دبیرکل اتاق تعاون ایران: سرمایه لازم برای ایجاد شغل در ۷سال، چهار برابر شد

 گروه توسعه

دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: سال ۱۳۸۹ برای ایجاد یک شغل باید ۵۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری می کردیم اما امروز این میزان به ۲ میلیارد ریال افزایش یافته است.

به گزارش جهان اقتصاد،ماشالله عظیمی در همایش تخصصی اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال فرش دستباف که در مجموعه تلاش برگزار شد، افزود: در صورتی که بخواهیم سالیانه حدود یک میلیون شغل ایجاد کنیم با چنین سرمایه گذاری دستکم به ۷۰درصد بودجه کل کشور نیاز داریم؛ در حالی که درآمدهای نفتی کشور حدود ۴۹میلیارد دلار است.
وی ادامه داد: پارسال ۱۲۰۰هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی داشتیم که همه آن برای پرداخت حقوق صرف شد و کمتر از ۱۰درصد برای زیرساخت ها تخصیص یافت.
دبیر کل اتاق تعاون ایران گفت: از سال ۲۰۰۶ میلادی همه کشورها به سوی فعالیت های اقتصادی که دارای ابعاد اجتماعی است، حرکت کرده اند.
وی افزود: دولت ژاپن برای هدف های توسعه ای و رواج فرهنگ بومی یارانه تخصیص می دهد.
عظیمی گردش مالی اتحادیه کشاورزی ژاپن در سال ۲۰۱۶ میلادی را ۵۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این میزان حتی از درآمدهای نفتی ایران بیشتر است.
این مسوول بیان داشت: دولت این کشور با هدف حمایت از کار و اشتغال و تولید در صندوق های خطر پذیر دخالت می کند.
عظیمی ادامه داد: هزینه تولید هر کیلوگرم برنج ژاپن ۹٫۵دلار تمام می شود؛ در حالی که میانگین جهانی ۱٫۵دلار است. این کشور به دلیل آنکه عضو سازمان جهانی تجارت است مجبور است برنج وارد کند که واردات خود را به کشورهای فقیر کمک می کند و مردم ژاپن برنج ۹٫۵ دلاری تولید خود را استفاده می کنند.
عظیمی تاکید کرد بازارسازی مهمتر از بازاریابی است. از این رو، باید بین مصرف کنندگان میل مصرف ایجاد کنیم.
عظیمی گفت: در بررسی از ۲۸۰۰ بنگاه اقتصادی سه مشکل اصلی آنها تامین مالی، پیچیدگی مقررات و روش های غیرمنصفانه اخذ مالیات عنوان شد.
برای توسعه اشتغال باید نگاه صادراتی داشته باشیم و مسیر اقتصاد مقاومتی، مردم و تعاون است. با ایجاد اشتغال پایدار می توان اقتصاد مقاومتی را به اقتصاد مداومتی تبدیل کرد.
به گفته وی، ۲۸۰ نوع صنایع دستی در کشور داریم که ۲۵۰ نوع آن در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده است.

سید حمید کلانتری نیز در این همایش اظهار کرد: هفته گذشته آیین نامه اجرایی استفاده از تسهیلات گسترده اشتغال روستایی به تصویب هیات دولت رسید و بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک، صندوق حمایت کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید مامور شدند این تسهیلات را توزیع کنند.

وی افزود: ما طرح روستا تعاون را پیشنهاد کردیم که بر اساس آن هزار تعاونی در هزار روستا ایجاد شود و تعاونی‌های فرش دستباف هم می‌توانند در این طرح وارد شوند و از تسهیلات شش  درصدی اشتغال روستایی استفاده کنند.

وی از صندوق بیمه روستاییان و عشایر خواست که در بیمه کردن روستاییان اولویت را به روستاییان بافنده بدهد و بیمه تامین اجتماعی هم برای کسانی که در این رابطه قبلا پیگیر بودند، شرایط استفاده از تسهیلات را فراهم کنند.

کلانتری با بیان اینکه صنعت فرش صنعتی با سابقه بالا و آمیخته با فرهنگ و هنر است، گفت: اشتغالزایی بالا و سرمایه اولیه بسیار محدود و پایین مهم‌ترین ویژگی صنعت فرش است.

وی گفت: صنعت فرش، صنعتی است که شروع و ورود به آن سهل‌الوصول است و افراد می‌توانند در داخل خانه با سرمایه اندک دار قالیبافی دایر کنند.

معاون وزیر تعاون برای موفقیت در این صنعت باید به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه دیگران هم به سرعت ما در حال پیشرفت و ارتقای خود هستند. هر بافنده و تعاونی باید بداند که هزاران بافنده و تعاونی دیگر رقیب او هستند. اگر گران ببافد، ممکن است فرش فروش نرود و اگر ظریف ببافد بی‌کیفیت از آب درآید.

کلانتری تاکید کرد: اگر به دنبال صادرات فرش ایران هستیم، باید بازارهای خود را حفظ کنیم. امروز رقبایی از هند و چین با نیروی کار ارزان‌تر و روش‌های رقابتی بهتر هستند که جای ما را پر کنند و اگر نتوانیم بازارهایمان را حفظ کنیم و در قالب یک تشکل توانمند و قوی و سازمان‌یافته حضور نیابیم، بازارهای هدف ر ا یکی یکی از دست خواهیم  داد.

وی از افزایش صادرات فرش دستباف در شش ماهه اول امسال خبر داد و گفت: با توجه به فضایی که ایجاد شده این عدد قابل قبولی نیست و روند افزایش صادرات باید گسترش یابد.

کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه صنعت فرش با بخش گردشگری قرابت دارد، اظهار کرد: حضور مهمانان خارجی و گردشگران کشورهای دیگر می‌تواند زمینه تقویت صنعت فرش را فراهم کند. فرش یکی از سوغاتی‌هایی است که می‌توان برای آن توریست جذب کرد.

وی افزود: اگر فقط به تعاونی‌ها و کارگاه‌های کوچک بسنده کنیم، امکان رقابت‌ در بازارهای بزرگتر را از دست می‌دهیم. تعاون و فرش دو بخش جدایی‌ناپذیرند و در این حالت صنعت فرش می‌تواند توفیق مضاعفی داشته باشد.

کلانتری گفت درست است که بخش خصوصی در بعضی بخش‌ها و شرایط بهتر می‌تواند کار کند ولی در بعضی حوزه‌ها هست که بخش تعاون الزاما می‌تواند حضور بهتر و موفق‌تری داشته باشد.

معاون وزیر تعاون و رفاه اجتماعی از اتحادیه‌های تعاونی خواست در تعاونی‌های خود نظارت کنند و راهکارهای بهبود و پیشرفت را به تعاونی‌های زیرمجموعه‌ خود انتقال دهند.

وی با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای با گستردگی خود در سطح کشور آمادگی خدمت به صنعت فرش و حمایت آموزشی از بافندگان را دارد، از تعاونی‌های تامین نیاز خواست تا ارتباط تنگاتنگ با بافنده‌ها برقرار کند و به لحاظ آموزش، مهارت، سازماندهی و کاهش هزینه‌ها صنعت فرش را در سطح جهان رقابت‌پذیر کند.

وی در پایان از تمام متولیان صنعت فرش خواست تا با توجه به اینکه فرش مقوله مشترک میان همه آنهاست در جهت ایجاد هماهنگی بیشتر و شورای هماهنگی توسعه، تولید و صادرات فرش گام بردارند تا در هیچ استانی احساس نشود میان وزارت کار، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی اختلاف نظری وجود دارد.

درادامه این همایش عبدالله بهرامی مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران نیز با بیان اینکه رونق تولید فرش دستباف در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است،گفت: پتانسیل بالایی در زمینه تولید فرش دستباف در کشور وجود دارد که می تواند شبکه تولید و صادرات را پوشش دهد.
بهرامی تعاونی های تولیدی را نیازمند حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت: برای سال ٩٧ برنامه های خوبی برای تعاونی ها و اتحادیه های تولید فرش دستباف به لحاظ بودجه و برنامه تدوین شده است.
وی اعلام کرد: بر اساس تفاهمنامه ای که با سازمان آموزش فنی و حرفه ای داشتیم، برای سه هزار و ۶۵۰ قالیباف استاندارد تعیین کردیم.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان فرش دستباف افزود: در سال ٩۶ نیز ١۶٠ نفر از ارکان اتحادیه های فرش دستباف در شهرهای اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی و کردستان آموزش دیده اند.
وی با بیان اینکه بانک توسعه تعاون سال گذشته ٢٩٠٠ کارگاه فرش تاسیس کرد، ابراز امیدواری کرد که سال ٩٧ با حمایت مستمر مرکز ملی فرش، شاهد اقدامات جدی تری در زمینه حمایت از فرش دستباف باشیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.