در نشست مشترک فعالان اقتصادی و رسانه مطرح شد؛اغراق در فساد مهم ترین مسئله امروز کشور

گروه توسعه

در نشست مشترک جمعی از فعالان رسانه و اقتصادی ضمن بررسی فضای رسانه ای، از سوی معاون اقتصادی وزیر کار «اغراق در فساد» مسئله امروز کشور عنوان شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی سرزعیم در دومین نشست از سلسله نشست های «رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد» با بیان اینکه فضای مجازی برای اخبار غیررسمی است گفت: ولی در کشور ما فضای مجازی، مرکز اصلی کسب اخبار شده است.

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعامل بین اهالی رسانه و حکومت گفت: برداشت من این است که می بایستی رابطه رسانه‌ها با حکومت موثرتر باشد. مسئله امروز ما اغراق در فساد است. هم انکار فساد و هم اغراق در فساد بد است. ما در شرایط عادی نیستیم؛ اما گروه های سازماندهی شده اخبار جعلی و نامید کننده تولید می کنند و منتشر می کنند تا مردم را ناامید کنند.

سرزعیم در ادامه توضیح داد: نهادهای رسمی می بایست با فضای مجازی و مردم با دقت عمل بیشتری صحبت کنند. در بحثهای اقتصادی، نخبگان جایی قرار می گیرند که اصلاحات اقتصادی انجام نشود. در قطع برق می بینیم همه می گویند دولت کوتاهی کرده ولی در یک فضای متعادل، هم باید مردم اسراف نکنند و رسانه ها در این زمینه فرهنگ سازی کنند و هم اینکه بهای قیمت برق توجیه اقتصادی داشته باشد؛ یک رسانه رسمی باید هر دو را مطرح کند.

وی سپس به ۶ هدفی پرداخت که به گفته او در راستای پروژه ناامید سازی است و گفت:هدف اول این است که به مردم القا کنند وضع موجود غیرقابل قبول است، در هدف بعدی می گویند وضع موجود می توانست بهتر از شرایط فعلی باشد، هدف سوم نشان می دهد در آینده وضع به مراتب بدتر خواهد شد، در هدف چهارم اینطور القا می شود که علت اصلی وضع موجود فساد است، هدف پنجم می خواهد به این نتیجه برسد اصلاحات امکان پذیر نیست و در گام ششم و نهایی این طور بیان می کنند که بهبود وضع موجود با تغییرات اساسی و کلان مقدور می شود.

باید با مردم با روش کارآمدتری مباحثه کنیم

در این نشست، همچنین روزبه کردونی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه دوران تریبون مرکزی به پایان رسیده است تاکید کرد: نمی توان در جامعه فعلی با تریبون مرکزی با مردم حرف زد. برای گفت و گوی موثر با مردم، باید دید گوینده کیست، چگونه تحلیل می کند، با چه ابزاری صحبت می کند و چه گروه هدفی مورد مخاطب است.

کردونی ادامه داد: هاول وقتی رئیس جمهور چکسلواکی می شود می گوید وظیفه من این است که نیک سرشتی نهفته در مردم را زنده کنم. نمی گوید رفاه ایجاد کنم. می گوید نیک سرشتی را باید زنده کرد و می گوید باید مسئولیت ها را در مردم برانگیخت. چرچیل هم در جنگ جهانی دوم می گوید دفاع از وطن در گرو این است که هر کس کار خود را درست انجام دهد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نباید مردم بی دفاع، تحت شدیدترین هجمه های تبلیغاتی و روانی قرار گیرند گفت: مردم ما نیاز دارند با آنها با روش کارآمدتری مباحثه کنیم. وقتی از خط مشی گذاری صحبت می کنید، باید دید درباره کدام قسمت خط مشی صحبت می کنیم؟ در شناخت مسئله؟ در ارزیابی راهکار؟؛ ما فرسنگها در پیگیری و فهم مسئله با هم فاصله داریم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص اهداف برگزاری این سلسله نشست ها  گفت: هدف این است که در دل این بحث ها تفاهم ذهنی پیدا کنیم . بخش دانشگاهی، رسانه، مدیران و فعالان سیاسی با استدلالهای همدیگر آشنا شوند تا بتوانیم یک گفتمان ساختارمند در مواجهه با نخبه گان و مردم داشته باشیم.

از رسانه‌های خیمه‌ای به فضای موزاییکی گذار کرده‌ایم

در این نشست محمد صادق الحسینی نیز گفت: قبل از ظهور شبکه های اجتماعی قدرتمند، رسانه‌ها جهت دهنده افکار عمومی و رابط بین مردم و واقعیت بودند؛ هر رسانه خیمه خود را داشت و مسئولان و نهادها در آن خیمه، کارشان راحت بود، اما با ظهور شبکه های اجتماعی، این فضا تبدیل به فضایی موزاییکی شد.

این کارشناس اقتصادی افزود: در فضای موزاییکی موجود، مسئولان و نهادها، هر کاری کنند پیش چشم میلیونها آدم است، واسطه ها از بین رفته اند. قبلا مسئولان برای دیده شدن به رسانه ها می رفتند ولی امروزه هر کاری هر مسئولی می کند با موبایل نفر بغلی آمیخته است و هر لحظه زندگی با افکار عمومی همراه است.

صادق الحسینی با بیان اینکه اگر مسئولان جریان رسانه ای را دست نگیرد برایشان شایعه سازی می کنند گفت: صاحبان رسانه های جدید می خواهند افکار عمومی را جهت دهند، ضمن اینکه فضای رسانه ای بسیار متکثر شده اما به معنی بی صاحب بودن آن نیست.

این فعال رسانه ای در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه باید چه باید کرد تصریح کرد:ما باید مردم را آگاه کنیم؛ رسانه ها و شبکه های مجازی، فضای آزاد نیست. حرکات آنها رصد می شود و بر مبنای آن جهت دهی و فیک نیوز منتشر می کنند؛ مردم باید بدانند این فضا مدیر و صاحب دارد و فضا را آرایش می کنند.

وی با اشاره به اینکه راه شفافیت ساده است گفت: اگر شفافیت و فشار افکار عمومی باشد، اصلاح صورت می گیرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.