خسارت نقدینگی موجود در جامعه را تولیدکننده می دهد

مدیرعامل سازمان صنایع‌کوچک و شهرکهای صنعتی ایران:

گروه تولید_مدیرعامل سازمان صنایع‌کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: ۳۶۵ فعالیت فناورانه که می‌تواند منشا تحول در کشور باشد، شناسایی شده است و در ۳ سال آینده باید ۲ هزار استارت آپ در نواحی و شهرک‌های صنعتی مستقر شود.

صادق نجفی درمراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که با هدف آموزش، مشاوره و انتقال فناوری‌های پیشرفته منعقد شد، افزود: ۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی را تا ۳ سال آینده باید نوسازی و بهسازی کنیم.

معاون وزیر صمت افزود: بیش از ۸۴ هزار واحد صنعتی در کشور وجود دارد که ۹۲ درصد آن کوچک و متوسط است.به گفته وی اگر برای کارآفرین و بنگاه دار فضای لازم را به وجود آوریم، موفق خواهیم شد و امیدواریم این نشست پایه گذار یک حرکت علمی در کشور باشد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه جایی که بهره وری پایین، رقابت مشکل و هزینه تمام شده تولید بالاست، باید به سمت استفاده از فناوری های نوین رفت، اضافه کرد: ۲٫۵ درصد از رشد اقتصادی باید در حوزه بهره وری و تکنولوژی باشد.

نجفی با تأکید بر این موضوع که باید راه‌ها و روش های نوین را بیابیم، گفت: به عنوان نمونه قطعات ماشین آلات و تجهیزات واحدهای تولیدی غیرفعال و راکد را می‌توانیم به دیگر کشورها بفروشیم و ارزآوری داشته باشیم.

وی با انتقاد از این موضوع که خسارت نقدینگی که در جامعه ایجاد شده است، را تولیدکننده می دهد، تصریح کرد: این گونه تفاهم نامه‌ها باید خروجی کاربردی داشته باشند و اکنون که در شرایط خاصی قرار داریم اهمیت این موضوع دوچندان می شود.

معاون وزیر صمت با اعلام اینکه کارگروهی برای عملیاتی کردن این تفاهم نامه باید تشکیل شود، افزود: در استانهایی مانند گلستان، مرکزی و آذربایجان شرقی واحدهایی را شناسایی کردیم که به عنوان پایلوت می توانند در این تفاهم نامه مفید واقع شوند.

نجفی به استقرار ۲ هزار استارت آپ در نواحی و شهرک‌های صنعتی در ۳ سال آینده اشاره و تصریح کرد: برای استقرار شرکتهای دانش بنیان در درون شهرکهای صنعتی تسهیلات ویژه ای به صورت ۶۰ ماه تقسیط در نظرگرفته شده است..

وی همچنین یادآور شد: حدود ۸ هزار دانشجوی ارشد و دکترا به صورت عملی در واحدهای صنعتی در قالب طرح کارورزی مشغول به کار هستند.

**پژوهشکده ها بازوی تحقیقاتی شهرک‌های صنعتی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز در این مراسم گفت: این سازمان مولود انقلاب است و در سال ۱۳۵۹ راه اندازی شد که تاکنون ۳۱ دوره جشنواره خوارزمی را نیز برگزار کرده است.

عشوری ارزیابی اختراعات، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نوپا و ارتباط دانشگاه با صنعت را از وظایف این سازمان دانست و افزود: ۷ پژوهشکده داریم و امیدواریم کمک‌های علمی و تحقیقاتی خود را به صنایع کوچک و متوسط عرضه کنیم.

وی با اعلام اینکه پژوهشکده ها می‌توانند بازوی تحقیقاتی شهرک‌های صنعتی باشند، تصریح کرد: در ابلاغیه وزیر علوم این سازمان موظف به حمایت از صنعت در خصوص توانمندسازی صنعت و ارتقای صنعت با استفاده از روش های نوین و آموزش در جنبه های مختلف شده است.

نظرات شما

×

Comments are closed.