دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی: سوخو به دنبال دور زدن دریافت مجوز اوفک برای فروش هواپیما به ایران

خبرگزاری ایلنا نوشت: مقصود اسعدی سامانی درباره امضای تفاهمنامه خرید هواپیماهای سوخو که اخیرا شرکت‌های هواپیمایی با این شرکت امضا کردند، اظهار داشت: قراردادهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی با بویینگ و ایرباس به قوت خود باقی است اما باید از هر فرصتی برای نوسازی ناوگان هوایی کشورمان استفاده کرد.

وی ادامه داد: باید بپذیریم که ناوگان هوایی کشورمان فرسوده است و نیاز به نوسازی دارد یکی از گزینه‌های کاهش عمر ناوگان هوایی کشورمان هم خرید هواپیماهای سوخو است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: این شرکت روسی درصدد کاهش تجهیزات آمریکایی هواپیمای سوخو است تا برای فروش آن به ایران نیازی به اخذ مجوزهای اوفک نباشد.

وی افزود: قرار بر این است که بخشی از این تجهیزات از سوی شرکت‌های اروپایی تامین شود تا نیازی نباشد که به دلیل استفاده از سیستم ها و تجهیزات آمریکایی برای فروش این هواپیماهای روسی به ایران مجوز اوفک را دریافت کنند.

اسعدی سامانی درباره قیمت هواپیماهای سوخو ۱۰۰گفت: به طور قطع قیمت فروش این هواپیماها متفاوت از قیمت کاتولوگ خواهد بود چراکه یک‌سری از آپشن ها و تجهیزات آن تغییر می‌کند و در ادامه مذاکرات چانه‌زنی‌هایی هم در مورد تعیین نرخ انجام می‌شود.

وی درباره استقبال مسافران ایرانی از ورود هواپیماهای روسی به ناوگان کشورمان گفت: به طور قطع هر هواپیمایی که وارد ناوگان کشورمان می‌شود توانسته مجوزهای مورد نیاز از سوی سازمان هواپیمایی را کسب کند و در غیر این صورت سازمان هواپیمایی به هیچ وجه به هواپیماهای غیر ایمن اجازه پرواز نخواهد داد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تاکید کرد: پیش از آنکه تفاهمنامه خرید هواپیماهای سوخو تبدیل به قرارداد شود ایمنی و استانداردهای آن توسط سازمان هواپیمایی بررسی خواهد شد. از سوی دیگر هواپیمای سوخو قابل مقایسه با آنتونوف و توپولف‌ها نیست چراکه از تکنولوژی‌های به روزتری برخوردارند.

اسعدی سامانی درباره نحوه تامین مالی خرید این هواپیماها هم اظهار داشت: روش تامین مالی خرید هواپیماهای سوخو هم مانند سایر قراردادهای معمول خرید هواپیما در دنیا فاینانس است.

وی ادامه داد: تا کنون دو شرکت هواپیمایی تفاهمنامه خرید هواپیماهای سوخو ۱۰۰ را منعقد کردند و سایر ایرلاین‌ها هم به دنبال اجاره این مدل هواپیما هستند.

نظرات شما

×

Comments are closed.