حکایت شاعرانه «انقراض راوی»  

علیرضا امامی فرد-گروه فرهنگی

Alireza_emami1992@yahoo.com

مجموعه شعر «انقراض راوی» جدیدترین کتاب «فرزین پارسی ‌کیا» توسط نشر «مانیاهنر» منتشر و از جمعه همین هفته هم‌زمان با رونمایی این اثر در گالری «دنا» در بازار نشر توزیع خواهد شد.

به همین مناسبت به سراغ فرزین پارسی کیا رفتیم و با او در رابطه با کتاب جدیدش گفت و گویی داشتیم:

در رابطه با مجموعه شعر جدیدتان توضیح می دهید؟ آیا این مجموعه موضوع خاصی را دنبال می کند؟

مجموعه شعر «انقراض راوی» که سومین کتاب شعر من می‌باشد بعد از تجربه های متفاوت قبلی‌ام، با شعرهایی بلند و روایی، سمت و سویی دیگر دارد، به شکلی که ساختار ذهنی‌ مولف را در پی زیست شاعرانه‌ جدید در خود معرفی و عرضه می‌کند. این اتفاق به همراه تجربه‌های تکنیکی تازه‌تر از تجربه‌‌های پیشین با ارجاعات فرا ‌‌متنی متعدد (که در بین عموم مخاطبین ادبیات و سیاست شناخته شده می باشند) سعی در تحلیل یا نقد کارکترهای متاخر داشته است. شاید زبان ویژه‌ی راوی مسلط بر اثر و طولانی بودن شعرها و نوع نگاه چند زبانه و لایه لایه را بتوان از عناصر متمایز این کتاب دانست.

چه مدت برای تکمیل کتابتان وقت گذاشتید؟

این کتاب مجموعه شعرهای سه سال گذشته‌ من، یعنی از نود و چهار تا نود و شش می باشد که به نوعی باید در ادامه مجموعه شعر اولم «به ردیف میرزا عبدالله» دانست و در کنار کتاب «به تیک ثانیه معتادم» به صورت موازی اما مجزا چه از لحاظ تکنیک و چه از لحاظ ساختار کلامی و زبانی می باشد.

چه مشکلاتی بر سر راه چاپ این کتاب وجود داشت؟

در مورد این کتاب با وجود نشر خوب «مانیاهنر» و تجربه گذشته که به واسطه مجموعه شعر و عکس «تیک ثانیه معتادم» داشتم هیچ مورد خاصی وجود نداشت و ناشر از چاپ و پخش و حق تالیف نهایت همکاری را با من کرد و در زمان مقرر تمام تعهدات خود را به انجام رساند که امیدوارم کتاب قبلی هم به زودی با چاپ دوم در بازار نشر عرضه شود.

البته ناشر خوب داشتن اتفاق بسیار مهمی است که بسیاری از دوستانم از این مهم محروم می باشند.

شاعران با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

بعد از عدم وجود مخاطب و سرانه‌ مطالعه عمومی پایین و کیفیت آثار که خصوصا در شعر مشهود است بزرگترین مشکل این روزهای ما مقوله‌ نشر می باشد . متاسفانه بسیاری با نگاه سودجویانه در جذب سرمایه و اثر شاعران جوان و کتاب اولی‌ها سعی در کسب  نفع مادی آن هستند که به نوعی عده ای دلالی زشتی در مقوله‌ی فرهنگی را به وجود آورده اند.

پس فکر می کنید مردم طی سالهای گذشته از کتاب فاصله گرفته اند؟

بله. آمارها که کاملا مشخص کننده‌ عدم استقبال و وضعیت فاجعه بار دوری مخاطب از کتاب می‌باشد هر چند این در مورد تمامی کتاب هاست اما قطع به یقین در مورد شعر و با وجود انتشار جدیدترین آثار شاعران در فضای مجازی و همین طور سرانه پایین مطالعه استقبال کم و تیراژی به مراتب نزولی تر از قبل را شاهد هستیم.

راه حل مشکلات موجود چیست؟

به نظر من داشتن نگاه کیفی ویژه برای شعر به جای ممیزی سخت گیرانه صرف می‌تواند هم از کثرت بی‌رویه و غیر اصولی چاپ مجموعه شعر‌ها کم کنیم و هم به کیفیت آن بیافزاییم که این مهم جز با داشتن نگاهی جدید و کیفی‌گرا مهیا نخواهد شد.

کاش شیوه‌های کهن ِ استاد _ شاگردی و تلاش و ممارست آموزنده برای رسیدن به مقام بالاتر همچنان برای بستر شعر  وجود داشت تا بر این مقوله که به هیچ عنوان ساختار آکادمیک و آزمون‌گرایی ندارد می توانست بستر مناسب‌تری برای رشد شاعران جوان به وجود آورد تا این که هر نو‌شاعری به خود لقب شاعر دهد و با تمهیدات مجازی به سمت استاد مجازی هم برسد.

آیا کتاب شما هم در معرض سانسور قرار گرفت؟

خوشبختانه من در سه مجموعه شعری که منتشر کردم هیچگونه سانسور و یا حتی خود سانسوری نداشته ‌ام. البته نه این که دیدگاه انتقادی وجود نداشته اما خوشبختانه تا به حال از تیغ سانسور دور مانده‌ام. البته مجموعه شعر دیگری با نام «لکنتی از گیسوانت» را توسط نشر «شب‌چله» برای انتشار در مرحله مجوز وزارت ارشاد دارم که امیدوارم همچنان بر همین روند پیش رود و هر چه زودتر به بازار نشر وارد شود.

فکر می کنید سانسور چه مقدار به هنرمند آسیب می رساند؟

به نظرم خود‌‌سانسوری بیشتر از اصل ممیزی باعث محدود شدن تفکر و ارایه هنر می شود که صد البته پیش داوری را هم باید به آن اضافه کرد. طبیعتا وسیع تر شدن ارائه هنر و عدم محدودیت می‌تواند به شکوفا شدن استعداد های بیشتری منجر شود.

آیا سخت گیری های وزارت ارشاد نسبت به سالهای گذشته بیشتر شده است؟

با توجه به تجربه شخصی خودم، فکر نمی کنم تفاوت چندانی کرده باشد.

لازم به ذکر است هم زمان با این رونمایی فیلمی با عنوان «معاشقه با پیراهن چهارم» که بر اساس یکی از شعرهای همین کتاب توسط «نجمه خیری» ساخته شده است به نمایش در خواهد آمد. به گفته‌ «خیری» زیست شاعر در این اثر لحاظ شده و با نگاهی متفاوت به شعر بلند «معاشقه با پیراهن چهارم» می‌پردازد. لازم به توجه است این رونمایی در دل نمایشگاه انفرادی آثار «پارسی‌کیا» با عنوان «انسان‌های انگشت‌نما» که در گالری «دنا» برقرار است به انجام خواهد رسید. این رونمایی و پخش فیلم جمعه یازدهم اسفند از ساعت شانزده تا بیست  بوده و در گالری دنا به آدرس خیابان سپهبد قرنی بعد از چهارراه طالقانی کوچه سوسن پلاک چهار برقرار می باشد و ورود برای عموم آزاد و رایگان است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.