در نشست ریشه های بحران اقتصادی در ایران و راه حل های برون رفت از آن مطرح شد: مردم و مسئولین باید هزینه فرصت واردات کالاهای مصرفی رابدانند

 

رویا ایلکا

بخش سوم

نشست ریشه های بحران اقتصادی در ایران و راه حل های برون رفت از آن با حضور فرشاد مومنی اقتصاددان و پروفسور محسن مسرت(استاد اقتصاد دانشگاه ازنابروک آلمان) در موسسه دین و اقتصاد، برگزار شد.

در بخش دوم گزارش این نشست خواندیم که فرشاد مومنی اقتصاددان گفت: ما می‌توانیم با مسئولان کلیدی کشور به زبان خیلی ساده و روشن این سوال را مطرح کنیم که چرا در کشتی و وزنه برداری می‌توانیم بفهمیم که رقابت اگر بخواهد معنی دار باشد، طرفین رقابت باید با هم هم وزن باشند، چرا ما این را در حیطه اقتصاد نتوانستیم تا به امروز متوجه شویم؟

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مومنی درادامه این نشست،افزود: من این نکته را بخاطر اهمیتی که دارد بارها ذکر کردم، نزدیک به ۸۰ سال پیش خانم “جون رابینسون” کتابی را منتشر کردند به نام “فلسفه اقتصادی” در اوج جنگ سرد او این سوال را مطرح کردد که اگر در بین نظریه های اقتصادی مسابقه ای برگزار شود بدون تردید نظریه بازار آزاد به عنوان کمونیستی ترین نظریه انتخاب خواهد شد.

وی ادامه داد: استدلالی که ایشان می‌کنند در این کتاب این است که تمام دستاوردهایی که در سطح نظری از نظر کارایی و بهینگی، اقتصاد بازار وعده می‌دهد منوط به این است که رقبا با هم تراز و همگن باشند و اگر این همگنی وجود نداشته باشد به جای اینکه رقابت منشأ دستاورد شود می‌تواند نیروی محرکه شکل گیری مناسبات مبتنی بر سلطه باشد.

رئیس موسسه دین و اقتصاد گفت: برای اینکه کشور بتواند از بحران های که با آن روبرو است بیرون بیاید، ابتدا باید هزینه فرصت دامن زدن بهسوداگری های مبتنی بر واردات کالاهای مصرفی برای کشور و مسئولین روشن شود.

مطالعات نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۴ بازارگرمی برای برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی ایران ایجاد شده است و باعث شد که کارخانه هایی مانند ارج و آزمایش ورشکسته شوند، فقط سود یکساله برندهای خارجی در سال ۱۳۹۴ برابر ۶ هزار میلیارد تومان بوده است. آن چیزی که خیلی تکان دهنده است این است که تقریباً سه چهارم این بازار در انحصار دو برند عمده قرار دارد. ما باید این مسائل را واکاوی بکنیم و ببینیم چه کسانی به چه کسانی مربوط شده‌اند که به بهای فلاکت، بیکاری و سقوط کیفیت زندگی مردم در ایران یک کسانی منافع اینگونه ببرند.

درادامه این نشست ششمین همایش سالانه مرز‌های دانش اقتصاد توسعه نیز با عنوان فقر، نابرابری و توسعه ملی به مناسبت بزرگداشت پانزدهمین سالگرد درگذشت حسین عظیمی، استاد برجسته کشور در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد .

در این مراسم نیز فرشاد مومنی، دبیر علمی همایش مرز‌های دانش اقتصاد توسعه گفت: در شرایط خطیر عمومی کشور به طور طبیعی هر انسان شرافتمند و میهن دوستی از خود می‌پرسد که از من و ما چه برمی آید و چه طور می‌توانیم نقشی برای برون رفت از دشواری‌ها و چالش‌های کوچک و بزرگ ایفا کنیم.

وی ادامه داد: در این مسیر کاری که از این همایش برمی آید و تلاش کردیم که آن را انجام دهیم این بود که بر این اساس بزرگترین دستاورد تمدنی بشر جستجوی پاسخ برای هر مسئله‌ای از طریق روش علمی است زیربنایی‌ترین چالش در شرایط کنونی کشور یعنی مسئله فقر و نابرابری را در دستور کار قرار دهیم.

ادامه دارد…

نظرات شما

×

Comments are closed.