حسین گروسی: حجاج وقت خود را در بازارهای عربستان تلف نکنند

۱۳۹۷/۰۵/۲۰

خبرگزاری ایکنا نوشت: هرساله در موسم حج، تعداد زیادی از حجاج ایرانی نیز به عربستان سفر می‎کنند و در ضمن این سفر هزینه‎های بسیاری انجام می‎دهند که بعضا غیرضرور به نظر می‌رسد. مدیریت هزینه‎های سفر حج همواره مورد اعتراض برخی منتقدان وضعیت فعلی بوده است و باید برای آن چاره‎ای اندیشیده شود. بخشی از این هزینه‌ها مربوط حمل و نقل است که اکنون عمده سفرها به وسیله شرکت‎های هواپیمایی خارجی و از جمله خود عربستان انجام می‎شود اما بخشی دیگر نیز مربوط به سوغاتی‎هایی است که می‎توان آنها را در داخل نیز تهیه کرد؛ موضوعی که مورد تأکید رئیس سازمان حج و زیارت هم قرار گرفته است.
حسین گروسی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره مدیریت اقتصاد حج پرداخت و اظهار کرد: در این مورد، مسئله حمایت از تولید داخلی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند و کسانی‎که برای امر واجب حج سفر می‌کنند باید این نکته مهم را در نظر داشته باشند که امروزه اشتغال جوانان و حمایت از کالا و تولیدات ایرانی، یکی از اوجب واجبات است.

برندهای برتر به حجاج معرفی شوند

وی ادامه داد: حمایت از کالای ایرانی می‌تواند وضعیت جوانان را سر و سامان بدهد، برای آنان شغل ایجاد کرده و زمینه ازدواج آنها را فراهم کند؛ بنابراین بنده معتقدم باید بازارچه‌ها و فروشگاه‌های مخصوص عرضه کالاهای با کیفیت ایرانی برای حجاج در کشور خودمان ایجاد شود و کسانی‌که دارای برندهای برتر هستند به حجاج معرفی شوند تا آنان بتوانند کالای با کیفیت را خریداری کنند.
گروسی تأکید کرد: مخصوصا حجاجی که در این فصل به زیارت خانه خدا می‌روند باید وقت خود را برای عبادت بگذارند و بتوانند از این فرصت و فضای معنوی، بهره لازم را ببرند، نه اینکه وقت خود را در بازارهای عربستان تلف کنند و از معنویتی که شاید دیگر نصیب آنها نشود، غافل شوند.

جایگاه حمایت از کالای ایرانی در مدیریت اقتصاد حج

این نماینده سابق مجلس یادآور شد: بنابراین در زمینه مدیریت اقتصاد حج، دو موضوع مهم باید مورد توجه قرار گیرد که اولین مورد، حمایت از کالاهای داخلی و همچنین برندهای برتر کشور است و در این راستا باید مکان‌های مخصوصی برای حجاجی که از سفر برمی‎گردند فراهم شود تا کالای مورد نیاز خود را از داخل تهیه کنند و اگر احیانا برندهای خوب و مهم را نمی‌شناسند، آنها را در آن مرکز تهیه کنند.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، امیدواریم بتوانیم حج را به معنی واقعی کلمه برگزار کنیم و کسانی‌که توفیق این سفر معنوی نصیب آنها شده است، بتوانند از این فضا، استفاده لازم را ببرند و خریدهای خود را در داخل میهن عزیزمان انجام دهند.

اهمیت توسعه ایرلاین‌های داخلی

گروسی درباره صرفه‌جویی در هزینه ایرلاین‌ها نیز گفت: بخش زیادی از رفت و آمد و حجاج توسط ایرلاین‌های خارجی انجام می‌شود و هزینه زیادی را به کشور ما تحمیل می‌‎کند. کشورهایی که از لحاظ صنعت هواپیمایی توسعه پیدا کرده‌اند، هزینه تمام شده سفر مردمان آنها کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین لازم است ایرلاین‌های ایرانی توسعه پیدا کنند و در این راستا نیازمند همکاری بخش خصوصی هستیم.
وی در پایان سخنان خود گفت: بخش خصوصی، محدودیتی در این زمینه ندارد و اتفاقا ایرلاین‌های خصوصی توسعه بیشتری پیدا کرده‌اند؛ بنابراین امیدواریم که حمایت لازم در توسعه ایرلاین‌های داخلی انجام شود و بتوانند با کشورهای دیگر همانند امارات و عربستان رقابت کامل داشته باشند.

نظرات شما

×

Comments are closed.