خط پایان هجدهمین اجلاس جهانی صنایع دستی در اصفهان

زینت هلیلی_هجدهمین اجلاس جهانی صنایع دستی در اصفهان به کار خود پایان داد و مهمانان حاضر در این اجلاس با خود کوله‌باری از تجربه و خاطرات خوب را به ارمغان بردند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، بهمن نامور مطلق،  رییس حوزه غرب آسیای شورای جهانی صنایع دستی در آیین اختتامیه هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی گفت: پیش از شروع و برگزاری این نشست، تردیدهای زیادی در رابطه با موفقیت و چگونگی برگزاری آن در ایران داشتیم. برای میزبانی هم در صدد بودیم تا شهری برای میزبانی در نظر گرفته شود که به به گفته آبروداری کنیم و چه شهری بهتر از اصفهان  می‌توانستیم انتخاب کنیم؟

وی افزود: از آنجا که ما ایرانی‌های یا کاری را انجام نمی‌دهیم و یا وقتی انجام دهیم به بهترین شکل ممکن انجام  می‌شود، امروز می‌توانم ادعا کنم علاوه بر اهدافی که داشتیم به اهداف بالاتری هم رسیدیم و توانستیم این نشست را توسعه دهیم. برگزاری کارگاه آموزشی، نمایشگاه و … بخشی از فعالیت‌هایی بود که باعث شد تا این نشست گسترده تر از قبل برگزار شود و به این ترتیب علاوه بر بالا بردن سطح اصفهان توقع از این اجلاس هم بالا رفت.

وی گفت: در برگزاری این اجلاس خیلی از مرزها را جابجا کردیم. یکی از این مرزها، مرز بین ارگان‌های دولتی و بخش خصوصی بود. در ابتدای امر ما مدام به ارگان‌های دولتی برای برگزاری و فعالیت‌ها مراجعه  می‌کردیم ولی کم کم به بخش خصوصی اعتماد کردیم و کار بجایی رسید که بخش خصوصی در همه ابعاد مستقل عمل کرد و نیازی هم به کمک‌های دولتی و… نداشت.

نامور مطلق با اشاره به اینکه برگزاری این اجلاس برای نخستین بار در ایران و آن هم در اصفهان یک حماسه بزرگ بود افزود: اصلاً اصفهان همیشه حماسه ساز است. شما به بحث جنگ تحمیلی هم که دقت کنید  می‌بینید اصفهان دو لشگر دارد و آن هم چه لشگرهایی. همان حماسه سازی، امروز در عرصه سازندگی و فرهنگ رخ داده است و این فعالیت‌ها ادامه دهنده راه همان رزمندگان است.

رییس حوزه غرب آسیای شورای جهانی صنایع دستی افزود: ما تا پیش از این می‌پرسیدیم گردشگر کجاست. حالا پس از دهه‌ای که واقعا در رکود گردشگر بودیم، با آمدن دولت تدبیر و امید گردشگر هم آمده است و آمارهای ارائه شده گواه آن است. ظاهراً امروز دیگر باید به گردشگری پایدار بیندیشیم به طوری که هر گردشگری که به ایران  می‌آید باید سفیر فرهنگی ما باشد و بعد از آن با تعداد دیگری گردشگر به ایران بیاید.

وضعیت فعلی گردشگری اصفهان بی‌سابقه است

رسول زرگر پور، استاندار اصفهان نیز در این آئین گفت: این روزها اصفهان شاهد رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری است. مردم اصفهان به میزبانی چنین برنامه‌هایی افتخار  می‌کنند. برگزاری رویدادهای بین‌المللی شبیه به نشست شورای جهانی صایع دستی نشان دهنده منزلت این شهر است.

وی افزود: کشور ما در چند سال گذشته و پیش از ورود دولت تدبیر و امید تنها با چند کشور در آمریکای جنوبی در ارتباط بود و خوشبختانه این دولت با تدبیر خود و با تکیه بر سه شعار عزت، حمکت و منزلت توانست روابط کشور را با جهان به شرایط مطلوبی بازگرداند و در ادامه با فرجام برجام بر مراودات خارجی کشور افزوده شد. این‌ها همه باعث شد تا امروز با شرایط بی‌سابقه‌ای از نظر گردشگری مواجه شویم و بحث گردشگری در کشورمان ارتقا پیدا کند.

زرگرپور در ادامه با اشاره به اهداف و محور‌های فعالیت میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: میراث فرهنگی در چهار محور جذب گردشگر بیشتر، سامان‌دهی و رونق دهی به گردشگری، توسعه گردشگری الکترونیک و استفاده مطلوب از همه ظرفیت‌های گردشگری در امر ایجاد شرایطی مطلوب تر در بحث گردشگری کوشاست، اما آنچه به نظر من حلقه مفقوده در این میان است فرهنگ‌سازی گردشگری بین مردم خودمان است. یعنی وجود میزبانانی با فرهنگ بالای گردشگری. آیا خدمت‌رسانان به گردشگران از راننده تا فروشنده در برخورد با گردشگران با فرهنگ گردشگری آشنا هستند؟ به نظرم چنین نیست. پس نیاز است در کنار این چهار بند این فرهنگ‌سازی نیز انجام شود. ما محورهای اصلی توسعه را بر سه محور علوم و فناوری، گردشگری و میراث فرهنگی و ارتقا هنر و ارتباط هنرمندان بنا نهاده‌ایم و این نشان از توجه ویژه به گردشگری دارد.

گفتنی است در قسمت پایانی آیین اختتامیه شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان، از تمبر «اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی» با حضور شهردار، استاندار و مدیر اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان رونمایی شد. این رونمایی با چاپ مهر به دست رسول زرگرپور، استاندار اصفهان رسمیت یافت. پس از آن، مسئولین شهری و فرهنگی حاضر در مراسم، یادداشت و امضا خود را بر بنر رونمایی نوشتند.

 

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.