در اولین نشست مدیرعامل جدید شستا با اصحاب رسانه مطرح شد: ۴ هلدینگ شستا واگذار می شود

رویا ایلکا

لطفی خبرداد: شستا از ۹ هلدینگی که دارد به ۵ هلدینگ که شامل نفت و گاز، دارو، بانک و بیمه و فناوری نوین خواهد بود فعالیت‌ خود را محدود خواهد کرد و بقیه را واگذار می‌کند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گزاری این سازمان (شستا) در نشست خبری مشترک سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی خود را برای خروج از بنگاهداری تشریح کردند.

در این نشست، مرتضی لطفی مدیر عامل شستا    با بیان اینکه در دولت گذشته این هلدینگ اقتصادی تبدیل به حیاط خلوت سیاسیون شده بود، از تغییر و اخراج برخی از این افراد غیر متخصص خبر داد.

لطفی اظهار داشت: در دولت گذشته برخی افراد که هیچ گونه تخصص مدیریتی و یا تعلق خاطری به حقوق کارگران نداشتند به این مجموعه تحمیل شدند. در مدت ۴۰ روزی که بنده مدیریت این مجموعه اقتصادی را به عهده گرفتم با بررسی سوابق و توانایی مدیران، شروع به پایش این افراد کردیم و تاکنون ۲۰ نفر شناسایی شدند که به زودی عذر آنها خواسته خواهد شد.

وی ادامه داد: این مجموعه بیت المال نیست بلکه حق الناس است و ما وظیفه داریم دست هر ذینفعی به غیر از بخش کارگری را از این مجموعه قطع کنیم.

لطفی تصریح کرد: بخش عمده بنگاه‌های شستا واحدهایی هستند که دولت به عنوان رد دیون به ما واگذار شده، که بیشتر آنها ضرر ده هستند و با توجه به قدیمی بودن ماشین آلات با تراکم انسانی زیادی مواجه هستیم.

لطفی با اشاره به همکاری این مجموعه با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: پس از پردیس یک،  ما به دنبال اجرایی کردن پردیس ۲ هستیم و مطابق تفاهم‌نامه‌ای که داشتیم قرار است مجموعه اراضی پارس الکتریک را در اختیار آنها بگذاریم تا در حوزه استارتاپ‌ها فعالیت داشته باشیم. در حوزه دارو نیز به دنبال تولید دانش‌بنیان و هایتک هستیم و با تیم‌هایی از دانشگاه تهران و شریف در پردیس یک، مشغول همکاری هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر سیاست راهبردی ما این است که بنگاه‌هایی که در برنامه‌های آینده این مجموعه نیستند و یا بخش خصوصی توانایی اداره آنها را دارد، واگذار کنیم که تا کنون ۱۴۰ شرکت شناسایی شدند و برنامه داریم تا سال ۹۸ آنها را واگذار کنیم. ضمن آ‌نکه دستگاه‌های نظارتی نیز به این واگذاری‌ها نظارت دارند تا هیچ‌گونه شبه‌ای به وجود نیاید.

وی تصریح کرد: شستا از ۹ هلدینگی که دارد به ۵ هلدینگ که شامل نفت و گاز، دارو، بانک و بیمه و فناوری نوین خواهد بود فعالیت‌ خود را محدود خواهد کرد و بقیه را واگذار می‌کند.

لطفی گفت: در حال حاضر سرمایه این هلدینگ ۱٫۲ میلیارد دلار است که مصوبه افزایش آن را از مجمع گرفته‌ایم. ضمن اینکه دارایی‌های ما نیز به ۳ هزار میلیارد دلار رسیده است.

سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست، در توضیح سیاست اقتصادی سازمان متبوعش برای خروج از بنگاهداری گفت: تامین اجتماعی سازمانی است با کارکردهای اقتصادی که تاثیرات کلیدی بر زندگی شمار قابل توجهی از شهروندان دارد.

وی با یادآوری اینکه تقریبا بیش از نیمی از جمعیت کشور به صورت‌های مختلف تحت پوشش حمایت‌های بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی قرار دارند، گفت: با توجه به نقش موثری که این سازمان بر تامین امنیت‌ اجتماعی جامعه بیمه‌شدگان خود دارد، سیاست‌های اقتصادی خروج از بنگاهداری را قویا دنبال می‌کنیم و معتقد هستیم که اهمیت فعالیت‌های اجتماعی این سازمان مهمتر است.

نوربخش با بیان اینکه این سازمان ماهیت درآمد هزینه‌ای دارد، گفت: از همین رو ۹۵ درصد از درآمدهای سازمان از محل پرداخت حق بیمه‌ها تامین می‌شود و باید برای صیانت از اموال آنان اقدام به سرمایه‌گذاری‌هایی با ریسک پایین و سود بالا کرد.

وی  افزود: هدف دیگر ما حفظ ارزش پول بیمه‌شدگان است که از سالها قبل در این صندوق بین‌النسلی برای تامین آتیه خود به امانت گذاشتند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بنگاه‌هایی که در قالب رد دیون توسط دولت به سازمان تامین اجتماعی واگذار شده‌اند زیان‌ده هستند، گفت: باید بنگاه‌های زیان‌ده را مدیریت کنیم و الزامی که برای خود تعیین کرده‌ایم این است که این بنگاه‌ها را تا قبل از سودده‌ شدن در بورس واگذار نکنیم چراکه سرنوشت کارگران شاغل در این واحدها‌نیز مهم است.

نوربخش در ادامه با بیان اینکه این سازمان هر ماه ۱۲ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد، گفت: از همین رو تاکید داریم که باید در کنار ایفای تعهدات جاری سیاست‌های مناسبی را برای اداره صندوق‌های تحت کنترل سازمان تدوین کنیم و این یعنی آینده‌نگری.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای کمک به ارتقای فضای کسب و کار گفت:‌ دو نوبت بخشودگی جرائم، کاهش مدت بازرسی از دفاتر قانونی از ۱۰ سال به یک سال، حذف خرید و فروش از مبنای حق بیمه‌ها از مواردی بوده که برای ارتقای فضای کسب و کار انجام داده‌ایم.

نوربخش افزود: از طرفی هم اکنون از جانب ۴۰۰ هزار نفر ماهانه یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان حق بیمه می‌پردازیم چراکه کارفرمایان مشخصی برای آنها وجود ندارد که همه این تعهدات در کنار هم ضرورت ورود ما را برای سرمایه‌گذاری ضروری‌تر می‌نماید.

نوربخش با بیان اینکه بنگاهداری به معنای حیات خلوت شدن است، گفت: به این منظور باید کاهش هزینه‌های مالی و هماهنگی بین سیاست‌های سرمایه‌گذاری را دنبال کنیم. ضمن اینکه پیگیر هستیم تا بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود چراکه در ماده ۱۴ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه برای دولت پرداخت تعهدات تکلیف شده است با این حال در بودجه ۹۷ ، پنج هزار میلیارد تومانی که پیشتر برای پرداخت سازمان تعیین شده بود، پیش‌بینی نشده است.

وی در ادامه با بیان اینکه صندوق تامین اجتماعی یک صندوق بین‌النسلی سه جانبه‌گرا است، گفت: سازمان تامین اجتماعی به نقطه سر به سری نرسیده است و البته این را هم بگویم که ورشکستگی برای هیچ صندوق بیمه‌ای معنی ندارد.

نوربخش افزود: صندوق بازنشستگان کشوری هم اکنون از نقطه سر به سری گذشته است اما تعهدات خود را از محل منابع عمومی پرداخت می‌کند و تلاش سازمان تامین اجتماعی این است که بودجه بگیر دولت برای پرداخت تعهداتش نشود.

نوربخش در ادامه تصریح کرد: سیاست سازمان تامین اجتماعی در قبال شستا این نیست که اموال آن را بفروشیم تا نقدینگی آن را فراهم بکنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به همکاری این سازمان با همکاری سازمان جهانی کار ilo برای انجام محاسبات مربوط به اکچوئری گفت: به زودی گزارش مشارکت ما با سازمان جهانی کار در این مورد منتشر می‌شود چراکه ما سیاست شفافیت را در دولت یازدهم و دوازدهم در سازمان تامین اجتماعی اعمال کردیم.

نوربخش در پایان در خصوص عرضه سهام شرکت‌های تحت کنترل شستا در بورس گفت: هلدینگ سیمان عمران حمل و نقل و شمس تامین برای ارائه در بورس ارائه شده‌اند باید بگویم که هم اکنون ۱۴۰ بنگاه برای فروش تعیین کردیم که ۵۷ عدد از این بنگاه‌ها مصوبه هیئت امنا است و ۴۹ عدد از این بنگاه‌ها تحت کنترل شستا و هشت بنگاه دیگر تحت کنترل سازمان تامین اجتماعی است. همچنین هیئتی پنج نفره را هم برای نظارت بر این امر تعیین کردیم.

نوربخش تاکید کرد:‌ ایجاد صندوق etf قابل معامله در بورس برای فروش به ذینفعان از دیگر اهداف خروج از بنگاهداری است.

نظرات شما

×

Comments are closed.