درآمد بی سابقه دولت از طرح رجیستری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ورود ۱۶۰۰میلیارد تومان به خزانه خبر داد:

گروه امورزیربنایی-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه کشور با دو اَبرچالش محدودیت منابع و اشتغال روبرو است، گفت: در طرح ثبت تلفن همراه به عنوان یکی از زیر پروژه‌های دولت الکترونیک با سه ماه کار فشرده به اندازه یک سوم بازاری که در طی سال‌ها سرمایه گذاری به‌وجود آمده، درآمد برای دولت ایجاد شد.

به گزارش جهان اقتصاد، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه معرفی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: هزینه در عرصه دانشگاهی نوعی سرمایه گذاری است، چرا که بعدا چند برابر این هزینه ها به جامعه باز می‌گردد و هر مجموعه‌ای که در این عرصه پابگیرد در رشد و ترقی کشور موثر است.

وی با اشاره به اینکه با تغییر دولت‌ها نقش و اثر مجموعه‌های دانشگاهی قابل جعل و تکذیب شدن نیست و فقط ممکن است اولویت‌ها جابه جا شود، افزود: جامعه ما با دو اَبرچالش محدودیت منابع و اشتغال روبرو است.

آذری جهرمی با بیان اینکه بیشترین میزان بیکاری در کشور در میان قشر تحصیلکرده وجود دارد، اظهار کرد: باتوجه به شرایط بین المللی پیش بینی می‌شود با محدودیت‌های جدی‌تر روبرو شویم که راه حل آن بهره وری است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه یکی از بزرگترین کاربردهای فناوری اطلاعات افزایش بهره وری در همه حوزه‌ها است، تصریح کرد: با سرمایه گذاری‌هایی که از ابتدا تاکنون در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته است بازاری به ارزش ۳۵ هزار میلیارد تومان ایجاد شده است که از این میزان پنج هزار میلیارد تومان به خزانه دولت تزریق می‌شود که یکی از منابع بودجه دولت به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه این بازار با رشد ۲٫۵ برابری باید به بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان برسد، خاطرنشان کرد: فقط با اجرای طرح ثبت گوشی‌های همراه (رجیستری) به عنوان یک زیر پروژه دولت الکترونیک با ارتباط سه دستگاه وزارت ارتباطات، وزارت صنعت و گمرک کشور بیش از ۱۶۰۰ میلیارد تومان در سال پرداختی به خزانه دولت بالا رفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تحول دیجیتال مبتنی بر فناوری است، گفت: نخستین نشانه تحول دیجیتال در حوزه اقتصادی است اما آثار آن در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز رخ می‌‍دهد که اگر به ظرفیت تحول دیجیتال در کشور اعتماد کنیم و با نگرانی‌های فرهنگی با پیشرفت‌ها و دستاوردها مخالفت نکنیم، قطعا اثر بی نظیری در کشور می‌گذارد.

وی از آماده شدن طرحی با همکاری شش دستگاه دولتی خبر داد و افزود: با همکاری وزارت ارتباطات، کار، صنعت، علوم و سازمان امور استخدامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح کارآفرین را آماده شد که در دولت به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه یکی از مفاهیم موجود در این طرح پارک اقتصاد دیجیتال است، اظهار کرد: این پارک محیطی را برای ایجاد ظرفیت در مجموعه‌های فعال ایجاد می‌کند تا از مراحل رشد آنها حمایت شود.

وی صنعت و دانشگاه را از مولفه‌های تحول دیجیتال برشمرد و گفت: انقلاب صنعتی چهارم به ارتباط صنعت با دانشگاه مربوط می شود و در این راستا می توانیم ظرفیت سازی دیجیتال در کشور را با کمک دانشگاهها پیش ببریم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه حمایت‌های در نظر گرفته شده در این طرح شامل حمایت‌های بیمه‌ای، اعطای تسهیلات حمایتی، در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی، تامین منابع مالی ارزان قیمت می‌شود، تصریح کرد: اثر مهم تحول دیجیتال ایجاد رفاه در زندگی مردم است که با ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی بدست می‌آید.

نظرات شما

×

Comments are closed.