دبیر کل خانه کارگر در نشست با اصحاب رسانه هشدار داد: قدرت خرید نیروی کار در معرض تهدیدات جدید موج تورم

 

رویا ایلکا

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه ادعا داریم تا بازرگانی خارجی، دولتی نشود و ما از پایه بازرگانی را کنترل نکنیم،گفت: نمی توانیم در بازار، قیمت ارز را کنترل کنیم بنابراین اعمال کنونی از نظر ما موقتی بوده و در آینده نزدیک متاسفانه قدرت خرید نیروی کار در معرض تهدیدات جدید موج تورمی است که ما تا ۵۰ درصد هم پیش‌بینی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر در نشست خبری که به مناسبت هفته کارگر برگزار شد و در پاسخ به این پرسش که برخی کارفرمایان نسبت به افزایش حقوق ۲۰ درصدی انتقاد دارند، گفت: سال ۱۳۸۲ ما با کارفرما و دولت تفاهم داشتیم که سالی ۱۰ درصد علاوه بر تورم اعمال شود پس اتفاق خاصی نیفتاده است زیرا تاکنون فقط یک ۱۰ درصد بالای تورم در دوران خاتمی پرداخت شد و این هم دومین باری است که این امر اعمال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پس هنوز ما سه تا۱۰ درصد دیگر طبق آن توافق طلبکار هستیم، افزود: امروز کسانی‌‌ همان تعقیباتی را می‌کنند که ما از سال ۸۲ انجام دادیم که از سال ۸۴ منقطع شد بنابراین زبان نمایندگان کارگر‌‌ همان زبان گذشته است و شخصیت حقوقی آن‌ها تغییر نکرده است.

محجوب با بیان اینکه نمایندگان کارگر ناچار به ایستادگی بودند زیرا درخواست جامعه کارگر از آن‌ها این بود، تصریح کرد: ‌نمایندگان کارگری پایمردی و مقاومت کردند تا به هدف نزدیک شدند و ۱۰ درصد دومی که سال‌ها مغفول مانده بود را گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه ما فعلا برای حقوق ادا نشده اقدام می‌کنیم، گفت: ‌هنوز ۳۰ درصد دیگر ادا نشده و باقی مانده است بنابراین طبق توافق قبلی نمایندگان کارگران حق دارند که سال دیگر این مطالبه را داشته باشند.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه کارگران به واسطه قراردادهای موقت قدرت چانه‌زنی خود را از دست داده‌اند، افزود: پس یک قدرت چانه‌زنی عمومی برایشان می‌ماند که در این حوزه افراد جسور‌، دارای استدلال و مسلط به اعداد و آمار حضور دارند.

مجبوب با اظهار اینکه مقاومت دولت بیش از نمایندگان کارفرمایان بوده است، توضیح داد: به این جهت ما فکر می‌کنیم مقاومت دولت دربرابر آنچه شورای عالی کار انجام داده است بیش از کارفرمایان بوده است اما وقتی وزرای دولت استدلال‌ها را شنیدند، هیئت دولت را مجاب کردند که غیر از این راهی وجود ندارد وگرنه دولت از کارفرماها سختگیر‌تر بود.

وی با بیان اینکه، اول دولت مقاومت می‌کرد اما در این پروسه وزیرکار همکاری و کمک کرد، ‌گفت: مطمئن باشید این تصمیم ۱۰ درصد فقط توسط نمایندگان کارگران اخذ نشده است و دولت هم در این زمینه تصمیم گرفته است و وقتی دولت مجاب شد آن‌ها توانستند بگویند ۱۰ درصد.

محجوب همچنین با بیان اینکه روحانی وقتی این مسئله را متوجه شد همکاری کرد، توضیح داد: حتی در پیام نوروزی او در حمایت از کالای ایرانی، او کالای ایرانی و کارگر را با هم مطرح کرد بنابراین این‌ها درخور یادآوری است اما بدنه دولت بیش از بدنه کارفرمایی مقاومت داشت.

دبیرکل خانه کارگر با اظهار اینکه کارگران مطالبات باقی مانده از گذشته دارند که ادا نشده است، تصریح کرد: امسال دولت یک قدم برداشت و یک سهم از آن پنج سهم را به حداقل اضافه کرد؛ بنابراین به نظر من درست تصمیم گرفته شد.

محجوب با بیان اینکه باور داریم بانک‌ها پول پرقدرتی را به جریان انداخته‌اند، افزود: مرکز پژوهش‌های مجلس هم کمی به این باور تمایل دارد و باور داریم که این پول وارد چرخه شده است و از بانک‌ها وام گرفته شده و به موسسات مالی و اعتباری رفته است.

وی تصریح کرد: وام رسمی با نرخ ۱۸ درصد گرفته‌اند و با نرخ ۴۳ درصد به این موسسات برده‌اند، موسسات که زمین خوردند و این‌ها اطلاع داشتند، ‌ پول‌های خود را بیرون کشیدند و این پول مدتی روی هوا بوده است.

محجوب با بیان اینکه این مسئله، حضور در بورس بازی و سکه و ارز را رونق می‌دهد، گفت: در مجلس اخطار دادیم که بین ۱۸ میلیارد تا ۲۸ میلیاردی که در خانه‌ها رفته یا از کشور خارج شده است را چقدرش را قبول دارید که رئیس بانک مرکزی گفته است که ۲۲ میلیارد آن را قبول داریم.

دبیرکل خانه کارگر تصریح کرد: این مساله گویای این است که ۲۲ میلیارد ارز به خانه‌ها و یا به خارج از کشور رفته ما ادعایمان ۱۸ تا ۲۸ میلیارد است و بانک می‌گوید ۲۲ میلیارد و ما هم این اعلام رسمی را می‌پذیریم.

وی با بیان اینکه پس با این حساب ۲۲ میلیارد تومان در بازار ارز خرید شده است، گفت: این حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان پول است پس دنباله این پول هنوز در دست‌ بازیگران باقی است.

محجوب با بیان اینکه ادعا داریم تا بازرگانی خارجی، دولتی نشود و ما از پایه بازرگانی را کنترل نکنیم،افزود: نمی توانیم در بازار، قیمت ارز را کنترل کنیم بنابراین اعمال کنونی از نظر ما موقتی بوده و در آینده نزدیک متاسفانه قدرت خرید نیروی کار در معرض تهدیدات جدید موج تورمی است که ما تا ۵۰ درصد هم پیش‌بینی می‌کنیم.

محجوب در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات قاضی‌زاده هاشمی در صحن علنی مجلس درباره وضعیت بیمه‌ها گفت: ایشان مصاحبه کرد و در پاسخ تکرار کرد که اگر سازمان تامین اجتماعی منابع را بدهد ما بهتر اداره می‌کنیم در حالی که بیمه سلامت را دادیم به ایشان تا بهتر را به ما نشان بدهند اما ادعای ایشان بی‌اساس است.

وی خاطرنشان کرد: من از راه عدد اثبات کردم و گفتم عدد نمی‌دانید چون معمولا پزشکان با عدد کاری ندارند که پزشکان در مجلس گفتند به ما توهین شده است. من گفتم منظورم، پزشک منظور بوده وما گفتیم در سال‌های پیش هزینه‌های ما چقدر بوده است.

نوبخت ادامه داد: من گفتم ببینید هزینه‌ها پنج برابر شده و حقوق ما ۸۰ درصد افزوده شده چطور باید سازمان تامین اجتماعی این ۵۰۰ درصد را تامین کند؟ کل درآمد حاصل را گفتم اما این‌ها حاشیه‌سازی برای فرار از اصل موضوع است.

نماینده تهران با اشاره به اینکه اگر امروز حقوق ۲ میلیون و هشتصد هزار تومانی دادند ما می‌توانیم هزینه‌ها را بدهیم،افزود: طبق نظام الزام این‌ها به ما سرانه بدهکار هستند حجم این سرانه بزرگ‌تر از ادعای مطالبات اینهاست. این درحالی است که از بدهی‌شان حرف نمی‌زنند و از طلب‌شان حرف می‌زنند.

وی ادامه داد: دو سال طول کشید سوال ما را جواب بدهند و بعد که جواب دادند این چنین پاسخ دادند. من اعتقادی به رای‌گیری ندارم چون حتی اگر وزیر سه کارت بگیرد باز برای استیضاح باید ده امضا جمع شود.

دبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: ما هیچ توهینی نکردیم ولی آقای وزیر هرچه خواست خارج از نزاکت گفت. همه هم تصدیق کردند و آنچه وزیر محترم گفت از دستور خارج بود. اصل موضوع این است که چیزی را مطالبه می‌کنند که در جیب تامین اجتماعی نمی‌تواند باشد. باید از روز مطالبه شود نه از گذشته. گذشته برای بازنشستگان است.

وی با تاکید براینکه چون عدد ندارند این تصورات خام را می‌کنند،گفت: ما تصور می‌کنیم این‌ها حداقل یک عذرخواهی به جامعه کارگری بدهکارند. اینکه ما یک جامعه چهل میلیونی را هدف بگیریم و پولی که در جیب آن‌ها نیست را طلب کنیم، درست نیست. صراحتا می‌گویند چرا مستمری را می‌دهی طلب ما را نمی‌دهی. ما سر جنگ با کسی نداریم همه تلاش می‌کنند به خصوص وزارت بهداشت؛ ولی بنا نیست از جامعه به این بزرگی طلب کنند و عذرخواهی نکنند آن هم از ادعایی که جنبه مالی ندارد.

نوبخت با اشاره به اینکه همین الان می‌خواهند تعرفه را بالا‌تر ببرند، افزود: شاید در زندگی شخصی خود، فقر و نداری را تجربه نکردند و باید تجربه کنند تا بدانند چه می‌گوییم. وقتی ما می‌گوییم وجود ندارد یعنی وجود ندارد که پرداخته شود.

محجوب با اشاره به برنامه هفته کارگر گفت: روز جهانی کارگر را تبریک می‌گویم که به عنوان یادبود کارگران معدن شیکاگو که برای حقوق کارگران قیام کردند و حسب تصمیم سازمان بین‌المللی کار این روز بزرگ داشته می‌شود.

وی افزود: امیدوارم جهان متوجه این معنا باشد که کارگران طرفدار عدالت و صلح هستد و چه در ایران چه هرجایی احقاق حقوق حقه خود را مطالبه می‌کنند که در برخی موارد این حقوق به صورت ظالمانه و یکجانبه مصادره می‌شود و مانع از دستیابی آنها به حق‌شان  می‌شوند.

نماینده تهران تاکید کرد: روز کارگر روز حق خواهی است و این هفته هم تلاشی برای این حق خواهی است و امیدواریم در جریان اجتماعات روز کارگر در سراسر کشور احقاق حق در زمینه‌های مختلف هدف اساسی ما باشد .

دبیرکل خانه کارگر گفت: شعار کالای ایرانی که مترادف با کار برای کارگر ایرانی است موضوعی است که در همه مقاصد دیده شده است. روز کارگر فرصتی است که این مسائل  مطرح شود و اشکالات کم شود .

وی افزود: ما مجموعا کار و کارگر ایرانی را با این وضعیت موجود تبلیغ می‌کنیم و امید ما بهبود کیفیت کار و توانایی‌های شخصی است.

نماینده تهران با بین اینکه در طول برنامه‌های روز کارگر هم به این موارد توجه شده است،افزود: برای رسیدن به مرزهای ایده آل مصرف، باید زمان زیادی صرف شود ولی اگر کسی کار فرزندان و حفظ اشتغال را می‌خواهد باید بدانیم راهی بهتر از این  نداریم اگر چه به کاستی‌ها معترف هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هفته کارگر ایام اعتراضی برای احقاق حقوق است کسی از کارگران انتظار نداشته باشد همه ایام قدرشناسی داشته باشند.

نوبخت با اشاره به اینکه بیان انتقاد باید وجود داشته باشد،گفت: ما پیشاپیش از کسانی که طرف اعتراض ما هستند می‌خواهیم خود را برای اعاده حقوق کارگران آماده کنند و برای بهبود زندگی و امنیت شغلی کارگران تلاش کنند که این خواسته مهم کارگران است و فقط این فرصت را در دست دارند. حقوق هیچ کارگری را نادیده نگیرند چون اینها جز دعوت همه به اینکه ما و مشکلات ما را ببینید، قصد دیگری ندارند.

در این نشست ابراهیم صادقی‌فر- معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کار، تعاون و رفاع اجتماعی نیز گفت: هفته کارگر امسال تحت تاثیر مناسبات بین‌المللی و داخلی قرار گرفته ولی بارزترین تاثیر، نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ به عنوان “حمایت از کالای ایرانی” بوده است.

وی تحقق شعار امسال را نیازمند عزم ملی و اراده فراجناحی دانست و گفت: این شعار برای تحقق باید تبدیل به خواستن ملی شود، چون حمایت از کالای ساخت داخل فقط خواست ما نیست و خیلی از کشورها به این هدف دست یافته‌اند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کار ادامه داد: همچنان که بعضی کشورها مثل آلمان و ژاپن به این سمت حرکت کرده‌اند، ما نیز ناگزیریم برای تقویت اقتصاد و صنعت خود در دوره‌هایی به این موضوع بپردازیم.

صادقی‌فر اظهار کرد: اگر بیکاری در کشور کاهش یابد، بسیاری از معضلات اجتماعی هم کاهش خواهد یافت و حمایت از کالای ایرانی بهترین راه کاهش بیکاری در جامعه است.

وی در ادامه از برگزاری نمایشگاه کار در هفته کارگر خبر داد و گفت: افتتاح این نمایشگاه در اولین روز هفته کارگر و در نمایشگاه بین‌المللی تهران خواهد بود.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر کار هشتمین جشنواره فرهنگی هنری کارگری ایرانی، گردهمایی بزرگ کارگران با حضور رییس جمهوری و همایش شوراهای اسلامی کار را از دیگر برنامه‌های هفته کارگر برشمرد که در پنجمین روز از هفته کارگر برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: در روز یازدهم اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی کارگر راهپیمایی بزرگ کارگران در تهران همزمان با سراسر کشور برگزار می شود و نشست علمی تعاون و حمایت از تولید ملی با حضور «علی ربیعی »وزیر تعاون در استان فارس برگزار می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.