دانشجوی زندانی؟ آزاد باید گردد؟

۱۳۹۶/۱۲/۲۰

میثم سعادت-گروه سیاسی

دیروز صحن دانشگاه پلی تکنیک، عرصه ارائه دو تفکر مختلف بود. پیش از ظهر عده ای از دانشجویان در اعتراض به برخی بازداشت ها در روزهای اخیر تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در میان بازداشت شدگان روزهای اخیر، چه در حوادث خیابان پاسداران و چه در حوادث دی ماه اخیر و چه در اعتراضات صنفی دانشجویان و حتی تجمع مقابل وزارت کار در هشت مارس، از گوشه و کنار نام چند دانشجو شنیده می شد. مشهورتر از همه شاید پریسا رفیعی باشد. دانشجوی دانشگاه تهران و فرزند سلطانعلی رفیعی، فعال سیاسی اصلاح طلب استان زنجان.
با این حال پیچیدن خبر بازداشت ها باعث شد دیروز جمعی از دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک تجمع اعتراضی برگزار کنند. دانشگاه امیرکبیر چهار تشکل اصلاح طلب دارد اما هیچ کدام از این تشکل ها نخواسته بودند به صورت علنی از این حرکت حمایت کنند.
با این حال، این حرکت از سوی اصولگرایان بی پاسخ نماند. جمعی از اصولگرایان دانشجوی پلی تکنیک با پرچم های متحد الشکل زرد رنگ و شعار مرگ بر اسرائیل، ناگهان به میان دانشجویان معترض آمدند و شعارهایی علیه دولت سر دادند. تفاوت پرچم و شعار و بی ربط بودن آن به تجمع اصلی، نشان از آن داشت که معترضین صرفا برای به هم زدن مراسم اصلی تجمع کرده اند و هدف خاصی را پیگیری نمی کنند. در کانال های اصولگرا نوشته شده بود که این دانشجویان شعار « گرانی، اختلاس فتنه امروز ماست» سر دادند. با این حال در تصاویری که منتشر کرده بودند نهایت همان شعار الله اکبر گروه بر هم زننده و شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» گروه برگزار کننده شنیده می شد.
البته برخی جریان های اصولگرا مثل جریان احمدی نژاد و جریان جنبش عدالتخواه دانشجویی در چند ماه گذشته نقدهایی را به قوه قضائیه مطرح کرده بودند و حتی بعضی از اعضای این تفکر از برخوردهای روزهای اخیر قوه قضائیه به خصوص در قضیه برج میلاد تهران انتقاد کرده بودند اما قشری که در دانشگاه امیرکبیر اعتراض به معترضین را مدیریت می کردند از احکام صادر شده در قوه قضائیه به شدت دفاع می کردند.
صدای اعتراض شنیده شد
روز گذشته اما فاطمه سعیدی در تذکری شفاهی در نشست علنی مجلس گفت: متاسفانه در ماه‌های اخیر کشور شاهد ایجاد بحران های غیر ضروری است. متاسفانه اخیرا شاهد بازداشت برخی از دانشجویان و فعالان صنفی و مدنی هستیم که معلوم نیست علت این بازداشت ها چیست… چگونه باید پاسخگوی خانواده های نگران بود بنابراین از رئیس جمهور تقاضا دارم به عنوان رئیس شورای امنیت ملی دستور پیگیری وضعیت بازداشت شدگان را هر چه سریع تر صادر کنند بنابراین با توجه به گذشت و رأفت اسلامی در آستانه سال نو ترتیبی اتخاذ شود که این افراد در کنار خانواده‌شان باشند.
باید دید عاقلان قوه قضائیه در نهایت چه حکمی صادر خواهند کرد و این ” بحران غیر ضروری” با چه تدبیری به پایان خواهد رسید

نظرات شما

×

Comments are closed.