در همایش تعاون راه سوم اقتصاد مطرح شد:پول مشکل اصلی تعاونی‌ها نیست

رویا ایلکا

همایش “تعاون راه سوم اقتصاد” باموضوع نقش مشارکت زنان در توسعه اقتصاد و همراه با مراسم آغاز به کار جمعیت زنان توانگردر مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد،در این همایش سید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: وزیر کار بارها اعلام کرده‌اند که می‌توان از ادارات در روزهای پنجشنبه و جمعه استفاده و بازاری برای عرضه محصولات تولیدی تعاونی‌ها ایجاد کرد.

وی با بیان این که هم اکنون بسیاری از تولیدات روستاها به خارج از کشور صادر می‌شود، افزود: زنان می‌توانند نه تنها در مناطق محروم، بلکه در شهرها و روستاها در بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه حوزه دانش بنیان فعالیت کنند.

کلانتری از فعالیت ۲۰۰۰ تعاونی زنان در حوزه کشاورزی، ۳۰۰۰ تعاونی زنان در حوزه صنعت و ۳۵۰۰ تعاونی زنان در بخش خدمات خبر دادو گفت:۱۱ درصد تعاونی‌های کشور به تعاونی‌های زنان اختصاص دارد و زنان ۲۵ درصد اعضای تعاونی‌ها را تشکیل می‌دهند.

کلانتری با اشاره به اجرای طرح ۱۰۰۰ روستا ۱۰۰۰ تعاونی، ادامه داد: زنان می‌توانند با اجرای این طرح در مناطق محروم و روستایی فعال شوند و نقش خود را در اقتصاد ایفا کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که زنان در ۱۱۰ رسته فعال هستند، افزود: در حال حاضر تغییرات اجتماعی زیادی در کشور رخ داده و این تغییر در حوزه زنان بیشتر بوده است.

وی در ادامه به سفر اخیر خود به سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: شرمنده شدم که هنوز برخی از مردم در این استان حاشیه‌نشین هستند و دیدم که برای تقویت اقتصاد خانواده زنان در زاهدان با پول یارانه صندوق‌هایی ایجاد کرده بودند که می‌توان از طریق آنها فعالیت اقتصادی در آن مناطق را حمایت و راه‌اندازی کرد.

غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون اشتغال مجلس نیز در این همایش مشارکت زنان در توسعه اقتصاد را موثر خواند و افزود: امروز جامعه زنان نقش بسزایی در توسعه اقتصاد، تولید و اشتغال دارند و زنان تعاونگر با مدیریت خود به تکمیل این زنجیره کمک می‌کنند.

وی تحقق اهداف برنامه ششم را نیازمند مشارکت جمعی در اقتصاد دانست و گفت: مسیر اشتغالزایی و رونق تولید از شبکه تعاونی‌ها می‌گذرد و برای آنکه از ظرفیت‌های این بخش استفاده کنیم باید برای ارتقای سهم تعاون تمهیدات مناسبی اندیشیده شود.

در ادامه این همایش احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز،گفت: تا زمانی که شفافیت در سیستم‌های حسابرسی، انتخاباتی و درونی تعاونی‌ها وجود نداشته باشد این بخش کارآمد نمی‌شود.

وی مشکلات تعاونی‌ها را در دو دسته درونی و بیرونی تقسیم کرد و افزود: معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درصدد حل مسائل و مشکلات بیرونی است، اما خود تعاونی‌ها نیز باید برای حل مشکلات درونی‌شان اقدامات جدی انجام دهند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نقد عملکرد بانک‌ها، اظهار کرد: براساس مطالعات انجام شده تنها ۱۲ درصد از خانواده‌های ایرانی از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند و دسترسی دهک‌های ثروتمند جامعه به این تسهیلات سه برابر دهک‌های فقیر است، بنابراین سیستم های بانکی با این شیوه فقر را تشدید می‌کنند.

میدری افزود: سیستم‌های بانکی کشور عمیق و بزرگ نیستند و لازم است در شیوه توزیع تسهیلات آنها تغییراتی به وجود آید.

وی ادامه داد: در دنیای غرب همزمان با رشد سرمایه‌داری برای کاستن از چهره خشن سرمایه‌داری، بخش‌های خصوصی و تعاونی شکل گرفتند و حضور تعاونی‌ها در کنار نظام‌های سرمایه‌داری غرب منجر به نفع عمومی مردم و نتایج مثبت زیادی شد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان از برگزاری نشستی با یکی از تعاونی‌های بزرگ لبنیات هند که سیزدهمین تولیدکننده لبنیات دنیا به شمار می‌رود خبر داد و اظهار کرد: این گردهمایی با همکاری و استفاده از تجارب معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی روزهای‌ آینده برگزار می‌شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با تاکید بر این‌که روحیه تعاونگری قبل از آنکه در تعاونی‌ها ایجاد شود باید بین مسئولان و دولتمردان گسترش یابد، گفت: فرهنگ تعاون را باید با تبلیغات در رسانه‌های ملی نهادینه کنیم، زیرا بخش تعاون با سرمایه‌های اندک می‌تواند اشتغالزایی بالایی ایجاد کند.

در ادامه این همایش مسلم خانی مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون نیز گفت:در شرایط کنونی بازار باید به سمت تعاونی‌های آی تی محور برویم و شبکه تعاونی‌های مجازی را برای عرضه بهتر و سریع‌تر تولیدات آنها ایجاد کنیم.

وی بابیان اینکه پول مشکل اصلی تعاونی‌ها نیست،ادامه داد: تعاونی‌ها به ایده و دانش و تجربه کار نیاز دارند تا بتوانند قابلیت‌های خود را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارند.

مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون افزود: در حال حاضر سازمان شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک را داریم که در آن به شکل اختصاصی روی شبکه سازی و خوشه سازی کار می‌شود تا تولیدات آنها به شکل تخصصی به بازار کسب‌وکار وارد شود مثل خوشه کفش یا خوشه فناوری اطلاعات.

خانی خاطرنشان کرد: وقتی از خوشه صحبت می‌کنیم چند اتفاق خوب می‌افتد تعدادی از کسب‌وکارها در قالب تشکل‌ تعاونی دور هم جمع می‌شوند ولی آنها واحد تحقیقات، بازاریابی و فروش و ارتباط با مشتری ندارند.

وی تاکید کرد: این نیاز مشترک موجب می‌شود کسب‌وکارهای خوشه‌ای با سطح بالاتری برای تولید کالا و خدمات ایجاد شود.

مدیرکل دفتر ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون گفت: اگر هلدینگ و خوشه کسب‌وکارهای فرضا صنایع دستی راه‌اندازی شود ضمن تعامل دوسویه کسب‌وکارها و رفع نیازهای دو طرف نهادهایی هم در حوزه تامین مواد اولیه، فرآوری و تولید، مارکتینگ و بازاریابی و نگهداشت مشتری به وجود می‌آید.

حجت ا…مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز دراین همایش با بیان اینکه فعالیت این بانک در شهرستان ها پررنگ تر از تهران است، افزود: در مجموع ٣٢ هزار میلیارد تومان به منظور توسعه طرح های اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده که رقم قابل قبول و کم نظیری است.
وی تصریح کرد: بزودی تسهیلات از طریق بانک های عامل پرداخت می شود.
مهدیان با اشاره به خوش حساب تر بودن مشتریان زن، ادامه داد: آمادگی لازم برای اختصاص تسهیلات بانکی به زنان تعاونگر در بخش های اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی داریم.
وی، نسبت به افزایش خدمات بانکی در بخش بنگاه های کوچک نسبت به سال گذشته اظهار امیدواری کرد

نظرات شما

×

Comments are closed.