه اعلام کرد تولید نفت این سازمان در ماه ژوییه ۱۷۳ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته و به ۳۲.۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که به دلیل تولید بالاتر معاف شدگان از توافق و عربستان سعودی بعنوان بزرگترین تولید کننده محقق شده است.

بنابر آمار اعلام شده توسط عربستان به اوپک، تولید نفت این کشور در ماه گذشته میلادی به ۱۰٫۰۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. این در حالی است که تولید نفت این کشور در ماه ژوئن بالغ بر ۱۰٫۰۷ میلیون بشکه در روز بوده است. بنابراین تولید عربستان در ماه ژوئن پایین تر از میزان متعهد شده در توافق (۱۰٫۰۵۸ میلیون بشکه در روز) بوده است.
این آمار به معنای پایبندی ۸۶ درصدی اوپک به توافق کاهش تولید در ماه ژوییه است که با وجود کاهش نسبت به ماه ژوئن (با پایبندی ۹۶ درصدی) همچنان به لحاظ استانداردهای اوپک میزان قابل توجهی است.

تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک نیز با سرعتی آرامتر نسبت به انتظار اوپک در حال رشد است. اوپک پیش بینی کرده است که تولید کشورهای غیرعضو در سال آینده به میزان ۱٫۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یابد که ۴۰ هزار بشکه در روز پایین تر از پیش بینی قبلی این سازمان است و برخاسته از بازبینی میزان تولید کانادا و ایالات متحده است.

در صورتی که اوپک به تولید در سطح ماه ژوئیه ادامه دهد، بازار در سال آنیده با ۴۵۰ هزار بشکه در روز مازاد عرضه مواجه خواهد شد که البته کمتر از میزانی است که در گزارش ماه گذشته اعلام شده بود.

**تولید ایران افزایش یافت

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک همچنین نشان می‌دهد که تولید نفت ایران در ماه ژوئیه به ۳.۸۲۴ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، گزارش اوپک بر مبنای منابع ثانویه نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۳.۸۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده است که ۶.۹ هزار بشکه در روز نسبت به نرخ ۳.۸۱۷ میلیون بشکه در روز افزایش نشان می‌دهد.

متوسط تولید نفت خام ایران در سه ماهه دوم سال میلادی جاری به ۳.۷۹۴ میلیون بشکه در روز بالغ شد که در مقایسه با ۳.۷۹۶ میلیون بشکه در روز تولید سه ماهه اول دو هزار بشکه در روز کاهش داشت.

آمار تولید اوپک بر مبنای اطلاعاتی که از سوی ایران ارائه شده است، نشان می‌دهد تولید کشور در ژوئیه سال میلادی جاری ۳.۹۰۰ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۸۸۰ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، ارزش سبد مرجع اوپک بر مبنای ماه به ماه در ژوئیه ۱.۷۲ دلار یا ۳.۸ درصد افزایش یافت و به ۴۶.۹۳  دلار در هر بشکه رسید. ارزش سبد مرجع اوپک در مقایسه با سال گذشته ۳۳.۷ درصد یا ۱۲.۵۵ دلار افزایش داشت و ۴۹.۷۵ دلار در هر بشکه بود.

قیمت نفت سنگین ایران در ماه ژوئیه ۴۶.۰۱ دلار بود که در مقایسه با ماه ژوئن ۱.۳۹ دلار یا ۳.۱ درصد افزایش داشت. متوسط قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۴۹.۳۶ دلار در هر بشکه بوده است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.