حل مشکلات خوزستان به مذاق برخی از دوستان خوش نمی آید

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

ایمیل

Alireza-emami1992@yahoo.com

چند هفته گذشته بود که ناگهان خبری در فضای مجازی منتشر شد که همه را متعجب کرد. در آن خبر اعلام شده بود که نمایندگان مجلس در رابطه با افزایش بودجه ریزگردها مخالفت کرده اند که البته بلافاصله تکذیب شد.

چند روز بعد، رهبر انقلاب با برداشت از صندوق توسعه ملی موافقت کردند تا بودجه پروژه ریزگردها افزایش پیدا کند.

همین مسئله باعث شد تا عده ای نمایندگان مجلس را بی کفایت قلمداد کنند و در روزنامه هایشان مدعی شوند که جان مردم خوزستان برای آنها مهم نیست و اگر رهبر اذن نمی دادند کاری در این رابطه صورت نمی گرفت.

جهان اقتصاد این مسئله را پس از آن پیگیری کرد، اما به دلیل شرایط بحرانی به وجود آمده در خوزستان طی هفته های اخیر تصمیم گرفته شد تا از انتشار این مصاحبه که با علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گرفته شده خودداری کند و از مسائلی که در حاشیه مسئله ریزگردها به وجود آمده بود در شرایط حساس بپرهیزد.

حال که چند روزی است که ریزگردها بار خود را بسته اند و اهواز را ترک کرده اند، تثمیم به انتشار آن گرفته ایم.

در ادامه مصاحبه را می خوانید:

سوالی که در ذهن بسیاری از مردم نقش بسته این است که چرا نمایندگان مجلس نتوانستند به طور مستقل بودجه ریزگردها را افزایش دهند؟ آیا برای نمایندگان این مسئله در اولویت قرار ندارد؟

صحبتهایم را با یک ضرب المثل قدیمی آغاز می کنم. «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» گرچه کسانی که با ما مخالفت می کنند را به عنوان عدو نمی شناسیم.

تنها راهی که نمایندگان مجلس می توانند صحبتهایشان را به کرسی بنشانند قانون است و در این مسیر دسترسی ما به کسانی که در مرکز قدرت هستند بسیار حایز اهمیت است و متاسفانه اظهار می کنم که برخی از ما نفوذ چندانی به لایحه های قدرت نداریم.

اما این همه ماجرا نیست و دلایل دیگری هم در مقابل ما وجود دارد. برخی از اقدامات قانونی هم که با تلاش نمایندگان شکل می گیرد توسط برخی با آن مخالفت می شود. به عنوان مثال می توانم به سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو با مدیریت آقای چیت چیان اشاره کنم که بیشتر از آنکه برای اجرای طرحهای مقابله با گرد و غبار در خوزستان کاری انجام دهند، غزل سرایی می کردند و تلاششان این بود که ما را از خود دور نگه دارند. مطالبات مردم خوزستان برای آقای نوبخت اهمیتی ندارد. ایشان خارج از تمام ضوابط پرداختی هایی انجام می دهند اما در خصوص برخی از مصوبات از جمله سیل در خوزستان که سال گذشته به وقوع پیوست بهایی ندادند. آقای نوبخت خسارت ها را پرداخت نکردند و با بدترین و ظالمانه ترین شکل ممکن با ما تعامل داشتند.

زمانی که به مسئله ریزگردها و آب ورود کردیم تلاشمان را بر این اساس گذاشتیم که خود دست به کار شویم و به همین خاطر در برخی از موارد بدون ملاحظات تشریفاتی و دیپلماتیکی با رئیس جمهور و آقای نوبخت برخورد تندی داشتیم.

رفتار من ناشی از غرض ورزی شخصی نبود بلکه نادیده گرفتن مطالبات مردم به شکل علنی به طوری که گویا خوزستانی ها جزوی از مردم ایران نیستند خشم مرا برانگیخت.

با توجه به چنین اتفاقاتی ریاست مجلس به خوبی با ما همراه شد و توانستیم مسائل ریزگردها و بحران آب را به صورت اضطراری پیگیری کنیم. ما از شرایط داخلی و خارجی ایران با خبریم و این طور نیست که از آن اطلاعی نداشته باشیم.

قیمت نفت در زمان آقای روحانی کاهش پیدا کرده و از آنجا که اقتصاد کشور به نفت وابسته است اکنون به همین خاطر در ردیف های بودجه دچار مشکل شده ایم. به همین خاطر از صندوق توسعه ملی برای حل مشکل ریزگرد ها ردیفی مطرح شد. سال گذشته تصمیم گرفته شد که در این خصوص از صندوق توسعه ردیفی تعیین شود و ساز و کار آن به این شکل است که باید به اذن رهبری صورت بگیرد.

این را هم باید اضافه کرد که هدف صندوق توسعه ملی این است که در مواردی که کشور در آن به بن بست خورده و امنیت ملی نیز به خاطر افتاده از آن استفاده شود.

هیچ گاه حوادث بهمن ماه سال گذشته را از یاد نخواهیم برد. تهدیدات مشابه آن روزها که امروز خوزستان را نیز تهدید می کند ناشی از سیاست غلط انتقال آب از سرشاخه ها به فلات مرکزی است. هر کسی که این واقعیت را نادیده بگیرد، خود و کشور را فریب داده است. ادامه چنین سیاست هایی می تواند کشور را به سمت بحران سوق دهد.

برخی از مسئولین به خوزستان منطقه ای نگاه می کنند در صورتی که مشکلات این استان، مشکل ملی است.

چطور به نفت خوزستان نگاه ملی می شود و معتقدند که این نعمت خدا ثروت کل ایران است اما در رابطه با مشکلاتی که این روزها این استان با آن دست و پنجه نرم می کند چنین نگاهی وجود ندارد؟!

پروژه ریزگردها بسیار عظیم است. صحبت روی ۳۵۰ هزار هکتار است که هشتاد هزار هکتار از آن باید کاشت و بقیه آن ماچ پاشی و آب راه سازی شود و همه اینها هزینه های فراوانی می طلبد. اینکه در گذشته کاری روی پروژه ریزگردها انجام نمی گرفت به این خاطر بود که نه ردیف منطقی برای آن در نظر گرفته می شد و نه متولی مشخصی داشت.

اما مسیر این پروژه از امسال تغییر پیدا کرد. کمیسیون جهاد کشاورزی متولی آن شد و  اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم باید بگوییم که آقای حجتی و تیمشان تا به اینجای کار هم به خوبی عمل کرده اند.

طبق برنامه قرار بود که سال اول کانال و عددی حدود ۶۰۰۰ هزار هکتار کاشت انجام شود که توانستیم هر دو را عملی کنیم.

در ابتدا باید با تانکر آب را جا به جا می کردیم اما در حال حاضر با کانالی که در آن منطقه احداث شد، سرعت افزایش پیدا کرده است و به طبع آن مقدار کاشت هم سریع تر اتفاق می افتد.

عده ای که رقیب ما هستند و معمولا تمام تفکرشان انتخاباتی است و به همان شکل هم کار می کنند، واقعیت ها را نادیده می گیرند و گاهی اوقات شیطنت می کنند، مانند جریانی که هفته های گذشته در رابطه با ریزگردها در مجلس اتفاق افتاد.

باید اعتراف کنم که روند رو به رشد حل مشکلات خوزستان به مذاق برخی از دوستان خوش نمی آید.

آقای دکتر لاریجانی از رهبر اذن برداشت از صندوق را در رابطه با ریزگردها گرفته بودند اما باید ساز و کارهای خودش را طی می کرد و دوباره رهبر انقلاب اذن می دادند.

سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار به پروژه ریزگردها اختصاص داده شد، اما به دلیل حجم بالای کار کافی نبود. امسال این رقم برای سال آینده افزایش پیدا کرد و به ۱۵۰ میلون دلار رسید که واقعیت این است رقم درشتی نیست. لازم به ذکر است که سازمان برنامه و بودجه در این زمینه همکاری های لازم را با ما داشت.

پس شما می گویید مجلس مخالفتی با افزایش بودجه نکرد؟

به هیچ عنوان. همه همکارانم موافق این هزینه برای ریزگردها بودند اما هنوز روند کامل نشده بود که عده ای اعلام کردند مجلس با آن مخالفت کرده است.

عده ای در این زمینه در گذشته ناکارآمد بودند و به همین خاطر آنها در تلاش بودند که شرایطی به وجود بیاورند که ما را تخریب کنند. از نظر من با این کارشان به ما خدمت کردند.

رهبر درک دقیقی درباره این مشکل دارند و به همین خاطر با طرح ما موافقت کردند. ایشان در این گونه مسائل از برخی مسئولین کشور بیشتر آگاهی دارند.

نظرات شما

×

Comments are closed.