حضور کارشناسان مهم‌ترین مرجع هوانوردی جهان در تهران

تحقیقات درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ادامه دارد

گروه امورزیربنایی-روز چهارشنبه، ۱۸ دی ماه یک فروند بویینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوکراینی پس از ۶ دقیقه پرواز در نزدیکی شهریار سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند و علت سقوط آن نقص فنی اعلام شد.

به گزارش جهان اقتصاد، سه روز بعد اما با پیگیری کشورهای خارجی و ارائه مستنداتی مبنی بر اصابت موشک به هواپیما، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه ای کرد که هواپیما بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

در پی تحقیقات ادامه دار این حادثه، سازمان ناظر بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی «ایکائو» اعلام کرد براساس درخواست ایران، کارشناسان فنی خود را برای کمک به روند تحقیقات درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی به تهران اعزام می‌کند.

سازمان بین المللی ایکائو مستقر در کانادا ضمن اعلام این خبر افزود به تیم های مختلف کارشناسی از جمله کارشناسانی از شرکت بوئینگ و اوکراین ملحق خواهد شد.

ایکائو به طور معمول، مستقیما در تحقیقات شرکت ندارد اما نقش مشاور را ایفا می کند.

یکی از وظایف اصلی ایکائو تضمین انجام تحقیقات مطابق با استانداردهای هوانوردی غیرنظامی بین المللی است. مسئولان این  سازمان می گویند محفلی برای همکاری در همه زمینه های هوانوردی غیرنظامی برای ۱۹۳ کشور عضو است.

ایکائو یک نهاد تخصصی سازمان ملل متحد است که ماموریت هماهنگ سازی استانداردهای بین المللی پروازی و مدیریت خطوط هوایی در جهان را برعهده دارد. مقر این سازمان که بر اساس کنوانسیون شیکاگو ایجاد شده و بسیاری از کشورها عضو آن هستند مونترال کانادا است.

ایران از این سازمان ناظر بین المللی دعوت کرده کارشناسان خود را برای انجام تحقیقات درباره این هواپیما اعزام کند تا توصیه های کارشناسی در تایید تحقیقات درباره حادثه هواپیمای اوکراینی نزدیک تهران ارائه دهند.

**تشکیل جلسه سه جانبه ایران- اوکراین- کانادا

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز از تشکیل جلسه سه جانبه کارشناسان ایران- اوکراین- کانادا برای بررسی سانحه پرواز ۷۵۲ خبرداد.

رضا جعفرزاده اظهار کرد: با ورود کارشناسان بررسی سانحه کانادایی اولین جلسه سه جانبه با حضور کارشناسان ایران- اوکراین- کانادا روز گذشته در سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل شد.

او افزود: در این جلسه کارشناسان سه کشور روند بررسی سانحه در روزهای گذشته را مرور و مورد بررسی مجدد قرار دادند و مقرر شد برنامه ریزی لازم جهت استمرار روند بررسی سانحه صورت گیرد.

جعفرزاده تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشوری ایران از همان دقایق اولیه بعد از بروز سانحه پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراینی برای حضور نماینده کشورهای طراح، سازنده، بهره بردار و کشورهایی که شهروندان آنان در این پرواز حضور داشتند اعلام آمادگی کرده بود که اکنون نمایندگان کشورهای کانادا و اکراین در ایران حضور دارند.

**وزیر کانادایی خواستار جبران خسارت از سوی ایران شد

بعد از اظهار نظر روز دوشنبه «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، وزیر مهاجرت این کشور خواستار جبران خسارت خانواده‌های قربانیان این حادثه و پذیرش کامل مسئولیت آن از سوی ایران شد.

“مارکو مندیچینو” وزیر مهاجرت کانادا در مصاحبه با شبکه سی بی سی کانادا گفت: دولت “جاستین ترودو” تمام تلاش خود را انجام می دهد تا ایران در قبال این واقعه پاسخگو باشد.

در این حادثه برخی مسافران کانادایی حضور داشتند.

مندیچینو افزود: ما در این مدت کوتاه با توجه به پذیرش مسئولیت این حادثه از سوی ایران، خواستار آن هستیم دولت این کشور به سوالات دیگر در مورد این فاجعه پاسخ دهد.

وزیر مهاجرت کانادا علاوه بر این تاکید کرد: دولت ایران باید به موقع اجساد را به خانواده هایشان بازگرداند و جبران خسارت خانواده های داغدار انجام شده و حمایت های لازم را ارائه دهد.

مندچینو با بیان اینکه دولت ترودو در حال تلاش برای همکاری با ایران است تا عدالت برقرار شود اضافه کرد: “ایران باید مسئولیت کامل را به عهده بگیرد.”

وزیر مهاجرت کانادا در پاسخ به این سؤال که کانادا چگونه ایران را پاسخگو خواهد دانست، گفت: کشورش “به تعامل با ایران” ادامه خواهد داد.

 

نظرات شما