حضور زنان، می تواند سیاست های کلی را تغییر دهد

۱۳۹۵/۱۰/۰۷

گروه زندگی-به گزارش جهان اقتصاد از واحد خبری نخستین کنگره ملی زنان موفق ایران،  فاطمه دانشور،با اشاره به اینکه این کنگره به عنوان یک اتفاق مهم در حوزه زنان  دی ماه امسال برگزار می شود ،گفت: نقش بانوان درتوسعه اجتماعی کشور به عنوان نیمی از جمعیت تاثیر گذار جامعه توسط کارشناسان، صاحبنظران و همین طور با حضور زنان موفق وتاثیرگذار در کنگره ملی زنان موفق ایران بررسی خواهدشد.

وی خاطرنشان کرد: در وجود زنان توانمندی ها و ویژگی های منحصربه فردی است که در صورت شکوفایی کامل و احترام گذاشتن به آنها ، جامعه خیلی بهتر و با سرعت بیشتری می تواند به سمت سعادت نهایی میل کند.

وی ادامه داد: هریک از دو گروه مردان و زنان همواره نقش و جایگاه با اهمیت و غیرقابل انکار خود را دارند، اما زنان تا همین چند دهه قبل شاید در نتیجه وجود فرهنگ دیرینه مردسالاری مطلق در اکثر مناطق جهان ، کمتر فرصت می یافتند که توانمندی های خود را به اثبات برسانند.

دانشور گفت : هرچند همواره از نیروی زنان در همه زمینه های پرورش و تربیت فرزندان ، کارهای اقتصادی ، هنری ، فرهنگی و حتی گاهی اوقات سیاسی و نظامی بهره گرفته می شد ،ولی متاسفانه درک مناسبی از نقش مهم زنان در پدید آمدن نظام های حاکم اجتماعی درجامعه وجود نداشت.

وی ادامه داد: مشاهده وضع کلی بانوان ایرانی در حال حاضر، ما را به این نتیجه می رساند که در مجموع زنان ایرانی در دوران بعد از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و ورود موفقی به بسیاری از عرصه های اجتماعی داشته اند، حضور پررنگ زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی می تواند سیاست های کلی را تغییر دهد تا سطوح مدیریت زنان افزایش یابد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: برای استفاده از مشارکت اجتماعی زنان و بهره گیری از حضور فعال آنان در عرصه های مختلف باید خانواده ها را از مناسبات دموکراتیک بین زن و مرد برخوردار نمود تا زنان بتوانند علاوه بر پاسخگویی به انتظارات اجتماعی به نیازها و خواسته های خویش نیز بپردازند و بدان پاسخ مثبت دهند .

وی در ادامه با توجه به موقعیت اجتماعی بانوان کشورمان، افزود: ابتدا باید زنان را از موقعیت اجتماعی و منافع خود آگاه ساخت و آموزشهای لازم را به منظور کسب مهارتها و توانمند سازی آنان انجام داد چرا که زنان همواره بدلیل آن که مهارتها و تخصصهای لازم را برای تصدی مسئولیتها نداشته به کنار رانده شده اند .

وی در ادامه بیان داشت:تلاش براین است تا با مشارکت کلیه طیف ها و بخش ها، این کنگره هر چه با شکوه تر برگزار گردد، لازم به ذکر است که برگزاری پنل های تخصصی با موضوعات مختلف از جمله پنل مهم زنان وآموزش با محورهای فراهم کردن بستر ارتباطی مستمر میان مراکز ساسیت گذاری ونظام آموزش عالی در حوزه زنان، بررسی استانداردهای جهانی در زمینه پژوهش مدیران بانو و ارائه طرح های سازنده به توانمندی مدیریتی بانوان کشور، با حضور پر رنگ و گسترده اعضای فراکسیون زنان مجلس با اعطای گواهینامه های معتبردر عرصه مدیریت رهبری وسازمانی،مشارکت سیاسی وتعاملات بین المللی، باحضور اندیشمندان این حوزه و ارزش نهادن به توانمندی مدیریتی بانوان کشور از بخش های حائز اهمیت این رویداد خواهد بود. شایان ذکر است این کنگره به منزله تجلیل وقدردانی از بانوان موفق نبوده بلکه با هدف بررسی موانع و رفع چالش های موجود در راستای حضور تاثیرگذار زنان درسطوح مختلف مدیریتی کشور برگزار می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.