در جریان برگزاری نمایشگاه و همایش شهر ایده‌آل در جزیره کیش مطرح‌شد:اختصاص ۲ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به جهت ساماندهی و مدیریت پسماند

۱۳۹۶/۱۰/۱۲

 

گروه‌بازار

معاون امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: مبلغ ۲ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی جهت ساماندهی و مدیریت پسماندهای کشور پیش بینی شده‌است.

به‌گزارش جهان اقتصاد به‌نقل از‌ روابط عمومی نمایشگاه، هیربد معصومی‌معاون امور شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در هشتمین نمایشگاه و همایش شهر ایده آل که در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش با اشاره به تولید روزانه ۵۸ هزار تن پسماند در کشور اظهار‌کرد: سالانه۴۵۰هزار میلیارد ریال خسارت به محیط زیست به واسطه این پسماندها وارد می‌شود.

وی با تاکید برای اینکه طرح‌های جامع نیاز‌است تا مشکلات حوزه پسماند در کشور رفع شود افزود: شهرداران برنامه‌های مدیریت خود را آماده‌کنند تا این معضل تا آخر دولت دوازدهم رفع شود.

وی افزود: در دولت یازدهم به شهرداری‌ها و شوراها توجه ویژه ای شده‌است و با وجود کمیسیون دائمی‌به همین منظور در دولت ر از این کمیسیون متاسفانه ‌استفاده لازم نشده‌است.

معصومی‌با تاکید بر اینکه بیش از۷۰‌درصد درآمد شهرداری‌ها در کشور ما از محل صدور پروانه ساخت تامین می‌شود افزود: در دنیا این مبلغ ۳ تا ۴‌درصد درآمد شهرداری‌ها را تشکیل می‌دهد.

وی با تصریح بر اینکه پیامد این اتفاق رکود شهرداری به دنبال رکود ساخت و سازها در کشور خواهد بود از پیش بینی ۲ میلیارد دلار جهت ساماندهی مدیریت پسماند از کشور در سال ۹۷ از محل صندوق توسعه ملی کشور خبرداد.

ساخت و ساز در شهرهای کشور مغایر با اصول شهر ایده آل‌است

سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این مراسم گفت: بخش عمده ساخت و سازها در شهرها برخلاف اصول شهرهای ایده آل‌است.

مصطفی خانزادی افزود: کلان شهر تهران بدون توجه به اصول شهرسازی و با گسترش ساخت و ساز غیر اصولی گسترده یافته و این در حالی‌است که ژاپنی‌ها در سال ۱۳۷۰برای کلان شهر تهران راهکارهای خوبی را ارایه دادند.

وی با بیان اینکه با وجودی که برخی راهکارهایی ارایه شده مورد تایید کارشناسان و مهندسان بود اما آنها را زیرپا گذاشتند و اجرا نکردند افزود: این افراد اجازه دادند شبانه درختان را قطع و بلندمرتبه سازی شکل بگیرد.

وی با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا در شهر ایده‌آل باغات و درختان شناسنامه دار را قطع می‌کنند؟ افزود: اما در تهران این کار صورت گرفت و به جای آن ساختمانهایی چندین طبقه بر روی گسل ها ساخته شده‌است.

خانزادی اظهار‌کرد: در مقطعی برخی با تدوین قوانین نامناسب حوزه شهری باعث شدند که ساخت و سازها روی گسل ها شکل بگیرد و امروز شاهد حاشیه نشینی، آلایندگی هوا، ترافیک و مشکلات زیست محیطی در اغلب شهرها باشیم.

وی تاکید‌کرد: معضل امروز خدمات شهری به تعبییری فروش قانون در قالب کسب درآمد و امور شهری با عنوان فروش تراکم هستیم.

وی با انتقاد از نحوه احداث ساختمان مجلس شورای اسلامی‌نیز افزود: ساختمان مجلس شورای اسلامی‌نیز با بیش از ۲۰۰ عیبی که بر این ساختمان وارد‌است با این کوه عظیم بتونی به علت بی دقتی مهندسان ساخته شده‌است.

شهر ایده‌آل باید مباحث جهانی و ایدئولوژی شهر اسلامی‌را داشته باشد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل نیز در مراسم افتتاحیه هشتمین همایش شهر ایده‌آل داشتن یک شهر ایده‌آل نیازمند مباحث زیربنایی و جهانی ایدئولوژی از نظر بعد اسلامی‌شهری‌است‌.

سردار جلالی گفت: پرداختن به موضوع شهر ایده‌آل یکی از موضوعات اساسی‌است که باید به آن پرداخته شود‌.

وی افزود:البته مباحث شهر ایده‌آل یکی از بحث‌هایی‌است که باید از لحاظ نظری و جهان بینی پشت سرش باشد که این مدینه فاضله با نگاه ایرانی اسلامی‌چگونه می‌تواند باشد که اول باید مبانی زیربنایی و جهانی ایدئولوژی ما را داشته باشد.

وی گفت:  مثلا شهر ایده‌آل ما از نظر بعد اسلامی‌، شهری باید باشد که در آن گناه شکل نگیرد تخلف نباشد حقوق و زندگی مردم رعایت شود وتمامی‌اینها در قالب مباحث زیرساختی باید پیش بینی شود‌.

سردار جلالی افزود: طبیعتا این دست از مسائل در زیرسازی شهر ایده‌آل باید در اولویت قرار گیرد که هدف گذاری غلط نشود مثلا چشم بسته عنوان کنیم فلان شهر ژاپن می‌تواند یکی از ایده آل‌های ما باشد و از آن الگو برداری کنیم  ولی شاید این شهر ژاپن به لحاظ مبانی ارزشی با ما فاصه داشته باشد  و ممکن‌است ما بخش زیر ساختی آن را مورد توجهمان قراردهیم ولی به سایر مباحث توجه نکنیم و این موضوع بتواند مشکل ساز شود و به همین دلیل پرداختن به موضوع نظری شهر ایده‌آل بسیار مهم‌است‌.

وی افزود : نکته قابل توجه در این همایش برگزاری کمیسیون ها و پنل‌هایی هست که پیش بینی شده که بتواند ایده آل‌های خوبی را به مسولین شهری و شورای شهر بدهد که به خوبی به مسائل شهری خود بپردازند و این موضوع منوط بر این مسئله‌است که شرکت کنندگانی که در این همایش شرکت‌کرده‌اند حداقل‌استفاده را ببرند و به افراد دیگر منتقل کنند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.