خروج ۳۵۰ واگن فرسوده از شبکه ریلی کشور

معاون مسافری راه آهن خبر داد:

گروه امورزیربنایی-معاون مسافری راه‌آهن با بیان اینکه جابجایی ۲۷ میلیون مسافر برنامه ما در سال جاری است، به همین منظور ۳۵۰ واگن مسافری فرسوده را از شبکه ریلی خارج کرده ایم.

به گزارش جهان اقتصاد از راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سید حسن موسوی افزود: افزایش جابجایی مسافران در حالی انجام شده که از سال ۸۹ تاکنون تعداد مسافر سیر نزولی داشته و ۳۵۰ واگن مسافری را نیز در سال جاری به دلیل فرسودگی از سیر خارج شده و امیدواریم از ابتدای سال آینده شاهد ورود واگن‌های جدید در بخش مسافری باشیم.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۳ میلیون مسافر توسط قطارهای حومه‌ای و بین‌ شهری جابجا شده که از رشد ۵٫۳ درصدی در سال جاری در مقایسه با سال گذشته برخوردار بوده است.

موسوی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در بخش گردشگری نیز افزود: ورود قطارهای ۵ ستاره به ناوگان ریلی اقدام خوبی بود که نشان داد شرکت راه‌آهن قطارهای خوب باکیفیت و خدمات بالا ارائه می‌دهد.

معاون مسافری راه‌آهن بابیان اینکه تلاش می‌کنیم برای تمامی استان‌ها قطار ۵ ستاره را راه‌اندازی کنیم، خاطرنشان کرد: مقررشده در پاییز امسال قطار ۵ ستاره از استان‌های زنجان، قزوین و البرز به مقصد مشهد مقدس راه‌اندازی شود.

وی افزود: مهم‌ترین چالش معاونت مسافری، اقتصادی کردن قطارهای مسافری در بخش عملیات و سرمایه‌گذاری است زیرا در بسیاری از مسیرهای مبدأ – مقصد که نیاز به راه‌اندازی قطار جدید وجود دارد بدون کمک دولت در بخش پرداخت وام طبق بند ‘ ق ‘ و کمک راه‌آهن در بخش هزینه لکوموتیو و حق دسترسی، راه‌اندازی قطار توجیه اقتصادی ندارد.

موسوی گفت: با توجه به مطالعاتی که انجام ‌شده یکی از راه‌های اقتصادی کردن قطارهای مسافری در برخی کشورها، خرده بار است به این مفهوم که انتهای قطارهای مسافری یک تا دو واگن برای حمل خرده بار نصب می‌شود تا از این طریق بخشی از ضرر و زیان جبران شود و راه‌آهن این آمادگی را دارد و از شرکت‌های مسافری در این زمینه حمایت کند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.