حضور زن در کابینه، مطالبه ای ملی است

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

ایمیل:Alireza_emami1992@yahoo.com

معرفی کابینه دوازدهم در روز سه شنبه بسیار بحث برانگیز بود و همچنان هم حواشی آن ادامه دارد.

نبود وزیر زن در کابینه موضوعی است که بسیاری به آن انتقاد کرده و معتقدند که در دولت دوزادهم به این مطالبه ملی بی توجهی شده است.

خبرنگار جهان اقتصاد با فاطمه سعیدی، نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص همین حواشی مصاحبه کرده که در زیر با هم می خوانیم.

وضعیت کابینه معرفی شده از سوی رئیس جمهور را  با توجه به اینکه زنان سهمی در کابینه ندارند، چطور ارزیابی می کنید؟

یکی از گلایه هایی که از طرف اکثر نماینده های مجلس شورای اسلامی به آقای روحانی وارد است، سهم نداشتن زنان در کابینه دوازدهم بوده که در حال پیگیری آن هستیم.

استفاده نکردن از زنان در کابینه جدید به بهانه مختلف توجیه پذیر نیست و من شخصا از آقای روحانی در خواست کردم که در رابطه با معرفی وزیر زن در کابینه دوازدهم تجدید نظر کنند زیرا این موضوع یک مطالبه ملی است و مختص به زنان نیست.

او افزود: من از آقای رئیس جمهور تقاضا کردم که برای مردم شفاف سازی کنند که چرا زنان در وزرای پیشنهادی سهمی ندارند و از آنها استفاده نشده است.

وی گفـت: زنان در دولتهای قبل نشان داده اند که توانمندیهای لازم برای تصدی گری وزارتخانه را دارند و نماینده ها نیز در سالهای گذشته به آنها اعتماد کرده اند.

با توجه به وعده های انتخاباتی اقای روحانی ، انتظار داشتیم که زنان حضور پررنگ تری در دولت دوازدهم داشته باشند اما متاسفانه بعد از معرفی کابینه شاهد آن بودیم که بر خلاف وعده ها عمل شده است. تاکید ما پاسخ به مطالبه ملی است.

روز گذشته سه معاون زن از سوی رئیس جمهور معرفی شدند. به نظر شما این انتصابات توانسته انتقادات بر کابینه را کاهش دهد؟

خیر. سه خانم در چنین سطحی در دولت قبل نیز وجود داشت و اگر بخواهیم واقع بینانه ببینیم، متوجه خواهیم شد که تغییر جدی حاصل نشده است و برای ما چنین انتصابهایی راضی کننده نیست. نکته مهم اینجاست که به نظر می رسد جایگاه آنها نه تنها ارتقا پیدا نکرده است، بلکه نسبت به دولت یازدهم کاهش نیز پیدا کرده است.

برخی علت معرفی کابینه ای تماما مردانه را علت ناتوانی زنان در کارهای مدیریتی و برخی رویدادهای سیاسی می دانند و این طور معرفی چنین کابینه ای را توجیه می کنند. شما با چنین نظراتی معتقدید؟

به هیچ وجه از چنین موضوعی دفاع نمی کنم و آقای روحانی و جهانگیری هم چنین اعتقادی ندارند.

عضورمجلس شورای اسلامی گفت: نماینده های مجلس ۱۵۷ امضا که شامل نماینده های اصلاح طلب، معتدل و اصولگرا بودند را جمع آوری کردند و همه خواستار حضور زنان در کابینه دوزادهم بودند و هستند.

او افزود: جمع آوری این تعداد امضا، پیامی را از سوی  نماینده های مجلس به از رئیس جمهور می رساند و باید به این خواسته ها توجه شود و فکر می کنم نمایندگان مجلس تمام جوانب را بررسی کردند.

زنها بعد از انقلاب نشان دادند که با هر تفکر سیاسی انسانهای توانمندی هستند و حرف برای گفتن دارند و نمونه ی مشخص آن، مجلس دهم است.

عده ای معتقدند که تعدادی از وزرا از جمله وزیر پیشنهادی آموزش پرورش سطح پایین تری نسبت به آقای دانش آشتیانی دارند و توانایی چندانی در اداره این وزارتخانه ندارند. نظر شما چیست؟

من خودم آموزش پرورشی هستم و سالها در این حوزه کار کردم. اجازه  بدهید که اظهار نظر در خصوص این وزراتخانه را به بعد از کمیته ارزیابی آموزش و پرورش فراکسیون امید موکول کنم. در خصوص ارزیابی وزرا کمیته های تخصصی تشکیل شده و شاخص هایی تعیین کردیم که بتوانیم به وزرا امتیاز دهیم.

نظر شما در خصوص وزیر کشور هم این چنین است؟

ما با همه وزرای  نشست خواهیم گذاشت و برنامه های آنها را دریافت خواهیم کرد و نظراتمان را بعد از بررسی و مطالعه عملکردهای گذشته و برنامه های پیشنهادی در مجلس ارائه خواهیم کرد.

احتمال اینکه برخی از وزرای پیشنهادی رای اعتماد از سوی نمایندگان نگیرند، وجود دارد؟

در حال حاضر نمی توان جواب چنین سوالی را داد و همه موارد  بعد از ارزیابی کمیته های تخصصی خواهیم گفت.

اما قطعا این چنین نیست که دلیل قطعی برای رای به همه کابینه دوزادهم وجود دارد. تا زمانی که برای ما  لیاقت توانمندی  وزیری در وزارتخانه مربوطه اثبات نشود مطمئن باشید که رای اعتماد از مجلس نخواهد گرفت.

او این نکته را هم اضافه کرد: رای ندادن نماینده های مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم  نشان دهنده مخالفت با رئیس جمهور نیست بلکه ما در صدد تقویت دولت آقای روحانی هستیم.

 

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.