خودروسازان در جهت اعتمادسازی حرکت نکرده‌اند

مدیرعامل پیشین ایران خودرو گفت: اگر اکنون مدیریت این شرکت را بر عهده داشتم قیمت خودرو را پایین می‌آوردم و خودروهای این شرکت را با قیمت کمتری وارد بازار می‌کردم، چون در زمان مدیریتم بر این شرکت کمتر شنیده می شد کسی بگوید خودرو گران است.

منوچهرمنطقی افزود: ایراد وارد به خودروسازان کشور این است که در جهت اعتمادسازی حرکت نکرده‌اند. حداقل انتظاری که مشتریان دارند، عرضه محصول با کیفیت است و این یعنی نوعی اعتمادسازی. این که می گویم «محصول با کیفیت»، منظورم کیفیت در کنار تیراژ است، زیرا این دو باید با هم افزایش پیدا کنند. ما نباید تیراژ را فدای کیفیت و کیفیت را قربانی تیراژ کنیم، هرچند متاسفانه این اتفاق رخ داده است.

مدیر عامل پیشین ایران خودرو ایرادی که به خودروسازی کشور وارد است این که این صنعت تمام مشکلات خود را به مشتری تحمیل کرده است. مثلا باید سخت کار می کردیم تا قیمت کاهش پیدا کند، اما این کار را نکردیم و در نتیجه «افزایش قیمت» به مشتریان منتقل شد.

او در پاسخ به این پرسش که در دوران مدیرعاملی خودتان هم بحث قیمت و کیفیت خودرو مطرح بود، شما آن زمان با این معضل چه کردید؟ گفت: آن زمان مشتری قیمت‌های ما را می‌پسندید و کمتر پیش می آمد که بشنویم «خودرو گران است»، بلکه بیشتر می شنیدیم قیمت ها معمولی اند.

مدیر عامل پیشین ایران خودرو افزود: یکی از مشکلات خودروسازی کشور، به روز نبودن محصولات است. الان مشتری داخلی، خودرو ایرانی را با خودرو چینی مقایسه می کند و وقتی می بیند آپشن محصول چینی بیشتر و قیافه اش جذاب تر است، خب طبعا آن را ترجیح می دهد. بنابراین ما در خلق محصول و به روز رسانی خودروهای داخلی، واقعا گامی برنداشته ایم. قبلا حتی تعداد محصولاتی که عرضه می شد، بالاتر بود، اما الان تنوع نیز به نوعی پایین آمده است.

او افزود: مجموعه عواملی که گفتم، سبب شده خودروسازی در جایگاه اجتماعی پایینی قرار بگیرد و بیرون آمدن از این شرایط نیز فوق العاده سخت است. این در حالی است که اگر خودروسازان خود را جای مردم قرار می دادند، می توانستند استراتژی بهتری را انتخاب کنند.

البته نباید نقش دولت را در وضع فعلی صنعت خودرو، نادیده بگیریم، چه آنکه دولت می توانست با برخی سیاستگذاری ها و اعمال سختگیری هایی بر خودروسازان، آنها را مجبور به ارتقای کیفیت محصولات شان کند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.