خانوارهای دارای حقوق 5/2 میلیون تومانی مشمول دریافت یارانه نمی شوند

واکنش راغفر به مصوبه کمیسیون تلفیق: روشهای غلط با چاشنی سیاسی کاری

مهدی زاهدی: 

روز سه شنبه سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب بخش هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور خبر داد و گفت: با تصویب اعضای این کمیسیون خانوارهای با حقوق بالای 2.5 میلیون تومان یارانه دریافت نمی کنند.

محمد مهدی مفتح با اشاره به این که بحث هدفمندی یارانه ها در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شد، گفت: بر این اساس درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها 48 هزار میلیارد تومان در سال 94 مصوب شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در بخش درآمدها نظرش با کمیسیون تلفیق یکی بوده است ولی در بخش هزینه ها نظرش متفاوت بود و در نهایت با نظر کمیسیون موافقت کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: بر این اساس در بخش هزینه ها 5 هزار میلیارد تومان موضوع ماده 8 قانون بودجه سال 94، برای کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه سازی مصرف ناشی در واحدهای تولیدی اختصاص یافت.

مفتح خاطرنشان کرد: همچنین 4.8 هزار میلیارد تومان یعنی 10 درصد از درآمد هدفمندی یارانه ها، به بخش بهداشت و درمان اختصاص یافت.

وی اضافه کرد: همچنین تا 37 هزار میلیارد تومان به پرداخت نقدی یارانه اختصاص یافت.

مفتح افزود: همچنین مقرر شد کلیه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یارانه بگیرند و بر این اساس عشایر و خانوارهای ساکن در روستاها نیز یارانه می گیرند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین در کمیسیون تلفیق مجلس، مقرر شد کلیه بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی مشروط بر این که مستمری شان زیر 2.5 میلیون تومان باشد، یارانه بگیرند.

به گفته مفتح، همچنین خانوارهایی که درآمد ماهانه شان کمتر از 2.5 میلیون تومان برای سازمان هدفمندی یارانه ها احراز شده باشد، می توانند یارانه نقدی دریافت کنند.

در همین زمینه با حسین راغفر اقتصاددان نام آشنای کشورمان به گفتگو نشستیم و نظرات وی را درباره این موضوع جویا شدیم.

راغفر در پاسخ به این سوال که این نوع تعیین رقم برای حذف یارانه نقدی درست است یا خیر؟ با تاکید بر این نکته که این روش غلط است و مبنایی ندارد گفت: نگاهی به اتفاقات گذشته نشان می دهد هرتصمیمی که مجلس در این حوزه گرفته اشتباه بوده است.

وی تشریح کرد: رقم 2.5 میلیون تومان مشخص نیست برای خانوارهای چند نفری در نظر گرفته شده است؛ همچنین اگر قرار بود با روش میزان درآمد موضوع حذف یارانه های نقدی تشخیص داده شود که این کار قبلا صورت گرفته بود،از سوی دیگر نیز کاهش 5 هزار میلیارد تومانی سقف منابع پیش بینی شده برای توزیع یارانه نقدی و غیر نقدی در سال آیندههم اصلا رقمی نیست که به حساب بیاید!

وی ضمن تاکید دوباره براین نکته که درمجموع همه تصمیماتی که مجلس تاکنون درباره یارانه اخذ کرده، ایراداتی داشته و هیچ یک به نتیجه مطلوبی منجر نشده است گفت: این تصمیمات مبتنی بر یک مطالعه جامع اقتصادی نبوده و بیشتر جنبه سیاسی دارد.

تصمیماتی که نزدیک به انتخابات گرفته می شود!

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: جنبه سیاسی این تصمیمات به دلیل نزدیکی به انتخابات دور جدید مجلس و به دست آوردن رای است. همچنین رقم 2.5 میلیون تومان، رقم استانداردی نیست چراکه اولا مشخص نیست برای خانوار چند نفره است و ثانیا این رقم برای یک خانوار شهرستانی، رقم بالایی است. بنابراین مسئله تعیین استحقاق دریافت یارانه باید به مولفه های دیگری مربوط باشد که متاسفانه این سیاست هم مثل سیاست های دیگر بار مالی سنگینی را به دولت تحمیل می کند.

راغفر در پاسخ به این سوال خبرنگار جهان اقتصاد که راه شناسایی افراد غیرنیازمند به یارانه چیست؟ اظهار کرد: باید ویژگی های خانوارها را شناسایی کرد و صرف نظر از اینکه تحت پوشش کمیته امداد یا نهادهای دیگر هستند یا نه، باید فرم پر کنند و اطلاعات لازم را ارائه دهند و بر این اساس می توان ارزیابی کرد که کدام خانوارها استحقاق دریافت یارانه را دارند.

به جای یارانه نقدی، یارانه سود تسهیلات مسکن بگیرید

گفتنی است سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: در این کمیسیون مقرر شد که خانوارهای یارانه بگیر می توانند به جای دریافت یارانه نقدی، یارانه سود تسهیلات مسکن تا 1.5 برابر یارانه نقدی دریافت کنند.

مفتح افزود: همچنین مقرر شد 100 درصد منابع حاصل از افزایش قیمت در سال 93 و 94 تا مبلغ 7 هزار میلیارد تومان به صنعت برق اختصاص یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی افزود: اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در هنگام بررسی تبصره 21 لایحه هدفمندی یارانه ها به این موضوع توجه داشتند که نظر دولت را تامین کنند زیرا این موارد باید عملیاتی شود.

مفتح گفت: دولت اطلاعات ریزی در این موضوعات دارد از این رو نظر ما این بود که باید نظرمان با دولتی یکی باشد چون اجرای آن به مشکل بر می خورد. آن چه ما در هدفمندی یارانه ها تصویب کردیم، مورد تایید دولت است و آقای نوبخت سخنگوی دولت در کمیسیون تلفیق این موارد را تایید کرد.

وی ادامه داد: همچنین در بخشی از جلسه کمیسیون تلفیق، موارد دیگر احکام هزینه ای بودجه 94 را مصوب کردیم که بر اساس آن وزارت ارتباطات مکلف شد با مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های فیبر نوری، سهم مناسبی از بازار پهنای منطقه را کسب کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین مقرر شد تا مبلغ 120 میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی و جاری دستگاه های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری با تایید وزیر ارتباطات به صورت وجوه ارایه شده در جهت ارتقای بخش ارتباطات و فناوری، ارتقای سطح فناوری، ارتقای کیفیت تولیدات زیربخش ارتباطات، ارتقای تولید برنامه های نرم افزاری و ایجاد صدور خدمات فناوری مهندسی در حوزه ICT اختصاص یابد.

این نماینده مجلس افزود: همچنین مقرر شد حداقل 8 درصد از اعتبارات عمرانی هر استان به اجرای طرح های هادی روستایی اختصاص یابد.

نظرات شما

×

Comments are closed.