خیز تهران و پاریس برای همکاری مشترک در حوزه زمین شناسی و اکتشاف

اجرای یک برنامه کامل زمین‌شناسی و اکتشاف منابع معدنی در ایران با همکاری فرانسه کلید خورد

گروه تولید_به دنبال سفر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران به فرانسه، وی ضمن دیدار با دومینیک گویونت رییس سازمان زمین‌شناسی فرانسه به مذاکراتی در رابطه با پروژه‌های مشترک زمین‌شناسی و اکتشافی پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در این دیدار موضوعات مختلفی از جمله انجام یک برنامه کامل زمین‌شناسی و اکتشاف منابع معدنی در یک منطقه از ایران شامل تهیه نقشه زمین‌شناسی با آخرین روش‌های روز دنیا، برداشت‌های صحرایی، انجام خدمات آزمایشگاهی ایزوتوپی و سن‌سنجی، ایجاد بانک اطلاعاتی، پردازش‌های داده‌ها، باز پردازش داده ژئوفیزیک هوایی موجود، تفسیر و تجمیع داده‌ها، تعیین نقاط حفاری اکتشافی، مدلسازی‌ها و برآورد ذخیره اطلاعات مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

در ادامه مذاکرات،  رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و دیگر حاضران در این نشست ضمن بازدید از امکانات آزمایشگاهی سازمان زمین‌شناسی فرانسه، درباره چگونگی بهره‌برداری بهینه و نحوه مدیریت نمونه‌ها و همچنین درآمدزایی از این بخش مذاکراتی کردند.

**امضای تفاهم‌نامه همکاری میان با دانشگاه سوربون فرانسه

از سوی دیگر و در ادامه این سفر، تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه میان معاون وزیر صنعت ایران و جین‌ چامبز رییس دانشگاه سوربون به امضا  رسید.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم زمین و سرژه فدیدا معاون توسعه همکارهای بین‌الملل و تعدادی از مدیران دپارتمان علوم زمین دانشگاه سوربون نیز حضور یافتند.شایان ذکر است، در راستای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه ساعت‌ها بحث و تبادل‌نظر در خصوص موارد مرتبط با آموزش کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در قالب تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی به مقیاس یک‌پنجاه هزارم و همچنین آموزش تجهیزات آزمایشگاهی مدرن در نظر گرفته شده است.

از سویی دیگر برای اولین بار در ایران تهیه نقشه سه بُعدی ملی زمین‌شناسی ایران در مقیاس یک پنج میلیونیوم رقم خورد و و زمان اجرای این پروژه سه سال اعلام شد و مقرر شد در انتهای سال دوم ‌پیش نویس نقشه‌ها تهیه شود.

گفتنی است، در حاشیه این سفر کلیه نقشه‌ها، گزارش‌ها و مجموعه مقالات مربوط به پروژه‌هایMiddle East Basin Evolution) MEBE) و داریوش Darius که درهمکاری بین‌المللی اروپایی با محوریت فرانسه پایان یافته است، تحویل رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران شد.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.