در سیزدهمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی مطرح شد:باید نهضت کیفیت را در بخش تعاون ایجاد کنیم

 

گروه توسعه

سیزدهمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیر نفتی با حضورسید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ،مدیران دفاتر تخصصی معاونت امور تعاون و نمایندگان اتاق تعاون و اتحادیه های تعاونی  برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی معاونت امورتعاون وزارت تعاون ٬کار و رفاه اجتماعی،سیزدهمین نشست تخصصی کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی با هدف بررسی تشکیل شرکت سهامی عام به منظور ارتقاء و رشد صادرات تعاونی ها با حضورمهندس کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی شد.

در این جلسه که مدیر تعاونی های توزیعی، مدیرکل اداره کل توسعه تعاون و همچنین اعضای کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون حضورداشتند سید حمید کلانتری با تاکید برلزوم امر صادرات و تهیه طرح جانع توسعه صادرات شرکت ها و اتحادیه تعاونی اظهار داشت : باید بازارهای هدف صادراتی، محصولات قابل ارائه در هربازار و چگونگی صادرات کالاها و شرایط رقابتی در هر بازار در طرح ها مشخص شود .

وی با تاکید بر استفاده از بازارهای مجازی برای پیشرفت و حضور در بازارهای جهانی،گفت:صادرات تعاونی ها باید منجربه ارتقاء کیفیت محصولات تعاونی ها شود و کالای تعاونی ها باید بهترین محصول باشد وبا تلاش تعاونگران می بایست  نهضت کیفیت را در بخش تعاون ایجاد کنیم.وی اضافه کرد در شرایط حاضر ۴ نوع شرکت تعاونی در کشور وجود داردکه عبارتند از:

۱- شرکت های تعاونی کوچک ۷ نفره ۲- شرکت های  تامین نیاز صادراتی ۳- شرکت های تعاونی منطقه ای توسعه صادرات ۴- تعاونی های مرزنشینان

کلانتری با بیان اینکه تعاونی های سهامی عام بعنوان تعاونی های پنجم هستند، افزود : هدف از ایجاد این تعاونی ها در یک سال آینده صادرات ۵۰ درصد کالاهای صادراتی می باشد که باید از طریق این تعاونی ها مدیریت گردد.

وی افزود:هیات موسس شرکت های تعاونی سهامی عام که می توانند بعنوان بازوی صادراتی برای تعاونی ها و اتحادیه هاشناخته شوند باید دارای شرایط لازم تخصصی برای اداره این تعاونی ها باشند .

کلانتری خاطرنشان کرد:برای تعیین سهام داران این شرکت می بایست شرکت های تعاونی صادر کننده در اولویت خرید سهام باشند و همچنین افرادی که توانمندی لازم را دارند باید از ظرفیت آنهااستفاده شود .

در این جلسه اعضا نظرات و پیشنهادات خود را با حضور معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح و تشکیل شرکت مذکور را بررسی کردند و بررسی فرصت های نمایشگاهی، تهیه و تنظیم تقویم نمایشگاهی خارج از کشور، بررسی و مشارکت در اعزام هیات های تجاری به خارج از کشور نیز از مهمترین مصوبات نشست سیزدهم کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیر نفتی بود.

وی در بخش دیگری از این نشست اعضای کمیسیون را به مداقه، تحقیق و بررسی در لایحه بودجه ۹۷ فراخواند و گفت: با بررسی بودجه ۹۷  نظرات و پیشنهادات را با توجه به ظرفیت های بخش تعاون، به مجلس ارائه کنید .

نظرات شما

×

Comments are closed.