خروج مجموعه راه‌آهن از پایتخت خلاف رویه دنیاست

در حالی که شهردار تهران در مراسم بهره‌برداری از پروژه زیرگذر جوادیه پیشنهاد داد که راه‌آهن پایتخت به حریم شهر منتقل شود، مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران معتقد است که با توجه به تجربه موفق کشورهای توسعه‌یافته در استفاده از راه‌آهن برای توسعه شهرهای بزرگ‌، ایده انتقال راه‌آهن پایتخت به مناطق حومه‌ای طرحی منطقی و کارشناسی به حساب نمی‌آید.

محمدباقر قالیباف در مراسم یاد شده با بیان اینکه وجود راه‌آهن در جنوب تهران مشکلاتی را ایجاد کرد، گفت: از جمله مشکلات راه‌آهن، خط تبریز – اهواز است که شهر را به دو قسمت تقسیم کرده، ما پیشنهاد داریم که کل راه‌آهن به حریم تهران منتقل شود و حتی پیش‌بینی‌های لازم نیز صورت گرفته و شهرداری آمادگی کامل دارد که این مهم را محقق کنند.

با این حال محسن پورسیدآقایی محسن پورسید آقایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی پیشنهاد ارائه شده از سوی شهردار تهران مبنی بر انتقال راه‌آهن به حومه و استفاده مردم از مترو برای دسترسی به آن اظهار کرد: اگر نگاهی به تجربه دیگر کشورها داشته باشیم می‌بینیم که در شهرهای بزرگ و پرجمعیت جهان نه تنها راه‌آهن به خارج از شهر منتقل نشده است که حتی در مراکز اصلی و پرجمعیت ایستگاه‌هایی تعریف شده که در ساختار شهر اهمیت بسیاری دارند.

وی ادامه داد: امروزه در شهرهای بزرگی مانند پاریس، برلین، رم و مسکو که هر یک جزو شهرهای بزرگ اروپا به حساب می‌آیند، چند ایستگاه مجزای راه‌آهن تعریف شده که اکثر آنها در مراکز شهر ساخته و طراحی شده‌اند. این موضوع باعث شده که اقتصاد شهری نیز بتواند از حضور راه‌آهن برای توسعه و بهبود شرایط خود بهره لازم را ببرد.

مدیر عامل شرکت راه‌آهن عنوان کرد: ما باید کاری کنیم که مسافران در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف کوتاه‌ترین مسیر به ایستگاه راه‌آهن برسند. طراحی پارکینگ‌های گسترده برای ایستگاه‌های قطار که به مسافران امکان انتقال سریع به ایستگاه راه‌آهن را می‌دهد، می‌تواند جزیی از این فرآیند باشد.

پورسید آقایی ادامه داد: از این‌رو نه تنها نمی‌توان به انتقال راه‌آهن از پایتخت به مناطق حومه‌ای به عنوان یک انتخاب مثبت فکر کرد که حتی در حد یک ایده نیز نمی‌توان آن را مطرح کرد.

وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از این بارها از طراحی برخی ایستگاه‌های راه‌آهن در مناطق حومه‌ای شهرهای مختلف ایران انتقاد کرده و اعلام کرده بود که این وزارتخانه طرح‌های آتی را طوری برنامه‌ریزی خواهد کرد که ایستگاه‌ها در نزدیک‌ترین فاصله به نقاط مرکزی شهرهای بزرگ ساخته شوند.

نظرات شما

×

Comments are closed.