حزب نخبگان اصلاحات در آغاز مسیری نو!

۱۳۹۶/۰۸/۲۰

میثم سعادت- روز گذشته محمود صادقی دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه گفت قرار است کنگره انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها روز دوم آذرماه جاری برگزار شود و روز سه‌شنبه آینده هم نشست خبری این تشکیلات اصلاح طلب برگزار خواهد شد.

سال‌های سال است که تحلیلگران سیاسی می‌گویند خاستگاه تفکر اصلاح‌طلبی دانشگاه است و در این میان انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه تشکیلاتی است که یک پا در دانشگاه و یک پا در احزاب اصلاح طلب دارد و از این نظر میان احزاب اصلاح طلب خاص است.

محمود صادقی نیز که یک سال است دبیرکل این حزب اصلاح طلب شده است در این مدت تبدیل به چهره ای شناخته شده میان فعالان سیاسی شده است و یکی از نمایندگان موثر فراکسیون امید است. از سویی دیگر غلامی که حالا سکان دار وزارت علوم شده است در سال های نه چندان دور مسئول این تشکیلات در استان همدان بوده و با اعضای قدیمی این حزب مراورده و ارتباط دارد. ابراهیم شیخ که چند روز پیش از طرف نجفی به عنوان معاون توسعه منابع انسانی شهرداری پایتخت انتخاب شد نیز یکی دیگر از اعضای موثر انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه به شمار می رود.

تا سال پیش سه نفر به عنوان رهبران این تشکل صنفی دانشگاهی شناخته می‌شدند. اولین نفر محسن رهامی بود؛روحانی نواندیش زنجانی که سال‌ها قبل در کنار شیرین عبادی وکالت دانشجویان آسیب‌دیده در کوی دانشگاه را بر عهده داشت و به مرور تبدیل به وکیل بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح طلب شد. محسن رهامی در سال ۹۱ تلاش زیادی برای تهیه لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر داشت؛ هرچند انتقادهایی به او وارد شد اما اصلاح‌طلبان توانستند چندین کرسی به دست بیاورند.

در کنار محسن رهامی، نجفقلی حبیبی نیز یکی از اعضای کادر رهبری این تشکل اصلاح‌طلب به شمار می‌رود. رئیس پیشین دانشگاه علامه به‌خاطر پاکدستی و منش و رفتار خاص و منحصر به فرد خود به چهره‌ای محبوب برای اصلاح‌طلبان تبدیل شده است. او در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ از جمله چهره‌های نزدیک به مصطفی معین بود و در انتخابات ۸۸ ارتباط نزدیکی با میرحسین موسوی داشت؛ به شکلی که نخست وزیر پیشین ایران تا آخرین روزهای بهمن ۸۹ که به حصر وی منجر شد، در دفتری نزدیک نجفقلی حبیبی مشغول به کار بود.

علی‌محمد حاضری نیز یکی دیگر از چهره‌های تاثیرگذار این تشکل  و سومین مرد از میان اعضای کادر رهبری حزب است که پیش از رهامی دبیرکلی این حزب را بر عهده داشته است.

به جز این سه نفر برخی چهره‌های سیاسی دیگر نیز در شورای مرکزی این تشکل حضور دارند. غلامرضا ظریفیان که مثل نجفقلی حبیبی از جمله معاونان وزارت علوم در دوره وزارت مصطفی معین بود و بر خلاف نجفقلی حبیبی که ارتباط نزدیکی با جبهه مشارکت داشت، ظریفیان از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

ولی‌الله شجاع‌پوریان نماینده مجلس ششم نیز از جمله افراد تاثیرگذار این تشکل به شمار می‌رود که در تاسیس و گسترش فعالیت‌های این تشکل در استان خوزستان نقشی محوری  داشت.

نظرات شما

×

Comments are closed.