حمایت «ظریف» از رفع فیلترینگ توئیتر در ایران؛ توییتباز منع توییت چون کند؟!

۱۳۹۷/۰۶/۰۹

در پی موج استقبال شخصیت های سیاسی اصاح طلب و اصولگرا به حضور درتوییتر
حمایت «ظریف» از رفع فیلترینگ توئیتر در ایران
توییتباز منع توییت چون کند؟!

از آنجا که موج استقبال مسوولان و سیاستمداران ایرانی از توییتر هر روز بیشتر می شود و به نوعی که فهرست بلند بالایی از چهره های اصلاح طلب و اصولگرا توییتر را به عنوان تریبون سیاسی و به قولی فضایی برای پاسخ دادن های غیر رسمی برگزیده اند اما همچنان این سوال بی جواب مانده که چرا شخصیت های سیاسی برای استفاده از توییتر تا این میزان مشتاق شده اند ؟ و چرا با وجود این همه استقبال قانون فیلتر در مورد این بخش از فضای مجازی برداشته نمی شود؟
به عنوان مثال حسن روحانی رئیس جمهور دو اکانت فارسی و انگلیسی دارد. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه از جمله اولین کسانی است که راه ورود مسئولان به توییتر را باز کرد. او حتی از این شبکه به عنوان ابزاری برای سیاست ورزی بهره گرفت. توییت های پینگ پنگی با وزیر خارجه عربستان نمونه ای از این اقدام بود. حمید ابوطالبی معاون سیاسی نهاد ریاست جمهوری از دیگر چهره های سیاسی است که معمولا مواضع و حرف هایش را از طریق توییتر می زند. محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، سیدعباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و بانوان و حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور از دیگر دولتی های فعال در توییتر هستد.
محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی دیگر از اصولگرایان نیز در این شبکه اجتماعی عضو هستند. به عنوان مثال غلامعلی حداد عادل و پسرش نیز هستند. آقای حداد که صفحه او تیک آبی هم دارد، با هر توییت خود جنجال ساز می شود. اصلی ترین جنجال همان روزی به پا شد که حداد خطاب به محمود صادقی نماینده تهران توییت کرد «به قوه قضاییه در مورد حسابی که بیش از بیست سال و به طور قانونی وجود دارد تهمت دزدی نزنیم و در برابر آن همگی سکوت نکنیم». اقدام پلیس نسبت به بازداشت صادقی و تجمع مقابل منزل گویا در همان برهه اتفاق افتاد.
یکی دیگر از سیاسیون سرشناس در این حوزه محمود احمدی نژاد است که ترجیح می دهد فقط به زبان انگلیسی توییت کند. حمیدرضا بقایی و اسفندیار رحیم مشایی دو یار همیشگی اش نیز در این شبکه اجتماعی فعال هستند. در فهرست اصولگرایان توییترباز سید حسین نقوی حسینی، الیاس نادران، حمیدرسایی، مرضیه وحید دستجردی، احمد توکلی، مرتضی آقا تهرانی، علیرضا پناهیان، سعید جلیلی، محسن پیرهادی، عزت الله ضرغامی و رحمت الله حافظی را نیز باید قرار داد.
خانه ملتی ها نیز از توییتر غافل نیستند. محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید ، بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید، علی مطهری، الیاس حضرتی، محمود صادقی، مصطفی کواکبیان، عبدالکریم حسین زاده، محمدعلی وکیلی، طیبه سیاووشی و … از این جمله اند. به این فهرست بلند بالا باید برخی سیاسیون مثل عبدالله رمضان زاده، آذر منصوری، محمدعلی ابطحی، مصطفی تاجزاده، مهدی تندگویان، احمد حکیمی پور، احمد مازنی و … را نیز به این فهرست افزود.
عضویت مسئولان در تویتتر آنقدر عادی شده که برنامه ای تحت عنوان توییتنا وجود دارد و به اعضای خود اجازه می دهد که توییت مسئولان و چهره های سیاسی را در آنجا دنبال کنند! اما باز هم این سوال مطرح است چرا توییتر رفع فیلتر نمی شود؟
«ظریف» هم به حامیان فیلترینگ توییتر پیوست
وزیر امور خارجه کشورمان در تازه ترین اظهارنظر خود با حمایت از رفع فیلترینگ شبکه اجتماعی توئیتر گفت: احساس می‌کنم حضور گسترده‌تر کاربران واقعی ایرانی در این شبکه اجتماعی می‌تواند پادزهری در برابر حضور هماهنگ شده و بعضا فیک برخی از کاربران توئیتر که علیه ایران در این شبکه اجتماعی فعالیت می‌کنند، باشد.
محمدجواد ظریف در بخشی از مصاحبه خود با سایت اطلاع رسانی دولت (پاد) در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد اگر توئیتر رفع فیلتر شود حضور گسترده تر مردم در این شبکه اجتماعی می‌تواند در حمایت از منافع ملی کشور موثر باشد، گفت: این تصمیمی است که مسئولان ذیربط باید بگیرند. من با توجه به نوع رفتاری که کاربران مختف در کشورهای مختلف در این شبکه اجتماعی دارند احساس می‌کنم حضور گسترده کاربران ایرانی می‌توانست برخی حرکاتی که در توئیتر علیه ما می‌شود را بیشتر پاسخ دهد.
وی ادامه داد: اکنون بیشتر حضور در توئیتر از ایرانی‌ها کسانی هستند که با ما روابط خوبی ندارند. بیشتر از خارج هدایت می‌شود به خصوص از سوی سعودی ها و آمریکایی‌ها در این زمینه یک حرکت گسترده‌ای وجود دارد و من تعجب می‌کنم از این شرکت‌ها (توئیتر، گوگل) که حساب‌های ایرانی‌ها را بسته‌اند اما این حساب‌های فیک (جعلی) که کاملا مشخص است که از این کشورها هدایت می‌شود و بعضا به صورت ربات عمل می‌کنند کماکان فعال هستند. چنانکه هربار می‌بینید یک حجم وسیعی از حرف‌های خلاف آداب و شئونات انسانیت در اینجاها مطرح می‌شود.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: به هر حال من احساس می‌کنم حضور گسترده تر کاربران واقعی ایرانی که مردم خودمان هستند می‌تواند یک پادزهری باشد برای این حضور بسیار هماهنگ شده و در واقع خریداری شده برخی از افراد واقعی و عموما غیرواقعی ایرانی در توئیتر.

نظرات شما

×

Comments are closed.